Recenze | ZÁHADA HORY MRTVÝCH potvrdí, že v Rusku je možné úplně všechno

V roce 1959 došlo na Hoře mrtvých v severním Uralu k hrůzným a dodnes nevysvětleným událostem. O život zde přišlo devět ruských studentů. Jejich těla byla nelezena ve spodním prádle, těla byla ozářena vysokou radiací, měla rozsáhlá vnitřní zranění a jedné ze studentek dokonce chyběl jazyk. Pětice amerických studentů se v roce 2012 vydává na místo nálezu. Cílem je natočit dokument o Dyatlovově smrtelném incidentu a pátrat po jeho příčině. Skupinka dorazí do dotyčné vesnice pod horou a po návštěvě v místní putyce se spolu s domorodcem vydávají za pamětnicí dávné tragédie.

ZÁHADA HORY MRTVÝCH (distribuce: EEAP)

ZÁHADA HORY MRTVÝCH (distribuce: EEAP)

První zvláštností scénáře je fakt, že v Rusku všichni mluví anglicky. Hospodský, který bonvivánsky servíruje domácí vodečku, zřízenci z místního blázince, i domorodce, který veze pětici za pamětnicí události. Tehdejší studentka vzpomíná na hrůzné události z konce 50. let, velmi slušnou angličtinou. Že by v SSSR v 50. letech měli povinnou angličtinu?

ZÁHADA HORY MRTVÝCH (foto: EEAP)

ZÁHADA HORY MRTVÝCH (foto: EEAP)

Režisér Renny Harlin nikdy nepatřil k výkvětu hollywoodských režisérů. V uplynulých letech nám servíroval absurdní zmutované žraloky v Útoku z hlubin nebo nepovedené akční drama 12 kol. Jediný slušný film, kterým se Harlin může pyšnit je Cliffhanger se Sylvesterem Stallonem z roku 1993.

Záhadou Hory mrtvých díru do světa asi neudělá. Nízký rozpočet nemusí nutně znamenat problém, vzpomeňte si na Záhadu Blair Witch. Ale ta byla nabitá neočekávanými zvraty a třesoucí se amatérská kamera byla tehdy novum.

Režisér v akci - ZÁHADA HORY MRTVÝCH (foto: EEAP)

Režisér v akci – ZÁHADA HORY MRTVÝCH (foto: EEAP)

V Harlinově novince se napětí buduje vzpomínáním na dávnou událost, zvláštní poruchovostí digitální kamery, stopami domnělého sněžného muže, které vedou odnikud nikam, vyříznutým jazykem nalezeným v meteorologické stanici apodobně. Působí to ovšem tak nějak “naaranžovaně”.

ZÁHADA HORY MRTVÝCH (foto: EEAP)

ZÁHADA HORY MRTVÝCH (foto: EEAP)

Příběh obsahuje i nezbytný sex a nahotu. Je to koneckonců pěkné umírání. Po dokonání aktu zůstává pod lavinou jedna z náruživých dívek.

Skutečný příběh tragédie DYATLOVOVY VÝPRAVY

A v tomto momentu se mění žánr. Končí pokus o thriller či snad horor a začíná bezva komedie. Dva ze zbytku již nepříliš usměvavých mladých lidí objeví v horách cosi, co bude v následujících minutách zásadní. To, že je existence takového objektu v nepřístupných horách trochu absurdní můžeme tvůrcům odpustit. V Rusku je přece možné všechno.

ZÁHADA HORY MRTVÝCH (foto: EEAP)

ZÁHADA HORY MRTVÝCH (foto: EEAP)

Vyvrcholení celého filmu je téměř bezkonkurenční. K žánrové pestrosti snímku se přidává sci-fi. Cestování v čase a teleportace, to jsou nečekané třešničky na dortíku tohoto pikantního scénáře. A na samém vrcholu žánrové pyramidy je návštěva v žánru zombies filmů.

ZÁHADA HORY MRTVÝCH (foto: EEAP)

ZÁHADA HORY MRTVÝCH (foto: EEAP)

Záhada Hory mrtvých nabízí multižánrový zážitek. Thriller, horor, komedie, sci-fi, zombies movie. Ve scénáři je neuvěřitelně promyšlená scénáristická klička :-). Pokud ji rozklíčujete během prvních 15 minut po skončení filmu či snad ještě v jeho průběhu, jste skutečně pozorný filmový divák. Záhada Hory mrtvých tudíž i dokonale pečuje o rozvoj vaší šedé kůry mozkové.

hodnocení 60

20 procent získává ZHM za připomenutí dávné záhadné události, dalších 20 procent dostává Harlin za svůj “režijní um”, posledních 20 je umělé navýšení procent za naše mediální partnerství. Přece sobě a distributorovi nepodkopeme židli :-)

Na Záhadu Hory mrtvých nejlépe s partou kámošů a notně společensky upravení. Zajistí perfektní zábavu na víkendový večer a vygeneruje nezapomenutelný zážitek plný přetrvávajících dojmů. Námětů k bujaré diskusi bude nepočítaně.

-MS-, totalfilm.cz
Foto/Video: EEAP © 2013

Záhada Hory mrtvýchicon_csfd
Dyatlov Pass Incident
Thriller
USA / Velká Británie / Rusko, 2013, 100 min
Premiéra: 25. dubna 2013 (EEAP)

Režie: Renny Harlin
Scénář: Vikram Weet
Kamera: Denis Alarkon-Ramires
Hrají: Matt Stokoe, Gemma Atkinson, Richard Reid, Luke Albright, Holly Goss, Ryan Hawley

záhada hory mrtvých banner plakát

 1. Strašná sračka. Ruského je na ní jen ta příroda,naštěstí. Vhodná
  jen pro americké vylízané mozky.

  Reagovat na tento komentář
 2. Je tam smajlík ne? a navíc v tom textu je ironie, stačí si to pořádně přečíst a na konci je odůvodnění :)

  20 procent získává ZHM za připomenutí dávné záhadné události, dalších 20 procent dostává Harlin za svůj “režijní um”, posledních 20 je umělé navýšení procent za naše mediální partnerství. Přece sobě a distributorovi nepodkopeme židli

  asi nestačí kouknout jenom na procenta. já ty recenze čtu celé

  Reagovat na tento komentář
 3. Tak Fuka se pomát u Babovřesk, někdo od vás u týhle sračky. A radši se ani nepodepsal.

  Reagovat na tento komentář
 4. 20% za za mediální partnerství? No aspoň že se přiznáte…

  Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.