Recenze | Jeptiška bojuje s nesvobodou a fanatismem

Boj o svobodu je tématem kinematografie v podstatě odjakživa. Ať už se jedná o ženská práva, menšiny nebo rasovou segregaci. Příběh Marie Susanne Simoninové (Pauline Etienne) známe už dvě století. Režisér Guillaume Nicloux natočil jeptišku podle známého románu Denise Diderota. Sledujeme osud mladé dívky, která je plodem matčiny nevěry. Díky tomu dostanou její sestry vyplaceno věno a na Marii nezbyde nic. Místo vdavek tak putuje do kláštera.

Jeptiška (foto: Film Europe)

Jeptiška (foto: Film Europe)

Po smrti oblíbené a chápající matky představené se Marie Susanne ocitá tváří v tvář náboženskému fanatismu, potižování a trestům nové mladé představené kláštera (Louise Bourgoinová).

Jeptiška (foto: Film Europe)

Jeptiška (foto: Film Europe)

Když už se zdá, že je od zla díky intervenci advokáta osvobozena, čelí dalšímu tlaku v podobě lesbicky orientované matky představené (Isabelle Hupertová).

Jeptiška (foto: Film Europe)

Jeptiška (foto: Film Europe)

Předloha Denise Diderota je na svou dobu velmi pokrokové a moderní dílo, které kritizovalo náboženský fanatismus počátku 19. století. Kritizuje i společenské konvence, které “neudatelné” dívky posílaly do kláštera.

Jeptiška (foto: Film Europe)

Jeptiška (foto: Film Europe)

Uzavřené ženské komunity byly svého času jediné místo, kam tyto ženy poslat. V klášterech pak vznikaly nepříliš přirozená společenství. Diderot se inspiroval skutečným příběhem jeptišky Margarity Delamarrové. Její soudní proces za zrušení řeholního slibu tehdy sledovala celá Francie.

Jeptiška (foto: Film Europe)

Jeptiška (foto: Film Europe)

Pauline Etiennová Marii Susanne ztvárňuje jako cílevědomé, moderní i vzdorovité děvče. O to víc vystupuje tragika jejího osudu. Nicloux snímek obsadil výtečně. Hlavní představitelka spolu s lesbickou matkou představenou v podání Hupertové jsou ozdobou tohoto filmu.

Nicloux román neadaptuje s doslovnou přesností. Několik momentů vynechává a cílí spíš na syrovost zobrazení zásadností.

Jeptiška (foto: Film Europe)

Jeptiška (foto: Film Europe)

Chlad a absolutní citová přezíravost tyranské představené kontrastuje s úlisností a naopak nadržováním lesbické řádové sestry.
Nesmlouvavá společenská pravidla nedovolovala byť jen náznak svobody a vlastní svobodné vůle. O to víc se na ně hledělo, když byla dívka příslušnicí šlechty. Režisér poměrně zručně zobrazuje nemožnost se těmto dobovým konvencím vzepřít.
Jeptiška je vyprávěna jako retrospektiva a zobrazuje poslední dva roky Mariina života.

Jeptiška (foto: Film Europe)

Jeptiška (foto: Film Europe)

Přestože je režisér ve svém náhledu na problém nesvobody a fanatismu poměrně úzce profilovaný, nedá se říct, že by film byl zaměřen vůči církvi jako takové. Román je v tomto případě mnohem kritičtější. Vše je v každém ohledu o konkrétních lidech. Nedá se tedy říct, že by Marie Susanne strádala díky “špatně nastavenému systému”. Ačkoliv pro mne osobně bylo jednání  a motivace prostřední nenávistné matky představené nečitelné.

hodnocení 70

Jak už bylo řečeno na začátku: boj za svobodu je neutuchající boj v každém století. Téma je aktuální stále, ať už zobrazuje ústrky jeptišky, černocha nebo homosexuála. Proto bychom k takovým filmům měli přistupovat s patřičnou pozorností.

-AC-, totalfilm.cz
foto/video: Film Europe © 2013

Jeptiškaicon_csfd
La Religieuse
Drama
Francie / Belgie / Německo, 2013, 114 min

Režie: Guillaume Nicloux
Scénář: Guillaume Nicloux
Hudba: Max Richter
Hrají: Isabelle Huppert, Louise Bourgoin, Martina Gedeck, Agathe Bonitzer, Marc Barbé, Pauline Etienne, Gilles Cohen, Pascal Bongard, François Négret, Lou Castel, Fabrizio Rongione, Garance Clavel

Jeptiska plakát

 

  1. […] závod, Přepadení, Mozartova sestra, Operation Libertad, Z prezidentské kuchyně, Tango libre, Jeptiška, Paříž-Manhattan či […]

    Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.