Filmy Vyšší princip, Penzion pro svobodné pány, Svatba jako řemen nebo Morálka paní Dulské má na kontě legendární režisér Jiří Krejčík. Režisér zemřel v pražské nemocnici, kde byl hospitalizován už delší dobu. V červnu bylo Krejčíkovi 95 let. V roce 1998 získal Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu.
Po maturitě studoval na technice, během protektorátu působil u soukromé firmy a posléze jako statista a adept režie v barrandovských ateliérech, což ho uchránilo před totálním nasazením. Později se věnoval samostatné režijní práci, zprvu u reklamních a krátkých filmů. Jako režisér celovečerního hraného filmu debutoval v roce 1947 snímkem Týden v tichém domě na motivy povídek Jana Nerudy. Pozoruhodná je i Morálka paní Dulské (1958) se Zdeňkou Baldovou v hlavní roli.
Diváci si ho pamatují i jako herce ve Slavnostech sněženek nebo Pelíškách.
Vrcholem režisérovy kariéry byla jeho tvorba v šedesátých letech. Do zlatého fondu kinematografie patří především Vyšší princip, který se odehrává v době heydrichiády nebo satirická komedie Svatba jako řemen.
Posledním režisérovým celovečerním filmem byl Prodavač humoru (1984). Poté točil až do roku 2010 televizní filmy a inscenace.
O Jiřím Krejčíkovi kolovalo několik legend. Nejznámější je patrně ta, že je obrovský cholerik a fackuje na place herce, když s jejich výkony není spokojen.
V dokumentu ČT tento fakt popírá a vysvětluje jak k této fámě došlo.
K dalším zajímavostem patří fakt, že původně měl režírovat film Císařův pekař – Pekařův císař. Krejčík měl těsně před první klapkou, když byl z politických důvodů z projektu odvolán. Bez průtahů ho tehdy nahradil etablovaný Martin Frič.
S komunistickou cenzurou a kuratelou se na Barrandově dle svých slov potýkal celý život.
připravil: – AC-, totalfilm.cz
foto: archiv