Začíná ZLÍN FILM FESTIVAL, už po třiapadesáté

Ve Zlíně dnes začíná už třiapadesátý Zlín film festival pro děti a mládež.  Hlavní proud festivalového programu tvoří tradičně soutěžní kategorie filmů pro děti a mládež. Novinkou je letos mezinárodní soutěž studentských filmů. Už desátým rokem se Zlín festival věnuje také průřezu některé z evropských kinematografií. Letos bylo zvoleno Dánsko. Další novinkou je také kategorie Young Stars, věnovaná mladým vycházejícím hvězdám. Festival skončí v sobotu 1. června 2013. Festival nabídne téměř 300 filmů, z toho na 190 v premiéře.

LOGO ZFF 53

Hlavní linii festivalového programu tradičně tvoří soutěžní kategorie filmů pro děti a mládež, novým programovým blokem je mezinárodní soutěž studentských filmů. Znovuotevření sekce věnované studentskému filmu pro nás bylo výzvou a zároveň milým překvapením v podobě zájmu filmových škol z mnoha koutů světa. Další novinkou je mimosoutěžní kategorie s názvem Tisíc a jedna noc, která nabídne zpracování různých variací pohádek nejen pro děti, ale i pro mládež a dospělé. Premiérově tuto sekci odstartují filmová zpracování pohádek Hanse Christiana Andersena, která vhodně doplní Dny dánské kinematografie. Posledním letošním nováčkem na filmovém poli je kategorie věnovaná mladým talentovaným hercům, jež jsme nazvali prostě – Young Stars. Jsem ráda, že některé z těchto vycházejících hvězd budeme moci přivítat osobně, říká programová ředitelka festivalu Markéta Pášmová.

Pee-Wee - Zima, která změnila můj život  (zahajovací film)

Pee-Wee – Zima, která změnila můj život (zahajovací film)

Většina projekcí i akcí doprovodného programu proběhne ve Zlíně, další filmová představení uspořádá ZFF v Otrokovicích, Obchodním centru Park Hostivař (multikino Premiere Cinemas) a Mladé Boleslavi. Výstava originálních filmových klapek Minisalon – Filmové klapky se po premiéře v pražském divadle Hybernia přesunula do Ostravy a následně do Zlína.

Kinematovlak

Kinematovlak

Prostřednictvím další oblíbené doprovodné akce, Kinematovlaku, se ZFF prezentuje ve dvanácti městech ve středních Čechách, na Vysočině, v Jihomoravském a ve Zlínském kraji.

Duhová kulička

Duhová kulička

Hlavní porota: Per Holst (Dánsko), Bernd Sahling (Německo), Pavel Jandourek (Česká republika), Danica Jurčová (Slovensko), Petri Kotwica (Finsko), Jesse James Miller (Kanada).

Animovaná porota (dospělí): Frodo Kuipers (Nizozemí), Jaroslav Nykl (Česká republika), Jannik Hastrup (Dánsko).

Porota evropských debutů: Barbora Poláková (Česká republika), Simon Hesse (Švýcarsko), Jakub Kroner (Slovensko), Igor Soukmanov (Bělorusko), Christian Dyekjær (Dánsko).

STARDANCE (Barbora Poláková a Václav Masaryk)

Barbora Poláková

Porota Mezinárodní soutěže studentských filmů Zlínský pes: Vilém Postránecký (Česká republika), Hanne Pedersen (Dánsko), Matěj Chlupáček (Česká republika).

Filmové osobnosti, které přijedou na festival:

V rámci Dnů dánské kinematografie: Pelle Hvenegaard (dánský herec uvede mj. film Pelle Dobyvatel, ve kterém hrál hlavní roli), Cyron Melville (dánský herec, zástupce sekce Young Stars).

Pelle Hvenegaard

Pelle Hvenegaard

Zahraniční osobnosti: Max Hubacher (švýcarský herec, zástupce sekce Young Stars), Rock Demers (kanadský producent, laureát Grand Prix ZFF 2013).

České osobnosti: Jitka Molavcová, Vojtěch Jasný, Jiří Suchý, Marek Eben a Sandra Nováková (letošní hvězdy na chodníku slávy), Jiří Mádl (poprvé jako režisér a scenárista představí na ZFF svůj film Pojedeme k moři).

Jitka Molavcová

Jitka Molavcová

Součástí ZLÍN FILM FESTIVALU 2013 je atraktivní doprovodný program pro všechny generace.
Na každý den je připravena řada interaktivních akcí plných her a soutěží, workshopy, tvůrčí dílny, výstavy, koncerty, divadelní představení a řada dalších aktivit. Značné pozornosti návštěvníků se tradičně těší celodenní programy partnerů ZFF – Den s Českou televizí nebo Den s Českým rozhlasem. Celkový počet akcí přesahuje číslo 100!

Festival vyvrcholí závěrečným slavnostním vyhlášením vítězných filmů a předáním cen v pátek
31. 5. od 19.30 hodin ve velkém sále Kongresového centra Zlín.

V průběhu večera převezme Uznání za tvůrčí přínos v kinematografii pro děti a mládež herečka Jitka Molavcová. Záznam ze závěrečného ceremoniálu odvysílá Česká televize 1. června od 21.20 hodin na ČT2.

Festivalu se budeme v jeho průběhu podrobněji věnovat.

připravil: totalfilm.cz

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.