Velkolepý cyklus z české historie – ČESKÉ STOLETÍ už dnes večer na ČT

Symbolicky jeden den před státním svátkem uvede Česká televize dnes večer první ze série samostatných dramatických filmů ČESKÉ STOLETÍ. Podle scénářů Pavla Kosatíka a v režii Roberta Sedláčka vzniklo 9 samostných televizních dramat. Věnují se vzniku Československé republiky, Mnichovské konferenci, atentátu na Heydricha, komunistickému puči v roce 1948 a politické vraždě Slánského v roce 1952.
Čtyři poslední díly uvede televize příští rok. Budou o vpádu vojsk v roce 1968, vzniku Charty 77, pádu režimu v roce 1989 a procesu rozdělení Československa v roce 1992.

České století - Velké bourání (foto: ČT)

České století – Velké bourání (foto: ČT)

Scénárista Pavel Kosatík říká:“Měli jsme ambici, aby se diváci z historie poučili, a abychom nabídli kompletní pohled na historii”. a dodává: “Při psaní hráli svou roli odborní poradci, scénář četli lidé různých názorů a pohledů na věc. Vycházeli jsme z nespočtu literatury, archivních dokumentů, desítek knih.”

ceske stoleti,  velke bourani, jaromerice nad rokytnou 20.3.2013

České století – Velké bourání (foto: ČT)

Režisér Robert Sedláček si tohoto projektu dle svých slov velmi cení.“Je to to nejpodstatnější co jsem kdy natočil, je to ironie osudu, že se tak stalo v televizi, s mou pověstí  nezávislého filmaře. Necítím se nervózní, mám z toho dobrý pocit. Televize mi dala naprostou svobodu. Toho si opravdu vážím.”

V každém z devíti dílů se tvůrci zaměřují na jedno datum a klíčové aktéry, jejichž tehdejší rozhodnutí měla mít osudové důsledky pro celý národ, i pro ně samotné. Každý hráč měl v rukou nějaké karty a rozhodoval se, jaký trumf vynese. Autoři Českého století nehodnotí, jestli šlo o dobrý, nebo špatný tah, spíše je zajímá osobní příběh „národního“ aktéra své doby.

Psali jsme také:
Dramata z cyklu České století na obrazovce na konci října

nataceni ceske stoleti, velke bourani, praha hlavni nadrazi,30.3.2013

České století – Velké bourání (foto: ČT)

ČESKÉ STOLETÍ
(prvních pět dílů od 27. 10. na ČT)
Veliké bourání (1918) – První díl dramaticky vypráví o zásadní otázce naší novodobé státní existence – jak, proč a proti čemu Československá republika vznikla. (na ČT: 27. 10.)

Den po Mnichovu (1938) – Příběh o setkání dvou osobností a dvou naprosto odlišných myšlenkových světů: Edvarda Beneše a Emanuela Moravce na prahu 2. světové války. (Na ČT: 3. 11.)

Kulka pro Heydricha (1941) – Jak se rozhodlo o atentátu na zastupujícího říšského protektora? Hlavní postavou tohoto dílu je spolu s prezidentem Benešem šéf československé exilové rozvědky v Londýně František Moravec. (na ČT: 10. 11.)

Výstřižek

Všechnu moc lidu Stalinovi (1948) – Únor roku 1948, velká chvíle premiéra Klementa Gottwalda a jeho soudruhů v nerovném boji s demokracií. (na ČT: 17. 11.)

Zabíjení soudruha (1952) – Konec Rudolfa Slánského. Bratrovražedný boj, doprovázený rozkladem osobností na vrcholu komunistické moci, začíná. (na ČT: 24. 11.)

připravil: totalfilm.cz
foto/video: Česká televize © 2013

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.