Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE VIDĚLI TRAILER NA KRIMI THRILLER MIKI NATOČENÝ PODLE PŘÍBĚHU SKUTEČNÉHO ŠÉFA SLOVENSKÉHO PODSVĚTÍ? TADY JE.

VARY DNES | Film o poslanci alkoholikovi a mezigenerační střet v odlehlé horské vesnici

Z nabídky projekcí dnešního dne vybíráme dva tituly. Mezinárodní premiéru má v hlavní soutěži festivalu islandský snímek XL o poslanci, jehož život se ocitl v troskách. Film má ve Varech i delegaci v čele s režisérem Marteinnem Þórssonem. V sekci na východ od západu se představí srbský film ODUMÍRÁNÍ o mezigeneračním střetu v odlehlé horské vesničce.

XL (foto: KVIFF)

XL (foto: KVIFF)

Život poslance Leifura se ocitl v troskách. Rodina chorobného pijana, žrouta a sukničkáře se rozpadla, svou dceru téměř nevídá. Přítomnost halí neprostupný lihový opar, minulost se ztrácí v těžkých kocovinách. Leifur prožívá jeden velký večírek v neustálé touze spatřit dno další lahve a další obnažený ženský klín. Poté, co ztropí veřejný skandál, nutí jej premiér k nástupu do protialkoholní léčebny. Je čas uspořádat velkolepou rozlučkovou party…

XL (foto: KVIFF)

XL (foto: KVIFF)

Režisér Marteinn Þórsson se nepokouší o psychologickou studii ani o tradiční drama. Místo toho sází na silnou stylizaci a nadsázku, když nám předkládá jen karikované črty postav. K drásavému diváckému zážitku přispívá jedinečná, zdánlivě neuspořádaná vyprávěcí forma. XL je proudem vysoce expresivních sekvencí, z nichž problikávají útržky zkaženého světa, zabydleného vyhořelými zoufalci a hyenami. Středem dění bezvládně pluje Leifur, kterého plně ovládli alkoholoví démoni.

515 – 2.7.2013, 14:00, Velký sál
6P6 – 3.7.2013, 16:30, Pupp
8K9 – 5.7.2013, 22:30, Kino Drahomíra

Odumírání (foto: KVIFF)

Odumírání (foto: KVIFF)

Po letech strávených v Bělehradě se Janko vrací do poloopuštěné vesnice, kde žije jeho ovdovělá matka Milica. Zatímco Milica doufá, že se Janko do vesnice vrací natrvalo, aby převzal starost o dům a pozemek, syn jí brzy vyjevuje, že jeho úmysly jsou zcela jiné a srdce ho táhne pryč. Srbský režisér Miloš Pušić ve svém druhém celovečerním snímku velmi zdařile evokuje život v odlehlé horské vesničce, jejíž stárnoucí obyvatelé pomalu vymírají a jejich mladí potomci navždy odcházejí do měst.

Odumírání (foto: KVIFF)

Odumírání (foto: KVIFF)

Klasický mezigenerační střet zobrazuje režisér s pochopením pro obě strany. Zatímco staří mají silnou vazbu k místu a půdě, jejich potomci touží po lepším životě. Záběry malebných horských scenerií, podkreslené posmutnělými melodiemi za doprovodu akordeonu, umně dotvářejí obraz pozvolna se vytrácejícího světa.

5D5 – 2.7.2013, 18:30, Karlovarské městské divadlo
6L3 – 3.7.2013, 16:30, Lázně III

V 17 hodin začíná ve Vosím hnízdě Reflexu beseda na téma: Schůzka s Vetřelcem aneb Co nám Hollywood dal a vzal? Na otázky publika bude odpovídat Terry Rawlings, střihač filmu Vetřelec, debatu moderují redaktoři Reflexu.

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast