Vybíráme nejlepší filmy Studia Ghibli – všechny jsou na Netflixu

Japonsko je země extrémních kontrastů; od pulzujících neonových megapolí až po zenové čajové ceremonie. Jeho fascinující kulturní historie v sobě zahrnuje i bohatou kinematografii, včetně domovského žánru anime. Přestože existuje nespočet zástupců těchto ručně i počítačem kreslených filmů, nedostižným a nepřekonaným králem žánru je Studio Ghibli. Od 1. dubna je možné na Netflixu zhlédnout celkem 21 filmů tohoto japonského animačního studia. Nejedná se o žádný aprílový žert, ale zcela jedinečnou příležitost ponořit se do hloubky úchvatného světa anime. Abyste v záplavě této animované nadílky neutonuli, nabízíme pomocnou ruku. Vybrali jsme 7 nejlepších snímků, které byste si rozhodně neměli nechat uplout.

První únor, březen i duben letošního roku se na Netflixu nese ve znamení Studia Ghibli. Začátkem těchto měsíců se totiž jeho databáze obohatila vždy o 7 japonských titulů. Celkem jich tedy ode dneška na této filmové platformě najdeme 21, což nabízí vysoce komplexní, i když ne zcela kompletní reprezentaci Studia Ghibli. Mezi snímky totiž chybí např. Hrob světlušek, který se nepochybně řadí mezi ta nejlepší anime a nejsmutnější animované filmy vůbec.

I tak je ale k dispozici přehršel snímků, u kterých de facto nemůžete šlápnout vedle. Dlouhá historie Studia Ghibli, datující se do roku 1985, by se dala přirovnat k zlaté éře studia Pixar. Zatímco toto animační studio nabízí vřelé, amerikanizované a všem přístupné filmy, jejichž kvalita zažívá v posledním desetiletí více výkyvů než kdy předtím, Studio Ghibli přináší snímky specifické pro Japonsko, magické a poutavě zvláštní, a na kvalitě nikterak neslevuje. Vybrat nejlepší zástupce tak není věc snadná a do značné míry pak i subjektivní. Pojďme se podívat na náš výběr crème de la crème těchto anime zázraků.

7. Doručovací služba čarodějky Kiki (1989)

Doručovací služba čarodějky Kiki

Dobrodružství mladé čarodějky Kiki a její kočičky Jiji se sice může jevit jako nenáročná pohádka, ve svém jádru ovšem vypráví o prvním kroku k dospívání a vytváření identity, ať již osobní nebo sociální. Animované filmy často staví do popředí střet dětské zranitelnosti s dospívající individualitou, málokterým se to ovšem daří takto nenuceně a s jemným humorem.
Doručovací služba čarodějky Kiki je jako první povedené kouzlo.

6. Zvedá se vítr (2013)

Zvedá se vítr

Hajao Mijazaki, zakladatel, klíčová postava a nejdůležitější režisér Studia Ghibli, ohlásil, že Zvedá se vítr je jeho posledním snímkem. Pokud je tomu skutečně tak, nemohl se tento velikán anime rozloučit s větší grácií. Snímek je poctou japonskému leteckému inženýrovi Jiro Horikoshimu a zároveň metafikční kontemplací nad tvůrčím procesem. Obrýlený Jiro svým způsobem zrcadlí samotného Mijazakiho; je to snílek, který je nucen být realistou. Oba dva utíkají před realitou do své imaginace a vytváří tak pro ostatní něco netušeného.
Zvedá se vítr je snová melancholie.

5. Zámek v oblacích (2004)

Zámek v oblacích

Zámek v oblacích v sobě střádá Mijazakiho oblíbená témata jako protiválečný naturel, silnou ženskou hrdinku či sebeobětování. Nad ústřední romantickou zápletkou mezi mladou dívkou Sophie, která je vinou kletby uvězněna v těle staré ženy, a čaroděje Howla, jenž na sebe občas bere podobu ptačího muže, se nedá než tetelit. Do nejmenšího detailu promyšlená animace a výtečný hudební doprovod z tohoto filmu činí perfektní podívanou.
Zámek v oblacích je magický pacifismus.

