Nepřehlédněte

Glosa: Proč je Rychle a zběsile nejlepší filmová série všech dob

Názor diváka je naše nová rubrika tvořená konzumenty kinematografie, kteří filmy nevidí tunelovým vnímáním filmového publicisty. Vox populi. Emoce, nefér přirovnání, občas dokonce holá fake news… a tu a tam i hřebíček uhozený rovnou na hlavičku. Zveřejněné komentáře nemusí vyjadřovat stanoviska redakce, ale měly by podle ní na filmovém webu mít svůj prostor. Připravuje Kuba Martinů, člověk z oboru – jen ne toho našeho.

Před pár dny se na internetu objevil nový trailer na nejnovější přírůstek do rychlé a zběsilé rodiny, která se po dvaceti letech na obrazovkách zdá spíš jako nekonečný rodinný sraz, ze kterého se nikomu nechce domů. Z traileru to vypadá, že se konečně podíváme aspoň na chvíli do vesmíru, což však skalní fandy, kteří si pamatují až startrekovské efekty při použití nitra z prvního Rychle a zběsile, nemůže překvapit.

Rychle a zběsile 8 (foto: CinemArt)

Rodina vs. Avengers

Spousta diváků se těší na nový díl s až vánočním očekáváním, protože od posledního opravdového plnotučného Rychle a zběsile uplynuly čtyři roky … a filmový svět jej už opravdu potřebuje, protože v novodobé kinematografii neexistuje sága, která by se Torettově familii přiblížila na dohled.

Někteří by mohli zkusit použít jako argument MCU se svými 23 filmy a řadou doplňujících projektů, nešlo by ale o férový souboj. Iron Man se svou partou superdobráků se Domovi a jeho Chargeru nemůžou rovnat. A tady je pár důvodů proč:

  • Nakoukávat deset let, přes dvacet filmů a kvantum doplňujících seriálů, komiksů a dalších zdrojů, jen aby divák zvládl zpozorovat každý easter egg a chápal každý dialog, je zkrátka vysilující.
  • Fandové MCU hltají všechen obsah jen proto, aby si pak mohli na maximum užít všechny Avengers pohromadě, čehož se dočkali… čtyřikrát. A nedej bože, abychom některý z filmů prošvihli, veškeré snažení by přišlo vniveč.
  • Pořadí, v jakém se divák podívá na Rychle a zběsile, lze losovat se zavázanýma očima.
  • S Rychle a zběsile lze zábavnou formou pocvičit základy řady jazyků. Stačí přepnout do libovolného z nich a naučit se slovo rodina a další tři fráze, ze kterých se většina dialogů víceméně skládá.
  • V jedenáctém díle se dozajista i dočkáme souboje Domovy rodiny se všemi vědci v dějinách, jejichž objevy tyhle filmy bezostyšně popírají. Takže i zarytí fandové superhrdinů si přijdou na své.

Rychle a zběsile 8

Příběh a postavy? Není čas

Na Rychle a zběsile je potřeba ocenit, že se nezabývá věcmi, které akční nálož zbytečně zdržují – jako je příběh nebo snad vývoj postav. Hrdinové zkrátka mají svou rodinu a to je asi tak všechno, co je potřeba, aby se děj mohl dát vesele do pohybu. Ať už postavy někoho mstí, zachraňují, nebo oživují, jde vždycky o rodinu.

Jediné, co se v sérii postupem času vyvíjí (a také to jediné, na čem ve skutečnosti záleží), je ignorace vůči základním fyzikálním zákonům a důsledkům jakýchkoli událostí, které by náznakem mohly připomínat děj. Níže v článku se nachází pokus o rozbor jednotlivých dílů, nejprve ale krátké shrnutí zmíněných příběhových náznaků, aby bylo všem jasné, o čem bude řeč: Dom Toretto má rád svou rodinu, do které počítá i svého Chargera, vždycky se ale nejde někdo, kdo se pokusí tato pouta přetrhnout a tak ho Dom spolu s ostatními musí porazit pomocí všemocných aut. Do toho se občas přihodí smrt nějaké z postav, která se ale nejpozději o dva díly později znovu objeví na scéně a pokud jde o záporáka, ten se po svém obligátním oživení pochopitelně ocitá na straně hrdinů.

To je k asi tak dvacetihodinovému příběhu vše, co je potřeba vědět. Na debatu je, zda Hobbs a Shaw patří do světa Rychle a zběsile, nebo zda jde čistě o snahu předávkovat diváky testosteronem.

