Nepřehlédněte

S ČT mají Vánoce osmnáct dní – štědrovečerní premiéra: DUCH NAD ZLATO

Duch nad zlato se jmenuje premiérová pohádka letošního Štědrého večera České televize. V sídle televize dnes vedení ČT představilo svůj vánoční program. Letos s podtitulem POHODOVÉ VÁNOCE S ČESKOU TELEVIZÍ. Celých 18 dní potrvá sváteční program, který nabízí nadílku premiér, ale i tradičních pořadů bez kterých si diváci Vánoce snad už ani neumí představit. V článku najdete videoukázky z novinek i repríz, fotky a další informace z Kavčích hor.

Duch nad zlato (foto: ČT)

Duch nad zlato (foto: ČT)

Scénář k nové premiérové pohádce DUCH NAD ZLATO napsal Zdeněk Zelenka. Ten také pohádku s Jiřinou Bohdalovou a Viktorem Preissem režíroval. Preiss se představí jako tajemný duch a Bohdalová hraje vykutálenou dvorní dámu. Pohádka se natáčela na zámku Ploskovice, v přerovském skanzenu, zřícenině hradu Valečov nebo v lesích kolem Dobříše. Televize pohádku uvede v tradičním čase na Štědrý den.

Duch nad zlato: (foto: ČT)

Duch nad zlato: (foto: ČT)

„Duch, kterého hraji, je starý několik staletí, zakletý za trest do záhrobí, protože na světě hodně zlobil, kradl a hromadil zlato a netušil, že jsou na světě jiné, trvalejší hodnoty,“ říká Viktor Preiss a doplňuje: „Stanu se ale napraveným duchem, který po různých peripetiích toto všechno pochopí a zmoudří.“

24. prosince v programu nechybí ani tradiční Zlatovláska, Princezna se zlatou hvězdou nebo černobílá Pyšná princezna.

Princezna se zlatou hvězdou (foto: archiv)

Princezna se zlatou hvězdou (foto: archiv)

Na První svátek vánoční má premiéru pohádka režiséra Eugena Sokolovského SNĚŽNÝ DRAK.

Vypráví o lásce, ve které princezna se svým vyvoleným musí překonat nejednu překážku. V hlavních rolích uvidíme Petru Tenorovou, Petra Lněničku, Sašu Rašilova, Jitku Čvančarovou nebo Pavlu Tomicovou.

Sněžná drak (foto: M. Kucharski)

Sněžný drak (foto: M. Kucharski)

Koprodukční film ČT MODRÝ TYGR rozsvítí vánoční obrazovky na Štěpána.  Dobrodružný a magický film pro všechny děti i jejich rodiče získal několik významných cen na světových festivalech.

Modry tygr_Hlavni detsti herci ve skleniku

Modrý tygr (foto: ČT)

Na obrazovky se ale vrací dalších 70 pohádek, z nichž jedna z nejoblíbenějších patří poslední roky k novodobým stálicím vánoční nabídky ČT. Anděl Páně se bude vysílat den před Štědrým dnem na ČT1. Další nabídku repríz můžete shlédnout v následujícím videu.

Na Jedničce se diváci mohou o svátcích těšit i na nový cyklus televizních filmů natočených podle povídek předních tuzemských spisovatelů. Série ŠKODA LÁSKY začíná v neděli 29. prosince. V prvním díle uvidíme příběh Karla Gotta a jeho největší fanynky v režii Jana Hřebejka.

Na ČT1 se samozřejmě objeví i velká porce filmů. Namátkou: Pelíšky, Kristián, Králova řeč, Pod vlivem úplňku, Pupendo nebo Den zrady.

I ČT ART otevře o Vánocích svou výkladní skříň. Nabídne třeba operu Popelka natáčenou v exteriérech nebo balet Labutí jezero z pařížské opery. ČT chce také zavést novou tradici podle rakouské vzoru. Na Nový rok přinese živě novoroční koncert České filharmonie z Rudolfina.