4. Příběh o princezně Kaguje (2013)

Příběh o princezně Kaguje

Je tak trochu paradoxem, že nejpůsobivější animace ze všech filmů Studia Ghibli je ta nedokončená. Ne že by snad Příběh o princezně Kaguje působil jakkoliv nedotaženým dojmem, avšak jeho jedinečná animace těží ze záměrně nedokončených tahů a náčrtů, které dají vyniknout uhlu a akvarelu, přičemž výsledkem je pak opojná, omamná a všehovšudy poetická krása. Snímek vychází ze starověkého japonského mýtu o měsíční princezně, kterou jednoho dne najde řezač bambusů v kmenu tohoto stromu. Závěrečný akt je navíc natolik devastující, že v divákovi zanechá hluboký dojem dlouho po skončení. Pokud existuje oxymóron srdcervoucí odtažitost, lze ho najít zde.
Příběh o princezně Kaguje je čirá poezie.

Hlavní cena v Soutěži filmů pro děti a mládež
Mezinárodního festivalu animovaných filmů ANIFILM (2015)

3. Princezna Mononoke (1997)

Princezna Mononoke

Ač od premiéry Princezny Mononoke uplynuly již více než dvě dekády, její poselství je akutnější dnes než kdy jindy. Tento snímek je sice fantasy, dobrodružství a jedna velká – překvapivě násilná a krvavá – bitva, především však pojednává o často škodlivém vztahu lidí k přírodě. Hajao Mijazaki zabydlel mystický les množstvím okouzlujících zvířecích božstev a těžko postižitelných fantaskních postav, které odráží bezbřehost jeho záviděníhodné představivosti.
Princezna Mononoke je nezkažená příroda.

2. Můj soused Totoro (1988)

Můj soused Totoro

Není divu, že se Totoro stal samotnou tváří Studia Ghibli; tohoto imaginárního lesního obra si totiž nelze nezamilovat. Totoro, stejně jako jeho eponymní snímek, je až absurdně roztomilý a vyvolá ve vás pocity vřelosti, něhy a zcela nenuceného štěstí. Hajao Mijazaki se postaral o to, aby Totoro pro ústřední postavy – sestry Satsuki a Mei – nefungoval jen jako eskapismus před realitou, ve které jsou odtržené od své matky hospitalizované v nemocnici, ale jako něco zásadního a nevysvětlitelného, co je mimo naši kontrolu a jako tajemství, jenž vytváří jednu ze základních složek našich životů. Podobně jako celý film je i jeho originální japonská znělka tak nakažlivá, že si dětští – a proč ne i dospělí – diváci budou i přes jazykovou bariéru slabikovat a pobrukovat Tonari no Totoro. Můj soused Totoro je nespoutaná roztomilost.

1. Cesta do fantazie (2001)

Jaký jiný film mohl skončit na první příčce než Cesta to fantazie, alfa i omega veškeré tvorby Studia Ghibli. Málokterý film, ať už animovaný nebo hraný, se honosí tak bohatou vrstevnatostí. Tento snímek svou podivností sice na první zhlédnutí může připomínat namáhavé stoupání na vysokou horu, nicméně každá zdolaná vrstevnice otevírá netušené možnosti a expanduje již tak ohromující sílu imaginace. Cesta do fantazie je film, který roste s každým dalším zhlédnutím; jednou může působit jako metafora dospívání, podruhé jako dobrodružný příběh odvahy, potřetí jako polemika nad světem, jenž je očím skrytý, a tak bychom mohli pokračovat donekonečna. Právě indefinitní počet odpovědí na otázku, o čem že vlastně tento snímek je, je jeho největším triumfem.
Cesta do fantazie není cestou, nýbrž fantazií samotnou. Ostatně jako celé Studio Ghibli.

Filmy Studia Ghibli, které lze zhlédnout na Netflixu:

Od 1. února: Laputa: Nebeský zámek, Můj soused Totoro, Doručovací služba čarodějky Kiki, Vzpomínky jako kapky deště, Porco Rosso, Umi ga kikoeru, Příběhy ze Zeměmoří
Od 1. března: Naušika z Větrného údolí, Princezna Mononoke, Naši sousedé Jamadovi, Cesta do fantazie, Království koček, Arrietty ze světa půjčovníčků, Příběh o princezně Kaguje
Od 1. dubna: Heisei tanuki gassen ponpoko, Šepot srdce, Zámek v oblacích, Ponyo z útesu nad mořem, Kokurikozaka kara, Zvedá se vítr, Léto s Marnie

připravil: Pavel Bárta
foto/video: archiv, Netflix, AČFK © 2020