Jaká je Nymfomanka? Bez rozmyslu – skvělá

Novinka Larse von Triera Nymfomanka si s sebou už několik měsíců nese punc něčeho ojedinělého a “zakázaného”. Oprávněně. Ale v tom nejlepším slova smyslu. První část dvoudílné studie ženské sexuality bude do kin uvedena o Vánocích. Jaká Nymfomanka je? Čtěte dál.

image

Nymfomanka (foto: Aerofilms)

Lars von Trier má oprávněnou pověst velmi nekonformního a svéhlavého tvůrce. Ale stále platí, že jeho filmy mají přesto velký divácký potenciál. I diskutovaná Nymfomanka to naštěstí potvrzuje. Mezi diváky se nese pověst o “pornu”, jež se dostává do běžné distribuce. Ano, nejsme ochuzeni ani o skutečné záběry genitálií, orální sex ani opravdovou soulož.

image

Porno to ale není ani náhodou. Nymfomanka má vynikající promyšlený scénář a vše co na plátně uvidíme má smysl a hodnotu pro děj. Všechny sexuální scény i epizoda s umíráním otce hlavní hrdinky má svou dějovou i obrazovou hodnotu.

Trierova novinka má skvělou kameru, důležitou roli na plátně hraje i popisná grafika, která nezřídka na tváři vykouzlí i pobavený úsměv. Příběh Nymfomanky ani na chvilku nenudí, krom tragiky nabízí i humor a hlubší přesah, který předpokládám zcela vyklíčí až s uvedením druhé části filmu.

Nymfomanka (foto: Aerofilms)

Nymfomanka (foto: Aerofilms)

Vyprávění Nymfomanky Joe (Charlotte Gainsbourg) poslouchá sečtělý starší muž Seligman (Stellan Skarsgård). Žena vzpomíná na sexuální zážitky od útlého dětství až do současnosti.
První dojmy jsou jednoznačné. Skvělý psychologický film, přesto plný “akce”, zábavný a divácký. Tato kombinace ho řadí k nejlepším filmům tohoto i příštího roku. Tleskám. Recenze o Vánocích.

-MS-, totalfilm.cz
foto/video: Aerofilms © 2013

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.