Nabarvené ptáče a Šarlatán jsou nominovány na Evropskou filmovou cenu

Předávání 33. Evropských filmových cen letos namísto původně plánovaného tradičního ceremoniálu v Reykjavíku proběhne online. Udílení se bude vysílat v několika dnech v živých přenosech od 9. do 12. prosince 2020. Všechny odvysíláme jako partner cen živě na našem webu. Diváci budou tak moci na vlastní oči sledovat, jak si povede nominovaný Šarlatán (nominace na režii) a Nabarvené ptáče (nominace v kategorii Nejlepší evropský film). Nominaci mají i dokumenty s produkční účastí HBO Europe Collective Alexandera Nanaua a Acasa, My Home režiséra Radu Ciorniciuce.

„Pro mě to byl šok, opravdu jsem to nečekal. Už jen proto, že Nabarvené ptáče se výrazně odlišuje od trendů evropské kinematografie posledních deseti let,“ přiznal Václav Marhoul, který za tento film získal osm Českých lvů. Snímek vidělo v českých kinech na 100 000 diváků.

Václav Marhoul na place filmu Nabarvené ptáče

„Máme velkou radost z dalšího úspěchu Nabarveného ptáčete. Film má na svém kontě například ocenění za kameru z festivalu v Chicagu nebo polské Toruni, za nejlepší režii z indické Kalkaty či scénář z Varšavy, dostal se do nominací na Zlatý Globus i Oscara. Tato další nominace jen potvrzuje, že jde o opravdu kvalitní snímek a výjimečný počin, který je oceňován i dlouho po svém vzniku,“ dodala Jana Šafářová z distribuční společnosti Bioscop.

Agnieszka Holland (foto: archiv)

Nominace obou snímků je mimořádným úspěchem českého filmu v evropské kinematografii,“ říká producentka Šárka Cimbalová. „Gratulujeme paní režisérce, je to zároveň velké ocenění práce všech tvůrců, herců a celého filmového štábu, zvláště v tak složité době. Na Evropské filmové ceny byla nominovaná v historii jen hrstka českých snímků a o to silněji působí letošní ročník, kdy jsou na seznamu hned dva české filmy.

V kategorii nejlepšího evropského filmu kromě Ptáčete dále soutěží dánský Chlast s nonstop připitým Madsem Mikkelsenem, který byl nedávno uveden na Be2can; polská filmová událost Corpus Christi o dvacetiletém napraveném delikventovi, který se touží stát knězem; tříhodinový hit letošního Berlinale Alexanderplatz o ilegálním migrantovi žijícím v současném Německu; drama Undine vítěz speciální ceny Fipresci rovněž z Berlinale, které pro českou distribuci chystá Film Europe; nebo italsko-francouzská adaptace románu Jacka Londona, Martin Eden.

Online formě předávání vynucené covidovou pandemií pořadatelé lehce přizpůsobují formát ceremoniálu a pochopitelně i práci s publikem. Původně plánovaný ceremoniál v Reykjavíku namísto letoška proběhne v roce 2022, živý přenos tak v tomto prosinci proběhne namísto toho z Berlína. Počet kategorií předávaných cen byl snížen, aby stopáž celé akce byla časově ekonomičtější, pořadatelé se ovšem zavazují dostát obvyklé kvality. Nově by tak měly Evropské filmové ceny v hlavním večeru čítat 90 až 120 minut. Tento přenos doplní v předcházejících dnech tři vstupy dlouhé 15 až 30 minut.

Totalfilm.cz je oficiálním partnerem Evropských filmových cen.

-red-
foto/video: CinemArt, Bioscop, AČFK © 2020

%d blogerům se to líbí: