Recenze | WHITE HOUSE DOWN – Tatum je lepší než Butler a není to “mládím”

Málokdy se stane, že by se v průběhu několika málo měsíců v kinech objevil film s naprosto totožným námětem. Stalo se. Teroristé napadli Bílý dům. Na jaře prezidenta z problémů vysekával Gerard Butler (Pád Bílého domu – Olympus has fallen). Nyní totéž v bledě modrém a Channing Tatum. Zachraňovaným prvním mužem Spojených států je tentokrát Jamie Foxx.

WHITE HOUSE DOWN (foto: Falcon)

WHITE HOUSE DOWN (foto: Falcon)

Jarní akce byla tak trochu za vlasy přitažená. Letní White house down je větší odvaz. Ve všech směrech. Zakládní kámen zůstává u obou filmů naprosto totožný. I Roland Emmerich posílá do Bílého domu chlapa (policista John Cale – Channing Tatum), který sám vyseká nejdůležitějšího muže USA z velkých problémů. Prezidenta Sawyera ztvárnil Jamie Foxx.

John Cale pracuje v ochrance Capitolu. V Bílém domě se neúspěšně uchází o vysněnou práci u tajné služby. Na pohovor jde se svou dcerou, aby ho společně zakončili prohlídkou Bílého domu. Právě v tu chvíli je ale prezidentův příbytek napaden a otec a dcera jsou nedobrovolně rozděleni. John se snaží zachránit svou dceru a mezitím se pokusí zachránit prezidenta z bezvýchodné situace.

WHITE HOUSE DOWN (foto: Falcon)

WHITE HOUSE DOWN (foto: Falcon)

Předně je třeba říct, že narozdíl od Pádu Bílého domu nebudí White house down (WHD) pobavený úsměv z nesmyslů či jasných nepravděpodobností. Zábava u WHD vyplývá z povedených vtipů scénáristy (James Vanderbilt). To je samozřejmě ta lepší a zamýšlená varianta.

WHITE HOUSE DOWN (foto: Falcon)

WHITE HOUSE DOWN (foto: Falcon)

Obsadit do role prezidenta USA Jamieho Foxxe (Nespoutaný Django) byla trefa do černého. Je to dostatečně nekonvenční postava, která ale zároveň budí přirozený vůdcovský respekt. Moment, kdy si prezident na útěku před teroristy skočí do své šatny pro tenisky, aby se mu lépe utíkalo, je jedinečný. Ostatně jeho oblíbené “Jordanky” ve filmu hrají ještě v další perfektní scéně. Ale to už nebudu prozrazovat.

WHITE HOUSE DOWN (foto: Falcon)

WHITE HOUSE DOWN (foto: Falcon)

Akčních a demoličních momentů je ve WHD nadmíru. Film má slušný odpych. Střídá akční sekvence s dramatickými, ty zase s úsměvnými. A tenhle kolotoč se nezastaví po celých 137 minut. Dvě hodiny tentokrát utekly jako voda.
Syndrom Smrtonosné pasti je tu cítit na sto honů. A není to jen Tatumovým bílým nátělníkem. Celková konstrukce děje i atmosféra v “baráku” je jako Déjà vu.

WHITE HOUSE DOWN (foto: Falcon)

WHITE HOUSE DOWN (foto: Falcon)

Chcete-li jít na prohlídku zdevastovaného Bílého domu za asistence dvou cool parťáků z nichž jeden je náhodou US prezident a to vše v kulisách perfektní akční zábavy, neváhejte!

hodnocení 70

Výtka k překladu: Opět stejný problém. WHD přeložil stejně jako v případě Pádu Bílého domu Petr Zenkl. Možná by neškodilo, kdyby příště nastudoval pár základních věcí. Především: Speaker of the house není v žádném případě žádný “mluvčí”. Je to Předseda sněmovny reprezentantů, který je skutečně třetí v nástupnictví prezidenta. České titulky vytváří mylný dojem, že by prezidenta USA mohl nahradit mluvčí Bílého domu. Přestože to není zásadní problém, je to neodpustitelný nonsens. Distributor by si zřejmě měl příště lépe pohlídat, komu překlad české verze svěřuje.

-MS-, Totalfilm.cz
Foto/Video: Falcon © 2013

White House Downicon_csfd
Akční / Drama
USA, 2013, 137 min

Režie: Roland Emmerich
Scénář: James Vanderbilt
Kamera: Anna Foerster
Hudba: Harald Kloser, Thomas Wanker
Hrají: Channing Tatum, Maggie Gyllenhaal, Jamie Foxx, James Woods, Richard Jenkins, Joey King, Rachelle Lefevre, Lance Reddick, Garcelle Beauvais, Jason Clarke, Jake Weber, Matt Craven, Kevin Rankin, Michael Murphy, Anthony Lemke, Mélodie Simard, Nicolas Wright, Gary Wasniewski

White house down plakát

 

 

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.