Nepřehlédněte

Warrenovi opět v akci! Přehled všech filmů ze světa V zajetí démonů

O pokusy nastartovat vlastní provázaný filmový vesmír dnes v Hollywoodu není nouze, jen málokterá franšíza ale v tomto ohledu skutečně zaznamenala nějaký větší úspěch. Mezi tuto hrstku šťastlivců se ale už od roku 2013 může směle řadit série V zajetí démonů, hororová duchařina, která svou inspiraci čerpá ze skutečných případů a bádání Eda a Lorraine Warrenových, proslavených amerických démonologů. Tato nebojácná dvojice pomohla v druhé polovině 20. století bezpočtu rodin s paranormálními aktivitami, které sužovaly jejich obydlí nebo dokonce je samotné, a jejich případy se staly základem pro ústřední trilogii V zajetí démonů. Třetí část s podnázvem Na Ďáblův příkaz dorazí do českých kin už tento týden, základní trojice filmů ale rozhodně není všechno, co může tento hororový vesmír nabídnout. V průběhu let se v něm totiž prohánělo všechno od démonické panenky či duchů z latinskoamerických legend, až po ďábelské jeptišky.

Manželé Warrenovi v podání Patricka Wilsona a Very Farmigy (foto: Warner Bros.)

V zajetí démonů (USA, 2013)

Celou značku nastartoval před osmi lety zkušený hororový veterán James Wan. Filmů o strašidelných domech a démonických posedlostech ale kiny každoročně projdou tucty, proč se tedy zrovna první V zajetí démonů tak uchytilo? Důvodů je několik, a jsou zcela prosté. Téměř nic nedokáže lidi přitáhnout tolik jako paranormální příběh s nálepkou „Založeno na skutečných událostech“, nikdo ale nemůže Wanovi upřít, že film se prostě a jednoduše povedl. Svou stylovou a efektivní režií dokázal Wan uspokojit jak běžné diváky, tak kritiky, a všechno ještě doplnil sympatickým hlavním duem Patricka Wilsona a Very Farmigy coby manželů Warrenových. Z dvacetimilionového rozpočtu z kin přiteklo nazpět více než tři sta a nová filmová série byla na světě.

Annabelle (USA, 2014)

Ještě než James Wan vyrukoval s pokračováním svého čerstvého hitu, se do kin podívala Annabelle, porcelánová panenka posedlá démonem. S tou se diváci seznámili v úvodu prvního filmu, a přestože na plátně moc času nestrávila, získala až nečekanou popularitu. Byla tedy logickou volbou pro první spin-off film, kde jsme se dozvěděli, koho ďábelská panenka terorizovala předtím, než se dostala do rukou Warrenových. I přes velmi solidní finanční úspěch ale film divácky pohořel. Mnozí kritizovali, že místo solidního příběhu nebo efektivního strašení se Annabelle snaží o jediné, a to vytřískat nám z peněženek co možná nejvíc peněz, dokud nedorazí další plnokrevný díl hlavní série.

V zajetí démonů 2 (USA, 2016)

Na ten jsme si museli počkat až do roku 2016. Pod Wanovou taktovkou se manželé Warrenovi místo amerického venkova tentokrát vydávají do Anglie, aby vyšetřili případ údajného démonického posednutí jedenáctileté dívky. Jako většina sequelů byl film víceméně větší, delší a dražší verzí jedničky a podle mnohých originalitou zrovna nesršel. Přesto ale sklidil velice dobré ohlasy, převážně opět díky pevné a zkušené ruce Jamese Wana za kamerou, a po finanční stránce si taktéž vedl obstojně. Díky představení nové záporné entity, démona Valaka skrývajícího se za podobou ďábelské jeptišky, navíc Wan položil základy pro další potencionální spin-off, na který samozřejmě o pár let později došlo. V tomto bodě ovšem Wan přenechal režisérské otěže jiným, převážně nezkušeným režisérům, a sám se na budoucích filmech podílel pouze jako producent.

Annabelle 2: Zrození zla (2017, USA)

Navzdory slabým recenzím se nedá odolat silným tržbám, hlavně když horory lze ve filmové branži natáčet poměrně levně. První Annabelle se tedy dočkala prequelu v podobě Annabelle 2: Zrození zla, kde jsme se podívaly do padesátých let a ještě hlouběji prozkoumali, jak vlastně porcelánová panenka vznikla a za jakých okolností do ní vstoupila démonická entita. Režie se tentokrát ujal David F. Sandberg, který se rok předtím solidně představil hororem Zhasni a zemřeš, a podle mnohým se mu povedlo nevídané. Natočit další díl spin-offu, který už tak kritika pořádně ztrhala, a udělat z něj zábavnou podívanou, to je pořádný úkol. Sandberg ale dodal solidní horor, který sice ničím neohromí, ale rozhodně ani neurazí. V tržbách navíc jedničku překonal, třetí Annabelle se tak stala prakticky jistotou.

