Nepřehlédněte

Na co ještě do kina | Parchanti spí dobře a Pozdravy ze Spermabanky

Další dva premiérové tituly tohoto týdne vám teď představíme ve dvou mikrorecenzích. Parchanti spí dobře natočila francouzská režisérka Claire Denis. Film měl předpremiéru na právě skončeném Festivalu francouzského filmu. Komedie s Vincem Vaughnem Pozdravy ze Spermabanky vypráví o chybě reprodukčního centra. Dárce spermatu se po letech dozví, že má přes 500 potomků.

Parchanti spí dobře (Francie, 2013)
Parchanti spí dobře (foto: FFF)

Parchanti spí dobře (foto: FFF)

Thriller ve stylu noirových filmů natočila režisérka Claire Denis. Kdybych to netušil, asi bych si myslel, že se pod filmem podepsal nějaký hodně zvrácený chlap. Sledujeme příběh námořního kapitána Marco (Vincent Lindon), který se narychlo vrací do Francie, aby pomohl své sestře Sandře.

Její manžel spáchal sebevraždu a dcera je ve špatném psychickém stavu v nemocnici. Zdá se, že za vším stojí bohatý obchodník Laporte (Michel Subor). Marco se tedy nastěhuje do stejného domu, naváže vztah s jeho milenkou (Chiara Mastroianni) a plánuje pomstu. Postupně ale zjišťuje, že vše bude trochu jinak.

Parchanti_plakát_web

Režisérka s divákem hraje slušně řečeno “hru na schovávanou”. Film je natočen velmi překotně (účelově) a je opravdu třeba po celou projekci dávat velký pozor. Faktem je, že na konci vše do sebe tak nějak zapadá, ale nelze říci, že bych měl z filmu nějaký hluboký zážitek. V průběhu příběhu se na plátně objevuje několik šokujících nechutností, které dodávají filmu větší syrovost. Na mne osobně toho ale bylo příliš. Velmi podivné, velmi výstřední. Co ostatně čekat od autorky úchylárny Miluji tě k sežrání.
Opravdu velmi nerad bych zevrubněji nahlížel do hlavy Claire Denisové.

Parchanti spí dobře se dá doporučit jako neotřelý vizuálně depresivní a místy děsivý zážitek s pachutí odpornosti a zvrácenosti.

hodnocení 60

Parchanti spí dobřeicon_csfd
Les Salauds
Drama
Francie / Německo, 2013, 100 min

Režie: Claire Denis
Scénář: Jean-Pol Fargeau, Claire Denis
Kamera: Agnès Godard
Hrají: Vincent Lindon, Chiara Mastroianni, Michel Subor, Julie Bataille, Lola Créton, Alex Descas, Grégoire Colin, Hélène Fillières, Florence Loiret Caille, Elise Lhomeau, Jeanne Disson, Laurent Grévill, Isolda Dychauk, Nicole Dogué

 

Pozdravy ze Spermabanky (USA, 2013)
Pozdravy ze Spermabanky (foto: Bontonfilm)

Pozdravy ze Spermabanky (foto: Bontonfilm)

David Wozniak není příliš úspěšný. Rozváží dodávkou maso v rodinné firmě a má velké dluhy. Před 20 lety daroval reprodukční klinice sperma. Klinika ale udělala chybu a David zjišťuje, že je otcem 533 dětí. A část z nich ho chce poznat. Kašle ale na rady svého právníka a rozhodne se část svých potomků inkognito poznat. Nic z toho samozřejmě netuší jeho přítelkyně se kterou právě čeká miminko.

Vince Vaughn je tentokrát velmi nemastný a neslaný. Scénář není postaven na nespočtu gagů, které jsou Vaughnovi vlastní a které z něj v očích fanoušků udělaly tak trochu druhého Sandlera. Celý film je docela příjemnou odpočinkovou kratochvílí na víkendové odpoledne, ale dlouho ve vás nezůstane.

Pozdravy - plakat-page-001 (1)

Zajímavé spíš je, že režisér Ken Scott před třemi lety natočil úplně stejnou komedii se stejnými dialogy a zápletkou, ale v Kanadě a ve francouzštině. Tehdy film STARBUCK uspěl a tak se v Hollywoodu pro remake rozhodli po pouhých dvou letech. Stejný scénář, stejný režisér, jen jiní herci. Není nakonec lepší pustit si původní film z roku 2011? To ponechám na vás. Každopádně je zajímavé vidět oba a rozdíl porovnat. U mne to vyhrála starší, kanadská verze.

hodnocení 50

Pozdravy ze spermabankyicon_csfd
The Delivery Man
Komedie / Drama
USA, 2013, 103 min

Režie: Ken Scott
Scénář: Ken Scott
Kamera: Eric Alan Edwards
Hudba: Jon Brion
Hrají: Vince Vaughn, Cobie Smulders, Britt Robertson, Chris Pratt, Ben Bailey, Bobby Moynihan, Andrzej Blumenfeld, Simon Delaney, Dave Patten, Matthew Doddario, Stephen Ellis, Michael Oberholtzer, Derrick Arthur, Amos VanderPoel, Jack Reynor, Adam Chanler-Berat

připravil: -AC-, totalfilm.cz
foto/video: Bontonfilm, Artcam © 2013

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

%d blogerům se to líbí: