Festival francouzského filmu nabídne pošestnácté chuťovky ze země galského kohouta

Po roce se opět vrací populární Festival francouzského filmu. Předpremiérové tituly, výběr české kritiky,  pocty významným tvůrcům i velké filmové hity. To vše nabízí Francouzský institut od 21. 11. do 27. 11 v pražském Světozoru, Lucerně, Kinu 35, Cinestaru Anděl, brněnské Scale a českobudějovické Kotvě.
Festival bude zahájen už tento čtvrtek předpremiérou nového filmu Françoise Ozona Jen sedmnáct (Jeune & Jolie).

Jen 17 (foto: FFF)

Jen 17 (foto: FFF)

Snímek vypráví příběh sedmnáctileté dívky na pozadí čtyř ročních období. Nabízí ojedinělý pohled na sexualitu, dospívání a prostituci. V Kině 35 na úvodní projekci navíc naváže projekce Buñuelovy klasiky s Catherine Denevue Kráska dne. Film byl letos uveden v hlavní soutěži canneského festivalu.

přineseme recenzi

Přehlídka toho nejlepšího z francouzské kinematografie nabízí už tradičně velké množství předpremiér, které budou posléze uvedeny v české distribuci.

ŽIVOT ADÈLE (LA VIE D’ADÈLE)

Poslední počin režiséra tuniského původu Abdellatifa Kechiche, který letos získal Zlatou palmu na festivalu v Cannes. Vypráví příběh vášnivé lásky mezi dvěma dospívajícími dívkami, které hledají samy sebe.
Česká premiéra: 28. listopadu 2013

17 DÍVEK (17 FILLES)

přineseme recenzi

17 dívek (foto: FFF)

17 dívek (foto: FFF)

Snímek inspirovaný skutečnou událostí, kdy se 17 gymnazistek ze stejného maloměsta domluvilo, že společně otěhotní a svůj plán opravdu uskutečnilo.
Česká premiéra: 2. ledna 2014

S MOLIÈREM NA KOLE (ALCESTE À BICYCLETTE)

Francouzská komedie režiséra Philippa Le Guaye čerpající z Molièrova Misantropa. Jde o příběh přátelství, ztracené a znovu nalezené herecké vášně, v němž excelují Lambert Wilson a Fabrice Luchini.
Česká premiéra: 9. ledna 2014

CAMILLE CLAUDEL 1915 (CAMILLE CLAUDEL 1915)

přineseme recenzi

Film Bruna Dumonta vypráví příběh sochařky Camille Claudelové, kterou z popudu vlastní rodiny internovali do ústavu pro choromyslné. Sochařku, bývalou milenku Augusta Rodina a sestru básníka Paula Claudela ztělesnila Juliette Binocheová.
Česká premiéra: 5. prosince 2013

JEPTIŠKA (LA RELIGIEUSE)

přineseme recenzi

Adaptace románu Denise Diderota, kterou na plátno převedl Guillaume Nicloux. Snímek byl uveden na festivalu v Berlíně 2013. Jde o historické drama z 18. století, v němž mladá dívka bojuje za svou svobodu. Šestnáctiletou dospívající dívku, která se proti své vůli ocitá v klášteře, hraje Pauline Etienneová.
Česká premiéra: 12. prosince 2013

VELKÝ ZÁVOD (La GRANDE BOUCLE)

Komedie odehrávající se na pozadí závodu Tour de France. Hlavní hrdina v podání Clovise Cornillaca se rozhodne skoncovat se svými životními trably a konečně uskutečnit svůj dětský sen – zúčastnit se největšího cyklistického závodu na
světě.
Česká premiéra: 28 listopadu 2013

MÁ VLAST (NÉ QUELQUE PART)

Má vlast (foto: FFF)

Má vlast (foto: FFF)

Francouzsko-alžírský snímek režiséra Mohameda Hamidiho zabývající se velmi aktuálním tématem africké imigrace do Evropy. Česká premiéra:
16. ledna 2014.

PARCHANTI SPÍ DOBŘE (LES SALAUDS)

Parchanti spí dobře (foto: FFF)

Parchanti spí dobře (foto: FFF)

Nový film režisérky Claire Denisové s Vincentem Lindonem a Chiarou Mastroianniovou vypráví strhující příběh o pomstě a rodinných tajemstvích ze současné Paříže.
Česká premiéra: 28. listopadu 2013

OPERATION LIBERTAD (OPÉRATION LIBERTAD)

Operace Libertad (foto: FFF)

Operace Libertad (foto: FFF)

Zfilmovaný příběh z roku 1978, v němž ilegální levicová skupina obsazuje curyšskou banku podporující jihoamerické diktátory. Režisér Nicolas Wadimoff nabízí alegorii současné geopolitické situace.
Česká premiéra: 23. ledna 2014.

Festival navštíví také významní francouzští tvůrci. Film Jeptiška osobně uvede režisér Guillaume Nicloux v pátek 22. listopadu v kině Světozor. Snímek S Moliérem na kole uvede Philippe Le Guay.
Režisér Jérome Bonnell uvede svůj film Chvíle setkání. Pražský festival navštíví také herečka Fatou N´Diaye.

oficialni_plakat_fff2013-page-001

Do programu už tradičně vybírají zajímavé tituly také oslovení čeští kritici. V programu se tak objeví třeba Život Adéle, Chvíle setkání nebo Zámek v Itálii.
V sekci Filmové hity bude uvedeno šestnáct titulů, které byly s úspěchem uvedeny v České republice. Chybět nebude ani Večer krátkých filmů.
16. ročník Festivalu francouzského filmu představí divákům také filmovou tvorbu Abdellatifa Kechiche. Bude uvedeno pět filmů tohoto talentovaného tvůrce a herce tuniského původu.

připravil: -AC-, totalfilm.cz
foto/video: Film Europe, Francouzský institut, Artcam, 35mm

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.