Sestra (2018, USA)

Po druhé Annabelle dostal možnost zazářit také démon Valak, který se zapsal do povědomí veřejnosti jako pokřivená a temná jeptiška ve druhém V zajetí démonů. V Sestře se filmová franšíza poprvé mírně odklonila od zaběhnutého konceptu strašidelného domu. Děj nově situovala do opuštěného opatství uprostřed hornatého Rumunska, kam mladá sestra společně s knězem přijeli vyšetřit sebevraždu jedné z jeptišek. Přestože se filmu podařilo od zbytku série odklonit alespoň vizuálně, hodnocení nijak příznivá nebyla. Sestra schytala tvrdou kritiku za neefektivní a předvídatelné strašení společně s nezajímavým příběhem a postavami. To ji ovšem v kinech nezastavilo, v pokladnách totiž lidé nechali nejvíce ze všech dosavadních filmů.

La Llorona: Prokletá žena (2019, USA)

Všechny předchozí projekty, které do propojeného vesmíru zapadaly, se nějakým způsobem vždy odvíjely od hlavní dvojice filmů V zajetí démonů. To ovšem neplatí pro La Lloronu. Tento snímek se odehrává v Los Angeles, adaptuje tradiční legendu mexického folkloru a na zbytek filmového vesmíru je napojen opravdu minimálně. To bohužel neznamená, že se tvůrci mohli kreativně utrhnout ze řetězu, právě naopak. Jak je pro výše zmíněné spin-offy běžné, recenze nebyly opravdu nic světoborného, tentokrát film ale nezachránily ani tržby. Peníze sice La Llorona vydělala, ve srovnání se svými předchůdci ale značně zaostává.

Annabelle 3 (2019, USA)

Rok 2019 byl prvním, kdy vesmír V Zajetí démonů přišel rovnou se dvěma různými filmy. Ještě než se to povedlo hlavní sérii, dovršila svou trilogii Annabelle. Její poslední film se pro změnu posunul až za události jedničky, kdy Warrenovi bezpečně uložili zlomyslnou panenku pod zámek u sebe doma. Když ale jejich malou dceru Judy přijdou přes noc hlídat dvě mladé studentky a jedna z nich Annabelle navzdory varováním vypustí ven, rozpoutá se v domě peklo. Annabelle 3 dal jako první ze spin-offů prostor alespoň krátkému návratu Eda a Lorraine Warrenových, čímž si u mnohých jednoznačně získal body navíc a situování celého děje do jejich duchy prolezlého obydlí film ukotvuje ve vesmíru více než kterýkoliv předchozí. Diváci byli tentokrát k filmu o něco vstřícnější, a i když porcelánová panenka pomalu vyčerpala skoro všechny své triky a skutečně ničím nepřekvapí, její poslední snímek dopadl v rámci možností obstojně.

PRÁVĚ V KINECH: V zajetí démonů 3: Na Ďáblův příkaz

Tím se dostáváme k nejnovějšímu přírůstku do duchařského universa, a to V zajetí démonů 3: Na Ďáblův příkaz. Do centra dění se tu opět vrací manželé Warrenovi, tvůrci ovšem při propagaci filmu dali jednoznačně najevo, že tentokrát už nemáme očekávat klasický boj s duchy uvnitř strašidelného domu. Série se tentokrát vydala novým směrem. Třetí díl série si za předlohu zvolil případ devatenáctiletého Arneho Johnsona, který v roce 1981 čelil obvinění z brutální vraždy. Jako první v historii Spojených států amerických se ale rozhodl jako obranu použít u soudu fakt, že byl údajně během trestného činu posedlý ďáblem. Do vyšetřování se samozřejmě zapojují i Ed s Lorraine a společně odkrývají, co všechno k Arneho činu vedlo. Producent James Wan se nechal slyšet, že závěr trilogie se rozhodli pojmout spíše jako detektivku než klasickou duchařinu a slibuje, že nejnovější díl ságy má být zatím největší a nejtemnější. Na režisérském křesle ho ovšem tentokrát vystřídal Michael Chaves, který má za sebou zatím jen nepříliš dobře přijatou La Lloronu. Podle zahraničních ohlasů se mu ale jeho druhý výlet do světa V zajetí démonů povedl daleko více. Jestli je tomu ovšem skutečně tak se můžeme už tento týden přesvědčit v kinech sami.

připravil: Petr Schön
foto/video: archiv, Vertical Entertainment, Totalfilm.cz © 2021