Od pouličního závodu po atomovou ponorku

Vidět něco na vlastní oči je jedna věc, až při zanesení na papír však náležitě vynikne okouzlující přiblblost zápletek a vývoje děje jednotlivých dílů. Posuďte sami:

  • První tři díly byly ještě opatrným rozběháním a představením postav, které nás v následujících dekádách budou provázet, takže chápání světa kolem nás při jejich sledování ještě není potřeba vypínat úplně. Tvůrci byli opatrní, aby nevyděsili fandy, kterým sci-fi moc nevoní.
  • Pravá zábava začíná ve čtvrtém díle, který divákovi hned zkraje naservíruje honičku, na konci které musí Dom perfektně načasovat sešlápnutí plynu, aby smykem podjel cisternu, která se na něj s Letty v plamenech valí z kopce jako hopsakoule. Všechno pak končí závodem s časem a na plný plyn v tunelech pod skalami dělící Ameriku a Mexiko. Jak jednoduché to byly časy.
  • Další přírůstek série znamenal příchod samotného budoucího prezidenta USA. O tom prostě není pochyb, můžeme to začít chystat učebnice dějepisu a tesat do kamene. Dwayne Johnson alias Hobbs se poprvé objevil ve zlomovém pátém díle, který tvůrcům ukázal, že teprve teď narazili na zlatou žílu. Zároveň se tu jasně ukázalo, že se ve skutečnosti koukáme na superhrdinské filmy a o auta už tu opravdu půjde až v druhé řadě. Jediná šílenější věc, než byla závěrečná stíhací jízda Bryana a Doma ulicemi Ria, zatímco za sebou táhnou mnohatunový sejf a lepí se na ně každý polda ve městě, byl snad už jen nápad nechat Dwayna Johnsona vypěstovat si pořádně hustou bradku.
  • Šestý díl se proslavil závěrečnou honičkou po ranveji, která musela být dlouhá skoro třicet kilometrů, aby všichni dostali svou chvilku zazářit. Snad ještě více je ale potřeba ocenit desetiminutovou dálniční šílenost během které se Dom, Bryan a další pokouší zastavit rozjetý tank a na konci které musí Dom perfektně načasovat náraz do svodidel, aby se nechal vymrštit přes desítky metrů hlubokou propast pod mostem a v letu chytil do náručí Letty, která se do zhoubné propasti řítí kvůli stejné kolizi na opačné straně mostu.
  • Sedmý díl pak dal celé sérii možnost důstojně se rozloučit s postavami i diváky, když během natáčení tragicky zahynul jeden z protagonistů, Paul Walker. Závěrečná scéna, kdy se Dom a Bryan bok po boku prohání kopci a na konci které se jejich cesty jednou provždy rozdělí, přebila jakékoli absurdity, které se během filmu odehrály a příběhově těchto pár minut vynahradilo množství hodin bezmyšlenkovité zábavy, kterou poskládají ostatní filmy. Nicméně producenti byli stateční, řekli si NE a neoblomně tlačili kárku dál. V osmém díle jsme proto dostali atomovou ponorku.

A devítka?

Devátý díl bude zajisté vrcholem dosavadní pandemické blockbusterové sezony, ale je potřeba uznat, že konkurence byla skutečně bídná. Proti Domovi stojí snad jen Wonder Woman 1984 a Godzilla vs. Kong, což jsou filmy se zhruba stejnou dávkou logiky, na rozdíl od Rychle a zběsile od nich ale diváci měli určitá očekávání co do příběhové hodnoty.

Zároveň je evidentní, že s neustálou gradací se pomalu ale jistě blíží i prasknutí bubliny. Důkazem budiž, že Hobbs a Shaw si evidentně budou v budoucnu hrát spíš už jen na svém písečku, protože Dwayne Johnson Vina Diesela zcela evidentně přerůstá co do svalů, tak do důležitosti postavy, a být spolu na place by jim tedy nesvědčilo. Na druhou stranu, pokud ale trochu přimhouříme oči, tak John Cena stejně Rocka v hlavní sérii bez problémů vynahradí. Čekat, že se na konci ti dva neusmíří a nebudou v dalšími díle stát bok po boku, můžou totiž jen ti, kvůli kterým se do filmů dávají varování „Tohle doma nezkoušejte.“.

Zajímavé bude sledovat vysvětlení již druhého návratu postavy Hana, se kterým se tvůrci v prvním případě celé tři díly ani v nejmenším neobtěžovali, až jsme se nakonec dozvěděli, že čtvrtý, pátý a šestý díl se odehrávají mezi druhým a třetím. Což asi není divu u série, u které se tvůrci ani nesnaží tvářit, že čísla nelosují z klobouku.

V traileru se film navíc pokouší o jakýsi meta-humor, když se Roman podivuje nad tím, co všechno během těch let zvládli zničit – letadla, vlaky, tanky, dokonce i ponorku, a teď tu mají i létající auta. Zdá se tedy, že už i sami tvůrci tuší, že strunu nelze s vážnou tváří šponovat donekonečna.

To ale předbíháme, 17. června nás čeká premiéra toho nejmastnějšího popcornu okouzlujícího tím prostým faktem, že si zkrátka na nic nehraje a je jedinečně sám sebou.

připravil: Jakub Martinů
foto/video: Totalfilm.cz, CinemArt © 2018-2021

Zaujalo, pobavilo nebo naštvalo vás něco ve světě filmu? Napište nám na martin.mazari@totalfilm.cz. Třeba uveřejníme i váš názor.

%d blogerům se to líbí: