Pocty pokleslé produkci diváky baví – mex-ploitation MACHETE zaujal a do kin jde druhý díl

Mezi fanoušky jsou filmy, které jsou poctou klasickým akčním snímkům sedmdesátých a osmdesátých let stále populárnější. Diváci se s nostalgií rádi vracejí ke klasickým žánrovkám té doby. Filmaři prostoduché příběhy oblékají do líbivých hávů a obsazují herce, kteří dodnes dokážou studiím vytvořit slušný divácký potenciál. Kostra je stále stejná. Jednoduchý příběh, jasně vyprofilovaná strana dobra i zla, potoky krve, zbraně kosí nepřítele neuvěřitelnou kadencí. Souboje jsou nekonečné, hrdinové i antihrdinové vydrží desítky ran pěstí a stejně se nakonec zvednou a pokračují v boji.

Mel Gibson a Danny Trejo ve filmu MACHETE ZABÍJÍ (foto: EEAP)

Mel Gibson a Danny Trejo ve filmu MACHETE ZABÍJÍ (foto: EEAP)

Kdyby tyto filmy nebyly doslova prodchnuty červenou barvou a tisíci nábojnicemi, jednalo by se vlastně o pouhé pohádky pro dospělé. I proto je mají diváci rádi. V kinech se tak objevují partičky těch nejlepších akčních hrdinů minulosti i současnosti (EXPENDABLES 1, 2, 3), čerstvě i tandem dvou nejslavnějších svalovců historie Sylvestera Stalloneho a Arnolda Schwarzeneggera (PLÁN ÚTĚKU).

Machete zabíjí (foto: EEAP)

Machete zabíjí (foto: EEAP)

Na plátno se vrací i jeden z nejobsazovanějších zloduchů posledních třiceti let DANNY TREJO. Machete je ale Trejův protiúkol – postava je to kladná, ať už jsou prostředky k dosáhnutí jejího cíle jakékoliv. Účel plní prostředky.

Machete film (foto: archiv)

Machete film (foto: archiv)

Muže ovládajících brilantně práci s noži a přezdívaného Machete uvedli do života režisér Robert Rodriguez a jeho oblíbený herec Danny Trejo. Původně se ovšem bývalý federální agent, likvidující své protivníky po krvavých tuctech, zrodil pro potřeby traileru na neexistující film. Ten v roce 2007 uváděl dvoudílný projekt Grindhouse, evokující béčkové exploatační příběhy uváděné kdysi ve speciálních kinech.

Quentin Tarantino přispěl do projektu akčním thrillerem Auto zabiják, zatímco jeho přítel a kolega Robert Rodriguez natočil akční sci-fi Planeta Teror. Oba filmy napodobovaly pokleslou produkci nejen svým žánrem a laděním, ale i formální stránkou, upomínající na technicky nedokonalou projekci poničených filmových kopií v laciných biografech.

Machete zabíjí (foto: EEAP)

Machete zabíjí (foto: EEAP)

„Tu postavu jsem vymyslel už v době, kdy jsem dělal Desperada,“ vzpomíná Rodriguez. „Tehdy jsem na place řekl Dannymu Trejovi, že Macheteho jednoho dne bude hrát. A řadu dalších let jsme se kolem toho jen tak motali. Ve filmu Spy Kids jsme vzdali hold právě tomuhle filmu, o kterém jsme si mysleli, že nikdy nebude natočený.“

Když Rodriguez s Tarantinem probírali nápady na trailery pro film Grindhouse, vynořil se Machete znovu. Podle Rodrigueze, který se živě hlásí ke svým mexickým kořenům, mělo jít o něco jako o první „mex-ploitation“ snímek – film podobný žánrovým titulům ze 70. nebo 80. let, ale s latinskoamerickým hrdinou.

Banderas, Rodriguez, Trejo (foto: EEAP)

Banderas, Rodriguez, Trejo (foto: EEAP)

Falešný trailer nakonec zrodil skutečný film: v roce 2010 vznikl Machete, na němž se vedle Rodrigueze režijně podílel i střihač Ethan Maniquis. Impuls pro pokračování nazvané Machete zabíjí se ovšem zrodil ještě před premiérou původního filmu. Když Rodriguez Macheteho dokončoval, napadlo ho, že by ho měl vypustit do kin s překvapením. Hrdina na konci odjíždí na motorce s postavou, kterou si zahrála Jessica Alba – krásnou agentkou Sartanou Riverovou. Byl to pěkný konec, ale režisér potřeboval něco víc.

