Recenze | 2 ZBRANĚ nedávají moc smysl, ale baví

Bobby Trench (Denzel Washington) a Marcus Stigman (Mark Wahlberg) jsou parťáci ve zločinu. Oba frajeři jsou součástí drogového syndikátu a přesto nebo právě proto, si nevěří ani pozdrav. Pokusí se do kartelu infiltrovat a z banky uloupit a zabavit miliony dolarů z trestné činnosti. Ovšem celé se to nepředstavitelně zvrtne. Peněz je nakonec v bance 10x víc a nepatří kartelu ale někomu úplně jinému…Ve skutečnosti pracují oba pod utajenou identitou, ale vzájemně to netuší.

2 ZBRANĚ (foto: Falcon)

2 ZBRANĚ (foto: Falcon)

Bobby je agentem protidrogového oddělení a Marcus důstojník Americké námořní rozvědky. Když se provalí jejich identita, dávají od nich jejich nadřízení ruce pryč. Chlapci se proto musí spolehnout sami na sebe a nakonec i jeden na druhého.
Další exemplář z řady funkčního modelu buddies filmů sází na oblíbenost obou hlavních protagonistů, svižný scénář a komediální nadsázku. Ne vše tu dobře funguje, ale zlomit nad filmem hůl, by bylo zbytečnou schválností.

2 ZBRANĚ (foto: Falcon)

2 ZBRANĚ (foto: Falcon)

Nuda se nedostavuje, ale celý scénář je zbytečně komplikovaný, překombinovaný a vzhledem k rychlému tempu vyprávění působí dost zmateně. Scénáristé si zřejmě nejprve vytvořili kostru příběhu, kterému podřídili absolutně vše. Ačkoliv jsem na začátku psal o nadsázce, kterou z toho cítím, není možné, aby se všechny postavy chovaly idiotsky.

Je tu tolik nepochopitelných rozhodnutí a špatných směrů, že je nasnadě myslet si, že postavy tak činí právě proto, aby se z těchto absurdních situací dokázali především efektně dostat.
Smysl to prostě nedává. To ale neznamená, že 2 zbraně nejsou cool oddechovkou na jedno zamračené víkendové odpoledne.

2 ZBRANĚ (foto: Falcon)

2 ZBRANĚ (foto: Falcon)

Islanďan Baltasar Kormákur (Hluboko) má evidentně tuhle zběsilou jízdu rád a umí si ji patřičně užít. Nutno dodat, že kdyby tenhle scénář dostal do ruky méně zkušený režisér, dopadlo by to asi špatně.
Kormákur každým svým dalším filmem divákovi předkládá rozpoznatelný rukopis.

2 ZBRANĚ (foto: Falcon)

2 ZBRANĚ (foto: Falcon)

Nenatáčí líbivě novátorsky a na efekt, ale drží se i tradiční filmařiny, která těmto typům filmů sluší především.
2 Zbraně jsem si užil, v kině se nenudil, ale už v tuto chvíli (týden po projekci), jsem musel nahlédnout do poznámek, abych si připomněl, o čem to vlastně celé bylo.

Jakub Gutt, Totalfilm.cz
Foto/video: Falcon © 2013

2 zbraněicon_csfd
2 Guns
Akční / Krimi / Drama / Thriller
USA, 2013, 109 min

Režie: Baltasar Kormákur
Scénář: Blake Masters
Kamera: Oliver Wood
Hudba: Clinton Shorter
Hrají: Denzel Washington, Mark Wahlberg, Paula Patton, Edward James Olmos, James Marsden, Bill Paxton, Patrick Fischler, Evie Thompson, Lucky Johnson, James Rawlings, Philippe Radelet, Christopher Matthew Cook, John McConnell

film-plakat-orig 2 zbraně

 

 

  1. […] Kormákur má za sebou docela bohatou filmografii. Naposledy jsme viděli akční 2 zbraně. Everest je jednoznačně posunem vzhůru. Jak výškově, tak filmařsky. V Kormákurově […]

    Reagovat na tento komentář
  2. […] 18. Líbánky (Česko, 2013) Nádherný obraz a dobrou režii zabil scénář Jarchovského. 19. 2 zbraně (USA, 2013) Takové obsazení a taková nuda! Škoda. 20. Nepravděpodobná romance (Česko, 2013) […]

    Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.