Výroční ceny ČFTA bude moderovat Marek Eben v Rudolfinu, o názvu Český lev se stále jedná

Slavnostní večer předání výročních cen České filmové a televizní akademie (ČFTA) se uskuteční v sobotu 22. února 2014 v novorenesanční budově pražského Rudolfina. Moderátorem večera, který odvysílá v přímém přenosu Česká televize, bude Marek Eben, režie večera se ujme Michal Caban. Po rozkolu mezi původním pořadatelem cen Český lev Petrem Vachlerem a ČFTA není jisté, zda cena nadále ponese tento tradiční název.

Český lev (foto: archiv)

Český lev (foto: archiv)

Akademie se s Vachlerem rozcházela v náhledu na ceny samotné. ČFTA ani České televizi se nelíbila úroveň televizních přenosů, předimenzovanost některých vedlejších sponzorských cen a zbytečný nominační večer. V průběhu několika uplynulých měsíců probíhala mezi zainteresovanými stranami četná jednání.

Ve hře byl odprodej či pronájem značky Český lev akademii. K tomu nakonec nedošlo. Vachler médiím zaslal několik emotivních vyjádření, které osvětlují jeho náhled na danou věc.

Petr Vachler (foto: VAC)

Petr Vachler (foto: VAC)

21. ročník výročních filmových cen, který bude poprvé organizovat sama ČFTA, dozná tedy několika podstatných změn. ČFTA se rozhodla nepořádat nominační večer a nominace vyhlásit na tiskové konferenci, která se bude konat 22. ledna příštího roku. Ceny nejlepším filmům pak budou předány o měsíc později v novém prostoru, Dvořákově síni pražského Rudolfina, která pojme více než tisíc hostů.

Marek Eben

Marek Eben

Další významnou změnou letošního ročníku filmových cen bude zavedení elektronického hlasování, které si členové akademie vyzkoušeli při nedávné volbě českého oscarového kandidáta. ČFTA také nabídne akademikům kromě projekcí rovněž možnost zhlédnout filmy, které producenti akademii poskytnou, prostřednictvím on-line streamingu.

Dvořákova síň pražského Rudolfina

Dvořákova síň pražského Rudolfina

Cílem těchto změn je po vzoru Evropské filmové akademie zjednodušit hlasování a zvýšit pro členy akademie dostupnost filmů.
Generálním partnerem výročních cen ČFTA bude Skupina ČEZ, o generálním partnerství jedná akademie také se značkou Magnesia.

připravil: -MS-, Totalfilm.cz
Foto/archiv

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.