Alexa Vega ve filmu MACHETE ZABÍJÍ (foto: EEAP)

Alexa Vega ve filmu MACHETE ZABÍJÍ (foto: EEAP)

„Zatímco jsem film stříhal, rozhodl jsem se, že vymyslím názvy dalších dvou dílů, aby si diváci mysleli, že je skutečně připravujeme. V titulcích se psalo ‘Machete se vrátí ve filmu Machete zabíjí a Machete opět zabíjí’,” vzpomíná Robert Rodriguez. „Neměl jsem ovšem vůbec v plánu další dvě pokračování natočit.“

Robert Rodriguez (foto: archiv)

Robert Rodriguez (foto: archiv)

„S přijetím Macheteho jsem byl spokojený. Žádný můj film neměl takový divácký ohlas. Líbil se nejen v USA, ale třeba i na festivalu v Benátkách,” potvrzuje režisér. Úspěch si vychutnal i Danny Trejo, kterého lidé zastavovali na ulici a oslovovali ho “Machete”. Začala mu tak dokonce říkat i jeho matka.„První fim si získal hodně příznivců a vzbudil očekávání dalších dílů. Takže jsme se rozhodli, že dáme fanouškům druhý díl – a s ním i ochutnávku třetího.“

Když se Robert Rodriguez pustil do nového filmu, chtěl přidat k původnímu příběhu něco nového. Osamělého rváče Macheteho tak najímá osobně americký prezident na misi, která je příliš obtížná i pro speciální jednotky. Tato mise je pro hrdinu velmi osobní, protože ho pátrání zavádí k muži, který zabil jeho lásku…

A1_Machete_nahled-page-001 (1)

Se čtyřicetistránkovou synopsí se Robert Rodriguez spolu se svým bratrem a dlouholetým spolupracovníkem Marcelem obrátil na Kylea Warda, aby podle něj napsal scénář. „Robert přesně věděl, jak má film Machete zabíjí vypadat. V San Diegu mi řekl, že chce hrdinu dostat do vesmíru,” vysvětluje scénárista. „Zalíbilo se mi to hned, jak mi to oznámil.”

Charlie Sheen ve filmu Machete zabíjí (foto: EEAP)

Charlie Sheen ve filmu Machete zabíjí (foto: EEAP)

POZOR ***SPOILER***

Nakonec Kyle Ward a bratři Rodriguezovi společně našli způsob, jak poslat Macheteho do stratosféry. Rodriguez se rozhodl nový film pojmout jako pokračování a současně ho pevně spojit s třetím dílem: vyprávění tak končí hrdinovou prohrou a vítězstvím hlavního padoucha Luthera Voze v podání Mela Gibsona. Protože Voz navzdory všem Macheteho snahám vypustí na orbit svou smrtící raketu, ocitá se hrdina nakonec ve vesmíru… a vyprávění se tak otevírá do třetího dílu.

KONEC ***SPOILERU***

Amber Heard a Danny Trejo ve filmu Machete zabíjí (foto: EEAP)

Amber Heard a Danny Trejo ve filmu Machete zabíjí (foto: EEAP)

Pro Kyleho Warda byl neuctivý, hravý tón vyprávění skutečnou výzvou. „Chci, aby lidé šli do kina a užili si to, smáli se a říkali si: „Nic takového jsem nikdy předtím neviděli,“ vysvětluje. I Rodriguezovým cílem tentkrát bylo popustit uzdu vlastná hravosti a nápaditosti.

Danny Trejo a Michelle Rodriguez ve filmu Machete zabíjí (foto: EEAP)

Danny Trejo a Michelle Rodriguez ve filmu Machete zabíjí (foto: EEAP)

„Celá série je naprosto šílená, neexistují tu žádná pravidla. Je to něco skutečně vzrušujícího,“ říká režisér. „Myslím, že právě tohle k projektu přilákalo tolik zajímavých herců. Machete nabízí pocit skutečné hravosti, dobrodružství a nápaditosti. Můžete očekávat neočekávané a překročit všechny hranice.“

připravili: totalfilm.cz, EEAP CZ-SK
foto/video: totalfilm.cz, EEAP CZ-SK

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.