Nepřehlédněte

Česká televize spouští iVysílání také na chytrých televizorech

K aplikacím pro android, ios a windows phone přidává veřejnoprávní televize ještě aplikaci pro chytré televize HbbTV. Ve zkušebním provozu dnes spouští aplikaci iVysílání v prostředí tzv. hybridní televize. Pořady z internetového archivu se tak dostávají přímo do chytrých televizí s funkcionalitou HbbTV. V této fázi bude ČT sbírat od diváků zpětnou vazbu, která poslouží pro další uvažovaný rozvoj hybridní televize.

Rozhraní nové aplikace ivysílaná pro HbbTV

Rozhraní nové aplikace ivysílaná pro HbbTV

Aplikace iVysílání pro HbbTV umožní divákům přehrát jakýkoli pořad z bohatého internetového archivu České televize. Ten obsahuje pořady v objemu 71 tisíc hodin, což je více než 8 let čistého času videa. K příjmu diváci potřebují televizi nebo set-top-box s HbbTV.

„Moderní diváci si velmi oblíbili iVysílání, a to jak ve stolních počítačích, tak na tabletech či v mobilech. Na to jsou už zvyklí. Teď se jim snažíme internetový archiv dostat i přímo do obýváku a jejich velké televize. Pokud něco zmeškají, mohou pořad najít později v přístrojích s podporou HbbTV a jednoduše rychle spustit dálkovým ovladačem v kvalitě a pohodlí, na které jsou zvyklí u běžného sledování televize,“vysvětluje výkonná ředitelka divize ČT Nová média Pavlína Kvapilová.

Ukázka vyhledávání v aplikaci ivysílání

Ukázka vyhledávání v aplikaci ivysílání

Modelů televizí s funkcionalitou HbbTV na trhu stále přibývá, tuto technologii podporuje celé spektrum výrobců. Detailní informace najdou diváci ve speciální sekci webu České televize www.ceskatelevize.cz/hbbtv.

Programový průvodce v HbbTV

Programový průvodce v HbbTV

Jak funguje HbbTV

HbbTV umožňuje pohodlný příjem informací šířených přímo v televizním signálu nebo prostřednictvím internetu. „Hybridní“ se jmenuje právě proto, že kombinuje televizní vysílání (broadcast) s širokopásmovým internetem (broadband).

HbbTV je univerzální platforma, jejíž využívání podporuje řada evropských televizí veřejné služby. Výhodou tohoto otevřeného řešení je fakt, že je využitelné pro všechny producenty elektroniky, na rozdíl od  tzv. widgetů (aplikací), které fungují vždy jen s televizory určitého výrobce.

Testovací provoz HbbTV je dostupný u všech programů ČT, a to jak v pozemní distribuci, tak prostřednictvím satelitního vysílání. Informace se přenášejí do přijímače po internetu. Na příjem služeb HbbTV je divák upozorněn v momentě přepnutí na program ČT, a to zobrazením červeného čtverečku a nápisu ČT menu v pravé spodní části obrazovky. Po stisknutí červeného tlačítka se mu zobrazí úvodní nabídka služeb ČT menu.

Služby HbbTV chce ČT nadále rozvíjet. Zejména plánuje pracovat na aplikacích, které umožní divákům souběžné sledování pořadu a doplňkových informací k němu. Základní výhodou HbbTV je možnost interaktivity, jednoduchost obsluhy a synergie s televizním vysíláním. Vše lze ovládat jednoduše, pouze dálkovým ovladačem.

Česká televize v posledních dnech aktualizovala také své mobilní aplikace pro IOS a Windows Phone. Během následujících týdnů se tak stane i u aplikací pro operační systém Android.

připravil: totalfilm.cz, zdroj: Česká televize

 

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

%d blogerům se to líbí: