Nejlepší filmy roku 2013 podle Total filmu (TOP 25)

Po roce je tu opět žebříček nejlepších filmů roku, které by rozhodně neměly uniknout vaší pozornosti. Rozhodně neprohloupíte, pokud si je pořídíte do vaší domácí videotéky nebo je někomu koupíte jako dárek. Všechny filmy v našem žebříčku splňují dle našich redaktorů nároky kvalitní zábavy nebo nabízí vrcholné umělecké kvality. Pořadí jednotlivých filmů je subjektivní hodnocení naší redakce.  Vytvořeno bylo zprůměrováním známek jednotlivých redaktorů, nejsou tak primárně směrodatná procenta, která film dostal v recenzi. Některé pozice žebříčku mají dva vítěze, protože nebylo lehké dát některému z nich přednost.

Gravitace (foto: WB)

Gravitace (foto: WB)

Možná že vy sami byste žebříček sestavili jinak, ale to už je otázka rozdílného vkusu každého diváka. První tři místa v našem žebříčku okupují oscarové jistoty. Gravitace, která nás uchvátila skvělým výkonem Sandry Bullock a technologickým posunem v kinematografii. Nespoutaný Django na druhé pozici je skutečná pocta spaghetti westernům od Tarantina, Hořící keř konečně zpracoval významnou a složitou kapitolu českých dějin a bronzovou pozici obsadilo životopisné drama Rivalové o závodnících Formule 1.

1. Gravitace (USA, 2013)


Úchvatné vizuální dobrodružství, přitom minimalistické. Skvělí herci a oslava filmu od ambiciózního tvůrce, který přesně ví, co dělá. Může se na plátně v dnešní době objevit něco lepšího? Ne. Gravitace je nejlepší.

Gravitace lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

2. Nespoutaný Django (USA, 2013)


Tarantino dokázal na plátně vytvořit atmosféru, kterou si pamatujeme z dětství. V souvislosti s westerny samozřejmě. Divák se tak se svým hrdinou rád ztotožní.  Faktem je, že kombinace dobrého scénáře, Tarantinova smyslu pro humor a mnohých dalších drobností, se podařilo velmi dobře vykreslit charaktery jednotlivých postav. Obsadit do hlavních rolí držitele Oscara Jamieho Foxxe a Christopha Waltze nemohlo dopadnout špatně. Waltz je navíc ještě o fous dál než Foxx.

Nespoutaný django DVD lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Hořící keř (Česko, 2013)


V produkci HBO vznikl třídílná televizní minisérie, která posléze zamířila ve dvousetminutové verzi do českých kin. Skvělé zpracování tématu mladého scénáristy Štěpána Hulíka a tradičně vynikající režie Agnieszky Hollandové udělalo z tohoto projektu jeden z nejlepších snímků české kinematografie vůbec.

Hořící keř – 1.- 3. epizoda lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

3. Rivalové (USA, 2013)


RIVALOVÉ jsou biják s velkým B. Perfektně zvládnutá režie příběhu dvou neskutečných bláznů. Chris Hemsworth i Daniel Brühl jsou trefou do černého. Hlavní představitelé jednoduše nemohli být lepší. Ron Howard nám nabízí skutečný příběh dvou skutečných lidí, ve skutečném prostředí za asistence skutečného Nikiho Laudy. To prostě nemohlo dopadnout špatně.

Rivalové DVD lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

4. Liberace! (USA, 2013)


Liberace! ukazuje kam se vnímání homosexuality od 70. let posunulo. Zároveň ale divákovi předkládá milostný příběh s klasickými prvky. Velká láska, neshody, závislost, žárlivost, nenávist. Pokud je tenhle film skutečně Soderberghovou labutí písní, tak je to nejlepší rozloučení s plátnem, jaké si mohl přát.

Liberace! DVD lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

5. Nejvyšší nabídka (Itálie, 2013)


Virgilovi jednoho dne zavolá neznámá žena (Sylvia Hoeks) a žádá ho o pomoc při odhadu a prodeji rodinné sbírky. Claire se ale omluví z několika domluvených schůzek. Začíná tak zvláštní hra na kočku a myš, ve které postupem času nad Virgilem vítězí Claire. Tornatore je mistr. Jeho film je stylový filmový diamant. Precizně vybroušen, přesahující nejméně tři žánry, v ani jednom z nich pevně neukotven. Radost z výkonu Rushe a podmanivé atmosféry v divákovi rezonuje ještě hodně dlouho.

Nejvyšší nabídka DVD lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

6. Zmizení (USA, 2013)


Zmizení nahlíží na dvě spřátelené rodiny, kterým se v jeden den společně ztratí jejich dvě malé dcery Anna a Joy. ZMIZENÍ je poctivý film, jaký tu dlouho nebyl. Pár chybek by se našlo, ale rozhodně se nekoná žádné pobavené kroucení hlavou. Americký film s atmosférou severských detektivek je kriminálkou roku.

Zmizení DVD lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

7. Nymfomanka I. část (Dánsko, 2013)


Od začátku až do konce film skvěle baví, spousta drobných epizod, pospojovaných dialogem Seligmana s vypravěčkou Joe, jsou výborně napsané a obsazené. Zejména vyděračská scéna, které kraluje manželka jednoho z Joeiných milenců Paní H. (Uma Thurman) bude patřit k nezapomenutelným a ve své absurdně zobrazené tragice kultovním scénám tohoto filmu.

Nymfomanka 2. část DVD lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

nejhorší filmy roku 2013

8. Jako Nikdy (Česko, 2013)


Je jedním z nejlepších dramatických a psychologických počinů české kinematografie posledních let.Proces umírání zde není to zásadní. Vše se točí okolo skutečně zásadních věcí, které jsou pro život člověka důležité. Téma: smrt a komplikované vztahy. Přesto vznikl pozitivní film. Obdivuhodné.

Jako nikdy DVD lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

9. Kapitán Phillips (USA, 2013)


Kapitán Phillips vypráví skutečný příběh přepadení americké obchodní lodi Maersk Alabama somálskými piráty, ke kterému došlo v roce 2009. Režisér Paul Greengrass rozehrává na pozadí napínavého thrilleru především vztah mezi kapitánem Alabamy (Tom Hanks) a vůdcem somálských pirátů (Barkhad Abdi). Excelentní dílo. Je to prostě film s velkým “F”.

 

KAPITÁN PHILLIPS DVD lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

10. Muž z oceli (USA, 2013)


Dostali jsme to nejlepší ze Snydera a Nolana. Nový Superman je konečně restartem slavného hrdiny v pravém slova smyslu. Temný příběh splňuje všechny požadavky moderního filmového vyprávění.

Superman – Muž z oceli BD lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Lásky čas (VB, 2013)


Richard Curtis je už od dob fenomenálního úspěchu s Láskou nebeskou natrvalo zapsán v dějinách nejen britského ale i světového filmu. Na plátna českých kin se dostává jeho nejnovější počin Lásky čas. Za tuctovým názvem se ale skrývá opět promyšlený příjemný film s bonusem navíc.

Lásky čas DVD) lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

11. Hobit: Šmakova dračí poušť (USA, 2013)
12. Iron Man 3 (USA, 2013)
13. Wolverine (USA, 2013)
14. Jen bůh odpouští (USA, 2013)
15. Millerovi na tripu (USA, 2013), Klauni (Česko, 2013)
16. Vedlejší účinky (USA, 2013)
17. Šmejdi (Česko, 2013), Svatba mezi citrony (Dánsko, 2012)
18. Terapie láskou (USA, 2013)
19. Walter Mitty a jeho tajný život (USA, 2013)
20. Rozbitý svět (VB, 2013)
21. Velký Gatsby (USA, 2013)
22. Velká nádhera (Itálie, 2013)
23. Show! (Česko, 2013)
24. Křídla Vánoc (Česko, 2013)
25. Vše je ztraceno (USA, 2013)

Těsně se do našeho žebříčku nevešly další skvělé filmy. Například: Enderova hra, U konce světa, Kapitál, Hon, Komorník, Oldboy, Rozkoš nebo Sviňák.

Už zítra: Nejhorší filmy roku 2013 podle Total filmu (TOP 25)

připravil: totalfilm.cz

  1. To si děláte prdel s tou Gravitací, je to shit!!!!!!!!!!!!

    Reagovat na tento komentář
  2. Když samozvaní kritici chrlí špínu na kvalitní film (např. Donšajni), člověk si řekne že jsou mladí, blbí, nebo obojí, aby dokázali ocenit hodnotu takového filmu. Ale když ti samí pak vychvalují jednu z největších sraček všech dob bez děje a výkonů, absolutně o ničem – Gravitaci, člověk si pak říká, jak se tito lidé bez vkusu mohou živit provozováním serveru o filmu….

    Reagovat na tento komentář
  3. […] Putování s dinosaury, R. I. P. D. – URNA, Scary Movie 5, Tanec mezi střepinami « Nejlepší filmy roku 2013 podle Total filmu (TOP 25) Tady můžete napsat komentář, nebo trackback z vaší vlastní webové […]

    Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.