Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

ÚPLNĚ PRVNÍ OCHUTNÁVKA Z POKRAČOVÁNÍ VELEÚSPĚŠNÉHO VYŠEHRADU JE TADY. NATÁČENÍ PRÁVĚ ZAČALO.

Ve jménu cti: Originalita, neotřelost, krásná kamera i paralely s dneškem (recenze)

Skvělé historické kostýmy, příběh plný zvratů, charismatičtí herci a neokoukané prostředí zakázaných soubojů, zasazené do poutavých kulis Francie na konci 19. století. Nový film herce a režiséra Vincenta Pereze si svou diváckou cenu z festivalu ve Varech bezesporu zaslouží. Zdánlivě jednoduchý příběh o cti a koloběhu pomsty má totiž nepřehlédnutelné paralely s dnešní dobou, které dokážou zaujmout a vtáhnout do děje.

Ve jménu cti (foto: Artcam)

Akce už od prvních scén

Paříž, 1887. Duely jsou již oficiálně zakázané, stále jsou však běžnou praxí. A pro mnohé také jediným způsobem, jak si udržet svou čest. Kvůli nerozvážnému vzplanutí jedné mladé lásky se tak mistr meče Clément Lacaze spolu s feministkou Marie-Rose Astié de Valsayre dostanou do nekončícího koloběhu pomsty.

Již od prvních scén filmu je jasné, že filmaři připravili velice propracovaný audiovizuální zážitek. Netrvá to ani pět minut a divák již sleduje velice poutavou choreografii prvního ze šermířských soubojů. Rychlost a ladnost souboje velice dobře podtrhuje také práce kameramanky Lucie Baudinaud. Ta pro jeho zachycení využívá jak zcela formálních záběrů, tak i velice nápaditých úhlů.
Tento její rukopis je pak znát po celou dobu filmu. Kamera dokáže být zcela statická a poutavé záběry tvořit jen pomocí líbivé kompozice a využití zlatého řezu. V jiných chvílích se Baudinaud zase nebrání dynamickým nájezdům, delším záběrům a hledání netradičních perspektiv.

Neokoukané prostředí soubojů

V úvodní pasáži filmu se velice zdařile pracuje také se střihem, který velice nenásilně prolíná dramatickou linku dvou milenců a souboj dvou mistrů šermu. Scény jsou navíc napsané natolik dobře, že k sobě ladí nejen tématem jakéhosi střetu, ale i nečekanými zvraty.
Právě překvapivé vyústění příběhových linek je další ze silných zbraní snímku. Celý film je rozdělen do tří částí, přičemž každá končí soubojem. Postupně tak divák spatří duel s kordy, pistolí a šavlí. Přestože je celý film sjednocený hlavním příběhem, každá z těchto částí funguje samostatně a má své vlastní vyvrcholení. Díky tomu film sice působí ve finále poněkud nesoudržně, nicméně mu to umožňuje přicházet s nečekanými zvraty a odstraňovat z příběhu i velice podstatné postavy. Ať už se jedná o vzplanutí mladé lásky, feministický boj za práva žen nebo osudové střetnutí dvou zcela protikladných mužů, příběhům nikdy nechybí patřičné emoce a závěrečné souboje jsou plné napětí. Každý z nich má navíc svůj vlastní styl, který je podpořený buď nápaditou kamerou či choreografií souboje.

Ve jménu cti (foto: Artcam)

Charismatičtí protagonisté s chemií

Na patřičném budování těch správných emocí se velkou měrou podílí také ústřední dvojice protagonistů. Roschdy Zem a Doria Tillier jsou velice charismatičtí, ale navíc mezi nimi funguje správná chemie, která jejich výkonu dává silný punc autenticity. Zajímavě si v jejich případě autoři poradili také s klišé romantické linky, kterou ve filmu nahrazuje nenaplněné sexuální pnutí.

Hudba? Ne. Zvuk!

Poněkud nezvykle pak na poměry historického dramatu působí práce s hudbou. Ta se ve filmu totiž téměř nevyskytuje a pokud ano, hrají a zpívají sami protagonisté filmu. Místo opulentní symfonické hudby, která je pro historické filmy tolik typická, je divák odkázán pouze na mluvené slovo, zvuky okolní krajiny a záměrně zesílené cinkání kordů a šavlí. Jedinou výjimkou je úplné finále, kde se do finálního souboje vloudí nenápadná, a přesto patřičně dramatická hudební linka.

  • Režie
  • Scénář
  • Herci
  • Kamera
  • Hudba
4

Ve jménu cti (2023)

Ve jménu cti je film o konci jedné éry a příchodu nové, zcela odlišné. Jeho zdánlivě jednoduchý příběh vypráví o cti, pomstě, důstojnosti a lidských právech. Jsou to témata věčná a díky tomu má film i přes své historické zasazení hodně co říct k současnému dění. Snímek táhnou jeho ústřední protagonisté, skvělé kostýmy, choreografie soubojů i neotřelé zasazení. Jeho jedinou slabinou je pak příběh, který přes všechny své kvality může na některé diváky působit nesoudržně a epizodicky. Originalitu a další kvality však snímek nezapře a svou oblibu u diváků festivalu v Karlových Varech tak získal zcela právem.

Tomáš Souček, spolupracovník redakce
foto/video: © Artcam 2024

Ve jménu cti
Une affaire d’honneur

Drama / Historický
Francie, 2023, 101 min
Premiéra: 13. 6. 2024 Artcam
Režie: Vincent Perez
Scénář: Vincent Perez, Karine Silla
Kamera: Lucie Baudinaud
Hudba: Jevgenij Galperin, Saša Galperin
Hrají: Roschdy Zem, Doria Tillier, Vincent Perez, Guillaume Gallienne, Damien Bonnard, Noham Edje, Pepe Lorente, Myriem Akeddiou, Eva Danino, Manda Touré, Raphaël Magnabosco, Franck Micque, Luc-Antoine Diquéro, Christian Sinniger, Pierre Rambaldi, Gérard Chaillou, Stéphane Boucher, Edouard Michelon, Christian Valsamidis, Nicolas de Lavergne, Michel Carliez, Vincent de Bouard

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast