Recenze | Wolverine, jen tak dál!

Zdá se, že “Syndrom Skyfall’ dorazil definitivně i do Marvelu. Hugh Jackman se opět vrací ve své nejslavnější roli, která z něj udělala hvězdu první velikosti. Další z neporazitelných a neohrožených hrdinů se stává porazitelným a ohrozitelným! Wolverine, ten nejzapamatovatelnější hrdina z X-Menů, se ve svém novém dobrodružství vydává do země vycházejícího slunce, aby se setkal a rozloučil se svým dávným, umírajícím přítelem.

WOLVERINE (foto: CinemArt)

WOLVERINE (foto: CinemArt)

Wolverine / Logan zachránil při pádu jaderné bomby na Nagasaki japonského vojáka. Po desítkách let se mu jeho “dlužník” ozývá. Pan Yashida (Hal Yamanouchi) posílá pro Wolverina Yukio (Rila Fukushima), aby nevrlého jezevce, zalezlého ve své noře dovezla do Japonska. Yashida je smrtelně nemocný a chce se se svým zachráncem rozloučit.

Wolverine (foto: Marvel)

Wolverine (foto: Marvel)

Když je nejzranitelnější, je nejnebezpečnější, tvrdí plakátový slogan. A je to tak. Wolverin na čas přichází o svůj největší dar – regeneraci. A je na něm, aby si s tím poradil po svém. Pro další film v řadě, kde se tato postava objevuje, je nejdůležitější osobou stále sám Hugh Jackman. Jeho největší devizou narozdíl od některých jeho podobně tělesně vybavených kolegů, je herecký talent.

Ve filmu má tak dostatek prostoru ukázat, jak je Logan vnitřně rozervaný, depresivní a nepříjemný. Film si užije i divák, který sérii X-Men nezná nebo viděl třeba jen jeden díl. K čistému odkazu na předchozí díly dochází pouze ve dvou chvílích.

Wolverine (foto: Marvel)

Wolverine (foto: Marvel)

Ve snech se Wolverinovi zjevuje mrtvá Jean, kterou její miláček tragicky popravil a další významná záležitost se odehrává až uprostřed závěrečných titulků. Takže neodcházejte z kina po prvním ztmavnutí plátna!

Wolverine (foto: CinemArt)

Wolverine (foto: CinemArt)

Z obsahu nechci záměrně nic prozrazovat ani napovídat. Není to tak komplikované a pouhým naznačováním byste si mohli vše domyslet. Neřeknu tak ani kdo Wolverinovi tentokrát komplikuje život. Ti bystřejší to stejně po první hodince odhadnou sami.

Wolverine (foto: CinemArt)

Wolverine (foto: CinemArt)

Film díky přítomnosti klanu nindžů připomíná sladké akční osmdesátky. Pocitu z návratu ke klasice pomáhá umístění děje do již zmíněné exotické destinace. Režisér James Mangold by ale chtěl, aby film co nejvíc připomínal Nolanova Batmana. Poslední dobou se s nápodobou temného stylu roztrhl pytel. Muž z oceli je typickým příkladem za všechny.

Wolverine (foto: CinemArt)

Wolverine (foto: CinemArt)

Mangoldovi se to ale úplně nedaří. Pozitivní na scénáři je každopádně nekomplikovanost děje. Snímek celou dobu ostře sleduje samotnou hlavní postavu a dává jí dostatečný prostor. Těší tím Wolverinovy fanoušky.
Z úvodní scény svrhnutí tragické bomby americkými bombardéry mrazí. A i další velké akce, kterých není mnoho se povedly.

Wolverine (foto: CinemArt)

Wolverine (foto: CinemArt)

Místy velmi vtipnou akční scénu na střeše Šinkanzenu, útok Yakuzy nebo odchyt Wolverina nindža komandem jsem si mimořádně užil.
Ve filmu jsou ale ještě další dvě postavy, z nichž jedna má rovněž mimořádné schopnosti. Bohužel ani jedna z těchto postav nedostává svůj prostor k vysvětlení svých motivů.

marvel-logo

Chvílemi to tedy působí tak, že byly do děje vepsány, aby ve filmu byl nějaký přirozený nepřítel. To se úplně nepovedlo.

Wolverine (foto: CinemArt)

Wolverine (foto: CinemArt)

Co se povedlo je natočení a timing akcí. Ničeho není ve filmu příliš. Ukecaných scén i akce je tak akorát. Akční scény jsou navíc natočeny přehledně a neztrácíte se v nich, obzvlášť když koukáte na 3D verzi.

Wolverine (foto: CinemArt)

Wolverine (foto: CinemArt)

Wolverine ve filmu navíc řeší svou nesmrtelnost. Na internetu už teď fanoušci nabízí nespočet rad, jak nejlépe Wolverina zprovodit ze světa. Parní válec a rozdrcení v drtiči odpadu patří k těm méně nápaditějším.

Wolverine (foto: CinemArt)

Wolverine (foto: CinemArt)

Je ale evidentní, že problém jak se zbavit adamantového hrdiny začne být po premiéře Wolverina pro některé škodolibé fandy otázkou číslo jedna.
Ale klid, Wolverine se zatím umřít nechystá. Už je zase ve formě.

hodnocení 80

Wolverine splnil očekávání. Film za celou dobu neztratí tempo, má skvělý hudební doprovod, nápaditě natočené akční scény a nezbytnou temnou atmosféru. Pár vtipů navrch a máme tu 80%.

-MS-, totalfilm.cz
Foto/Video: Marvel/CinemArt © 2013

Wolverineicon_csfd
The Wolverine
Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Fantasy
USA, 2013, 126 min
Distribuce: Cinemart – od 25. července 2013

Režie: James Mangold
Scénář: Mark Bomback, Christopher McQuarrie
Kamera: Amir M. Mokri
Hudba: Marco Beltrami
Hrají: Hugh Jackman, Famke Janssen, Hirojuki Sanada, Will Yun Lee, Brian Tee, Světlana Chodčenkova, James Fraser, Rila Fukushima, Tao Okamoto

The Wolverine Poster

Wolverine poster

 

 

  1. […] Hobit: Šmakova dračí poušť (USA, 2013) 12. Iron Man 3 (USA, 2013) 13. Wolverine (USA, 2013) 14. Jen bůh odpouští (USA, 2013) 15. Millerovi na tripu (USA, 2013) 16. Vedlejší […]

    Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.