Nepřehlédněte

Filmové premiéry od 19. září

Do českých kin zamířilo dnes vynikající drama Zdeňka Tyce JAKO NIKDY, poslední dva roky slavné lady Di ve filmu DIANA, animovaní OGGY A ŠKODÍCI, pětice nejlepších současných slovenských fimů v přehlídce SOUČASNÝ SLOVENSKÝ FILM a příběh o jedné éře italského a světového filmu BERGMAN & MAGNANI: VÁLKA VULKÁNŮ. Užijte si premiérový týden v kinech.

JAKO NIKDY (ČESKO, 2013)

Jako nikdy plakát

Konec léta ve filmu “JAKO NIKDY” znamená zároveň konec života. Vladimír Holas umírá. Kdo je Vladimír Holas? Malíř, sochař a pedagog okresního významu. Namaloval spoustu krásných obrazů – ale ne tak skvělých, jak si přál. Nebyl ve straně, nebyl ve Svazu výtvarných umělců, nezaprodal se minulému režimu. Dům v krásné krajině je jeho poslední útočiště, smrt je nevyhnutelná a on nechce umřít v odcizené nemocnici.

Jako nikdy (foto: T.H.A)

Jako nikdy (foto: T.H.A)

Chce se skácet se ve stoje, tak jak žil.Pro tento komorní film jsou klíčové tři postavy, vedle hlavního hrdiny jsou tu dvě ženy: Karla, asi pětatřicetiletá, je svému životnímu partnerovi něčím podobná: malířka, bohémka, pro ostrá slova nejde daleko. Kontrastní k těm dvěma je Jaruna, vdaná asi pětapadesátiletá žena, zdravotní sestra. Kdysi byla milenkou pana malíře. Tato trojice vede marný boj se smrtí, bojují sami se sebou a současně mezi sebou – což přináší každému z nich určité očištění.

Recenze zde

Jako nikdyicon_csfd
Drama / Psychologický
Česko / Slovensko, 2013, 93 min

Režie: Zdeněk Tyc
Scénář: Markéta Bidlasová, Zdeněk Tyc
Kamera: Patrik Hoznauer
Hudba: Leoš Janáček, Zdeněk Král
Hrají: Petra Špalková, Taťjana Medvecká, Jiří Schmitzer, Marek Němec, Luboš Veselý, Marek Taclík, Jana Pidrmanová, Zdeněk Palusga

DIANA (VB, USA, ŠVÉDSKO, 2013)

Diana - plakat-page-001

Lady Dianu, princeznu z Walesu, zná téměř každý. Jen málokdo však zná skutečnou Dianu Spencerovou, jen málokdo v ní vidí obyčejnou ženu. Film Diana není klasickým životopisem, zaměřuje se na poslední dva roky jejího života, kdy opustila královskou rodinu a tísnivý život v Buckinghamském paláci.

Diana (foto: Bontonfilm)

Diana (foto: Bontonfilm)

Na roky naplněné novou chutí žít, neúnavnou charitativní prací a milostným vztahem, v jaký už ani nedoufala. Jméno její lásky bude pro mnohé překvapením. Stejně jako vynalézavé triky a převlečení, které musela princezna Diana používat ke schůzkám se svým partnerem mimo dosah štvavých fotografů a ochranky.

Recenzi právě píšeme, objeví se v neděli

Dianaicon_csfd
Životopisný / Drama
Velká Británie / USA / Švédsko, 2013, 108 min

Režie: Oliver Hirschbiegel
Předloha: Kate Snell (kniha)
Scénář: Stephen Jeffreys
Kamera: Rainer Klausmann
Hudba: David Holmes
Hrají: Naomi Watts, Naveen Andrews, Douglas Hodge, Geraldine James, Charles Edwards, Juliet Stevenson, Laurence Belcher, Art Malik, Michael Byrne, Raffaello Degruttola, Lee Asquith-Coe, Mary Stockley, Andy Zelary, Harry Holland

OGGY A ŠKODÍCI (FRANCIE, 2013)

oggy-skodici-film-plakat

Již od stvoření světa jsou kocour Oggy a švábi Joey, Marky a Deedee zamotaní do věčné bitvy. Jejich boj je tak hustý, že nějaká šarvátka mezi dobrem a zlem je proti tomu úplné prd.

Oggy a škodíciicon_csfd
Oggy et les cafards
Animovaný / Komedie
Francie, 2013, 80 min

Režie: Olivier Jean Marie
Scénář: Olivier Jean Marie

SOUČASNÝ SLOVENSKÝ FILM

Slovenske filmy_plakat_media-page-001

Do českých kin míří přehlídka nejlepších slovenských filmů současnosti. V posledních letech už neplatí, že by nebylo z čeho vybírat.Slovenský film sbírá po festivalech mnohá ocenění a autoři se nebojí experimentovat, což je vlastnost, která českému filmu trochu chybí. Několik distribučních společností v čele s Artcamem uvádí do českých kin počínaje zítřkem přehlídku SOUČASNÝ SLOVENSKÝ FILM aneb Nad Tatrou sa blýská na lepší časy.

více o přehlídce píšeme zde

Kolekce je složená ze tří celovečerních dokumentů (Krehká identita režisérky Zuzany Piussi, Nový život režiséra Adama Oĺhy a Kauza Cervanová režiséra Roberta Kirchhoffa) a dvou celovečerních hraných filmů (Můj pes Killer režisérky Miry Fornayové a Ďakujem, dobre režiséra Mátyáse Priklera).

BERGMAN & MAGNANI: VÁLKA VULKÁNŮ (ITÁLIE, 2012)

Bergman_Magnani plakát

Jako dva živly, které s sebou nesou okouzlení, sílu a jedinečnost. Při střetu však radno poodstoupit stranou. Ingrid Bergmann a Anna Magnani byly dvě osudové ženy v životě nejuznávanějšího režiséra Hollywoodu své doby, Roberta Rosselliniho. Válka vulkánů je dokument, který odkrývá vášnivé a dramatické milostné vztahy těchto velikánů světového filmu. Vypráví o jedné éře italského a světového filmu, příběh intenzivní a nadčasový, stejně jako Liparské ostrovy, na kterých se odehrává.

Bergman & Magnani: Válka vulkánůicon_csfd
La Guerra dei vulcani
Dokumentární
Itálie, 2012, 52 min

Režie: Francesco Patierno
Hrají: Ingrid Bergman, Anna Magnani, Roberto Rossellini