Recenze | Julianne Moore zachránila špatnou režii i slabý scénář CARRIE

Příběh ušlápnuté dívky, kterou její okolí nikdy nevzalo na vědomí, zesměšňovalo ji a nakonec ji donutilo k šíleným věcem. Carrie žije sama s přísnou matkou a trpí jejím náboženským fanatismem. Výchova má na dívku velký vliv a ovlivňuje v podstatě vše. Její povahu i sociální vazby. Postupem času Carrie v sobě objevuje telekinetické schopnosti, které se nakonec stanou prostředkem její pomsty.
Režisérka Kimberley Peirce si musela být vědoma, že diváci i recenzenti budou remake původního filmu z roku 1976 (r: Brian De Palma) srovnávat.

Carrie (foto: Forum Film)

Carrie (foto: Forum Film)

Situaci si navíc zkomplikovala i tím, že se jedná skutečně o remake legendárního filmu a nikoliv o novou adaptaci Kingova románu. Místo toho, aby film režisérka obohatila novým pohledem na věc, vzala starou Carrie, přenesla ji do současnosti a zaměřila se chybně na šikanu Carrie ve škole, místo toho, aby využila skvělou Julianne Mooreovou a akcentovala prapůvod Carriena chování a ušlápnutosti.

To, co se děje u Carrie doma, je totiž ten největší horor. Bohužel scenárista (R. A. Sacasa) si to asi nemyslel a soustředil se na Carrieny spolužáky. Doba se změnila, takže běžnou šikanu samozřejmě nahradila kyberšikana. A tak výtečnice nahrávají video s nešťastnou a vyděšenou dívkou rovnou na YouTube.

Carrie (foto: Forum Film)

Carrie (foto: Forum Film)

Je tu ještě jeden problém. Oproti předloze je Carrie vlastně zakomplexovaná minimálně, pouze se zdá, že se snaží uniknout ze spárů šílené matky, která ji svým náboženským fanatismem doslova týrá.

Carrie (foto: Forum Film)

Carrie (foto: Forum Film)

Z nového zpracování se vůbec zcela vytratila ona zásadní tísnivost a hrůza. Jediný, kdo filmu dává původní smysl, je už zmiňovaná fanatička v podání Julianne Mooreové. Pokud by dostala více prostoru, film by zřejmě vypadal mnohem lépe. Mooreová zvládla roli skvěle a jde z ní v průběhu filmu větší strach než ze samotné Carrie v závěru.

Carrie (foto: Forum Film)

Carrie (foto: Forum Film)

Děj je podstatně zhuštěnější než v předloze či De Palmově filmu. Některé drobnosti pak divákovi nemusí být zcela jasné.
Chloë Grace Moretz a Julianne Moore odvádějí skvělé výkony v průměrném filmu, který díky slabému scénáři a špatné režii nemusel vůbec vzniknout.

Carrie (1976) foto: archiv

Carrie (1976) foto: archiv

Pusťte si téměř 40 let starou adaptaci Briana De Palmy. Je lepší. Na druhou stranu nemohu říct, že by se na novou Carrie nedalo koukat. Rozhodnutí je na Vás.

hodnocení 50

Martin Staněk, Totalfilm.cz
Foto/video: Forum Film © 2013, archiv Totalfilmu

Carrieicon_csfd
Drama / Horor
USA, 2013, 100 min

Režie: Kimberly Peirce
Předloha: Stephen King (kniha)
Scénář: Roberto Aguirre-Sacasa
Kamera: Steve Yedlin
Hudba: Marco Beltrami
Hrají: Chloë Grace Moretz, Julianne Moore, Judy Greer, Ansel Elgort, Gabriella Wilde, Portia Doubleday, Cynthia Preston, Alex Russell, William MacDonald, Travis Hedland

Carrie-poster-Chloe-Moretz

  1. […] Země (USA, 2013) Duo otec a syn Smithovi neutáhnou toto sci-fi, seč se snaží jak mohou. 15. Carrie (USA, 2013) Zbytečný remake zachránila pouze Julianne Moore v roli matky. 16. Diana (USA, VB […]

    Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.