Popelka (foto: ČT)

Popelka (foto: ČT)

Dvojka hodlá vytvořit alternativu k přeslazeným Vánocům a nabídne množství kultovních i historických filmů a dokumentů. Filmy jako Zkrocená hora, Barevný závoj, Mazaný Filip, Když Harry potkal Sally nebo Tisíc dnů s Annou.

Tisící dnů s Annou (foto: ČT)

Tisící dnů s Annou (foto: ČT)

Silvestrovskou estrádu tentokrát vyrábí televize spolu se svou slovenskou sestrou. Moderují Martin Dejdar a Peter Marcin. V pořadu samozřejmě nechybí Karel Gott, Hana Zagorová, Helena Vondráčková nebo Miroslav Žbirka.

Radoslav Brzobohatý a Jiřina Bohdalová ve filmu VRÁSKY Z LÁSKY (foto: archiv)

Radoslav Brzobohatý a Jiřina Bohdalová ve filmu VRÁSKY Z LÁSKY (foto: archiv)

Nový rok tradičně na Jedničce ozdobí i televizní premiéra koprodukčního filmu ČT. Volba padla tentokrát na VRÁSKY Z LÁSKY. Ve filmu se po dlouhých letech setkaly legendy velikosti Jiřiny Bohdalové a Radoslava Brzobohatého.

Na nový rok se v programu pro děti objeví i premiéra animovaného snímku KOZÍ PŘÍBĚH SE SÝREM.

Kozí příběh se sýrem (foto: ČT)

Kozí příběh se sýrem (foto: ČT)

Nova i Prima se drží tradičního konceptu, který zůstává léta neměnný. Na Nově se objeví samozřejmě TŘI OŘÍŠKY PRO POPELKU, O princezně Jasněnce a létajícím ševci, S čerty nejsou žerty, Jak se budí princezny, Šíleně smutná princezna, Z pekla štěstí, Princ a Večernice, Třetí princ, Dařbuján a Pandrhola a na konci roku také Mrazík. Prima nabídne třeba Werichovu exhibici Byl jednou jeden král.

K českým vánočním tradicím patří tedy i neotřesitelný fakt: novinky hledejte pouze v programu ČT.

Pro děti a dospělé, kteří si rádi hrají, připravila ČT opět adventní kalendář. Otevřít ho můžete od 1. prosince.

připravil: -MS-, totalfilm.cz
foto/video: Česká televize © 2013

 1. a to nemám nic proti panu Preissovi a paní Bohdalové.

  Reagovat na tento komentář
 2. Mohl by už někdo české televizi vysvětlit,že režiser Zelenka opravdu neumí točit filmy ani psát scénáře.Možná to tam někdo ví,ale v tom televizním rodinném zasmrádlém pelíšku,to asi není důležité.Peníze od státu dostanou,tak proč nenechat vydělat Zdendu a ostatní.Čím by se živili ? Kromě Anděla Páně nenatočila ta “naše” televize nic kloudnýho.Ještě,že běžel film “Na vlásku”.Mám vůbec platit poplatky ?

  Reagovat na tento komentář
 3. Martina Válková 16.12.2013, 08:02

  Moc se těším na Ducha nad zlato, hlavně na pana Preisse

  Reagovat na tento komentář
 4. […] a pohádka Kovář z Podlesí, která na JUNIORFESTu 2013 získala cenu diváků. Připojujeme ochutnávku k Duchovi nad zlato […]

  Reagovat na tento komentář
 5. myslím že anděl páně je fakt asi už stejná klasika jako ty starý pohádky, souhlas

  Reagovat na tento komentář
 6. Marcel Kraml 11.11.2013, 15:30

  Ještěže tu ČT máme, jinak bychom se do zblbnutí dívali na Tři ořechy, který mají to nejlepší už za sebou. Vždycky na Vánoce se tak nějak vnitřně smířím s TV poplatkem…

  Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.