Recenze | Geoffrey Rush zaslouží kamion cen – NEJVYŠŠÍ NABÍDKA je bez chyby

Osamělý a výstřední znalec umění Virgil Oldman (Geoffrey Rush) je stíhán mnohými obsesemi a navíc se nikdy nezamiloval do žádné ženy, vyjma těch vyobrazených na vzácných uměleckých dílech. Jeho okolí ho považuje za skvělého profesionála a znalce na slovo vzatého. S nikým ale nemá bližší vztah. Kromě Roberta (Jim Sturgess), mladého a zručného restaurátora. Přesto ani tento vztah není natolik vřelý, jak by mohl za normálních okolností být.

Nejvyšší nabídka (foto: Cinemart)

Nejvyšší nabídka (foto: Cinemart)

Virgilovi jednoho dne zavolá neznámá žena (Sylvia Hoeks) a žádá ho o pomoc při odhadu a prodeji rodinné sbírky. Claire se ale omluví z několika domluvených schůzek. Začíná tak zvláštní hra na kočku a myš, ve které postupem času nad Virgilem vítězí Claire. Neznámá žena trpí agorafobií, panickým strachem z okolního světa a otevřených prostranství.

Nejvyšší nabídka (foto: Cinemart)

Nejvyšší nabídka (foto: Cinemart)

Virgil je tak nucen s Claire komunikovat přes telefon či dveře místnosti, kde tajemná žena žije. Ta ho začíná čím dál víc přitahovat a pohlcovat. S Robertem navíc konzultuje každý svůj následný krok.

Film uznávaného italského režiséra Giuseppeho Tornatore je jako celek naprosto kompaktním a plnokrevným dílem. Od prvního okamžiku vás upoutá nádherná kamera Fabia Zamariona spolu s hudbou legendárního Ennia Morriconeho.

Nejvyšší nabídka (foto: Cinemart)

Nejvyšší nabídka (foto: Cinemart)

Obrazová složka filmu s rozvláčnou kamerou, která si za doprovodu symfonické hudby zamilovaně užívá všechnu tu nádheru překrásných uměleckých děl a sbírek i tajemnou atmosféru starodávné vily je šlehačkou skvěle upečeného Tornatorova dortu.

Nejvyšší nabídka (foto: Cinemart)

Nejvyšší nabídka (foto: Cinemart)

Tou nejkvalitnější ingrediencí ze všech je bezpochyby dokonale herecky vyzrálý Geoffrey Rush. Tento pán tu předvádí něco, za co by se měly zlaté sošky rozdávat bez váhání. Pouhou svou existencí na plátně přináší divákovi ochutnávku komplikovanosti své postavy, aniž by ho nasytil. Přestože je Virgilova povaha vlastně dost nesnesitelná, je nám přinejmenším sympatický.

Nejvyšší nabídka (foto: Cinemart)

Nejvyšší nabídka (foto: Cinemart)

Navíc celý koncept scénáře pohnutky jednotlivých postav odhaluje zvolna a postupně. Přesto si film od samého začátku až do úplného konce zachovává velké napětí a tajemství. Do konce i ve chvíli, kdy je odhaleno téměř vše.

Nejvyšší nabídka (foto: Cinemart)

Nejvyšší nabídka (foto: Cinemart)

I ta zvláštní kašírovaná atmosféra a prostředí ještě více posiluje kontrast staromilského světa umění a dnešního přetechnizovaného světa. Virgil například do poslední chvíle tvrdošíjně odmítá vlastnit mobil. Posledního aspektu přechodu do 21. století se ale příznačně chopí právě kvůli své platonické lásce.

Nejvyšší nabídka (foto: Cinemart)

Nejvyšší nabídka (foto: Cinemart)

Kouzlo probuzení starého muže z jeho šedivého a pro okolí jednotvárného světa tu působí velmi silně. Téměř jako probuzení Růženky z jejího staletého spánku. O to větším šokem je pro něj samého, v co tento jeho pozitivní přerod nakonec vyústí.

Režisér Giuseppe Tornatore na natáčení Nejvyšší nabídky (foto: Cinemart)

Režisér Giuseppe Tornatore (foto: Cinemart)

Snovost snímku posiluje i fakt, že se odehrává v anonymním evropském městě. Jediné město, které se hrdě hlásí ke jménu je Praha. Ale až v úplném závěru. České diváky to jistě potěší.

Nejvyšší nabídka (foto: Cinemart)

Nejvyšší nabídka (foto: Cinemart)

Tornatore je mistr. Jeho film je stylový filmový diamant. Precizně vybroušen, přesahující nejméně tři žánry, v ani jednom z nich pevně neukotven. Radost z výkonu Rushe a podmanivé atmosféry ve mě bude rezonovat ještě hodně dlouho.

hodnocení 90

Zajímavost: Hudbu k filmu Ennio Morricone natočil s Českým národním symfonickým orchestrem v hostivařských studiích v Praze.

-AC-, totalfilm.cz
Foto/Video: Cinemart © 2013

Nejvyšší nabídkaicon_csfd
La Migliore offerta
The Best Offer
Drama / Romantický
Itálie, 2013, 124 min
Premiéra: 12. září 2013 – Cinemart

Režie: Giuseppe Tornatore
Scénář: Giuseppe Tornatore
Kamera: Fabio Zamarion
Hudba: Ennio Morricone
Hrají: Geoffrey Rush, Jim Sturgess, Sylvia Hoeks, Donald Sutherland, Liya Kebede, Philip Jackson, Dermot Crowley, Brigitte Christensen, Kiruna Stamell

nejvyssi_nabidka_A1_04-page-001

  1. […] v Hostivaři natočil (s Českým národním symfonickým orchestrem) například hudbu k filmu Nejvyšší nabídka. Hudba k westernu Osm hrozných vznikala také v […]

    Reagovat na tento komentář
  2. […] Ennio Morricone složil hudbu k více jak 500 filmům, spolupracoval s nejlepšími světovými režiséry jako je Sergio Leone, Paolo Pasolini, Bernardo Bertolucci, Brian De Palma, Roman Polanski, Warren Beatty, Pedro Almodóvar, Quentin Tarantino. Skladatel dostal desítky ocenění za svoji filmovou hudbu a byl 5x nominován na Oscara. Toho dostal v roce 2007 za celoživotní dílo a předával mu ho herec Clint Eastwood, který hrával drsné chlapíky právě v proslulých spaghetti westernech. Morricone v posledních letech velmi rád realizuje své nahrávky i v Praze. V CNSO Studios v Hostivaři natočil (s Českým národním symfonickým orchestrem) například hudbu k filmu Nejvyšší nabídka. […]

    Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.