V Uherském Hradišti začíná 39. Letní filmová škola

V Uherském Hradišti dnes startuje už v pořadí 39. Letní filmová škola. Jeden z největších českých filmových festivalů nabídne mimo jiné i historicky bohatou a stále se vyvíjecí portugalskou kinematografii. V sekci Fokus ji představí od němých začátků až k výjimečným titulům posledních let. Nabídne přes 40 portugalských filmů, z nichž většina bude uvedena vůbec poprvé. Přehlídka ukáže také širokoúhlé snímky z šedesátých let. Pomocí filmu se vyjádří ke krizi a přivítá i režiséry Pedra Costu nebo Jerzyho Hoffmana. Festival potrvá až do 3. srpna.

LETNÍ FILMOVÁ ŠKOLA 2012 (foto: AČFK)

LETNÍ FILMOVÁ ŠKOLA 2012 (foto: AČFK)

Do Uherského Hradiště přijede několik hvězdných hostů, kterým vévodí především jeden z nejuznávanějších světových režisérů Pedro Costa. Přijede také jeden z nejzásadnějších režisérů balkánského prostoru Goran Paskaljevič.
Hostem bude i velký talent současného evropského filmu Filmař Raag. V Uherském Hradišti bude i držitel Oscara® za výpravu k filmu Schindlerův seznam, scénograf Allan Starski.

Hostem LFŠ bude i Pedro Costa (foto: AČFK)

Hostem LFŠ bude i Pedro Costa (foto: AČFK)

Jméno režiséra Jerzyho Hoffmana se stalo synonymem pro historický film. I s ním se budou moci setkat návštěvníci letošní LFŠ. Jeho nejnovější film Bitva u Varšavy 1920 3D bude uvedena v sekci Polský historický film.

Národní filmový archiv slaví 70. narozeniny a LFŠ tedy zařadila sekci Širokoúhlá šedesátá. Výsledek je kolekcí širokoúhlých snímků různých žánrů.

Dita Saxová (1967) r: A. Moskalyk

Dita Saxová (1967) r: A. Moskalyk

Podle programové ředitelky Ivy Hejlíčkové se i LFŠ potýká s krizí, ale festival se jí rozhodl postavit čelem. V rámci sekce Nenápadný půvab krize nabídne tématiku krize na filmovém plátně. Diváci tak uvidí snímky, které se v průběhu dvacátého století vyjadřovaly ke stavu světa a lidské společnosti.

LFŠ (foto: AČFK)

LFŠ (foto: AČFK)

Festival uvede letos i řadu doprovodných programů. Divadelní představení, hudební vystoupení a další. V rámci odborného programu proběhne i řada přednášek a dalších akcí.

web festivalu
Pro účastníky mají pořadatelé nachystány celkem tři druhy akreditací – jednodenní, čtyřdenní a na celou dobu LFŠ. Pro jednodenní akreditaci se nemusíte registrovat, nezaručuje vám však možnost ubytování přes akreditační systém, ani slevy na doprovodné akce.

plakat

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.