Šok pro kritiky i diváky – ČFTA do boje o Oscara® vysílá DONŠAJNY

V minulých dnech ČFTA informovala, že do boje o Oscary® vysílá drama Agnieszky Hollandové HOŘÍCÍ KEŘ. Bohužel nebylo do dnešního dne jasné, zda tuto nominaci Americká Akademie filmového umění a věd (AMPAS) přijme. Film byl totiž jako minisérie HBO nejprve uveden v televizi. Až poté byl sestříhán do kratší verze a vyslán do českých kin. To je podle právníků AMPAS mimo pravidla. Českou republiku bude nakonec zastupovat film Jiřího Menzela Donšajni. Tato volba akademiků je na první pohled poněkud překvapivá. O kvalitě filmu Donšajni se dá s úspěchem pochybovat. Kritizují ho nejen samotní filmoví kritici napříč všemi českými servery, ale dobrá hodnocení neposbíral ani od diváků na filmových databázích.

Suknickari_120704_Safrankova_2

Donšajni (foto: Bontonfilm)

Ve světě ale není vždy pravidlem, že by se do boje o nejprestižnější světovou sošku musel vysílat film nejkvalitnější. Šance se posuzují komplexně. Podle našeho zdroje může být rozhodnutí české akademie promyšleným kalkulem. Snímek se bude v USA pokoušet o nominaci na Zlaté glóby. Režiséra Menzela po kanadské projekci oslovil André Guimond z asociace zahraničních kritiků, která uděluje Zlaté glóby a vyzval ho, aby Donšajny do soutěže přihlásil, což producenti udělali. Proč se Guimondovi film líbil nikdo nespecifikoval. V případě, že by u zahraničních novinářů na glóbech film uspěl, otevírá mu to dveře k Oscarům.

Donsajni_Plakat-page-001 (1)

Donšajni režiséra Jiřího Menzela, skončili v hlasování českých akademiků na druhém místě. Režisér Jiří Menzel už jednu sošku Oscara získal, bylo to v roce 1968 za film Ostře sledované vlaky. Nominace na Oscary za rok 2013 budou vyhlášeny 16. ledna příštího roku a sošky vítězným filmů budou předány v rámci slavnostního večera 2. března 2014.

DONŠAJNI | Náhled recenzí českých filmových kritiků (seznam převzat ze serveru kinobox.cz):

Náhled recenze

Recenze na film Donšajni

připravil: -AC-, totalfilm.cz

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.