Recenze | Anděl Páně 2 je skvělý film, Strach by měl některé kolegy školit 

Je to radost a zároveň smutný fakt – letos vešlo do našich kin téměř šest desítek českých celovečerních hraných a dokumentárních filmů. Ty koukatelné se ale bohužel vejdou do jedné desítky. To je při takovém kvantu distribučních premiér žalostně málo. Naproti všem těmto steskům stojí očekávané pokračování legendární pohádky Jiřího Stracha. Anděl Páně 2 je v tomto kontextu (i bez něj) naprostou špičkou – scenáristicky, režijně i řemeslně. Pravidlo slabých dvojek bylo tentokrát výrazně narušeno. Letitá přestávka a hledání kvalitního scénáře se tvůrcům vyplatilo.

Anděl Páně 2 (foto: Marlene Film Production)

Anděl Páně 2 (foto: Marlene Film Production)

Pokračování je stejně dobré jako jednička. Je to skvělá zpráva. Film si drží stejnou, technicky dokonce vyšší úroveň. Ani se nechce věřit, že od natočení prvního dílu uběhla tak dlouhá doba, vypadá to spíš, jakoby oba filmy vznikly současně. Mají stejný feeling, vtip i atmosféru. Ve filmu funguje úplně všechno. Od výtečné kamery, hudby, kostýmů a výpravy až k pevným otěžím režiséra Stracha. Opravdu velmi těžko se hledá sebemenší moment, který by se v tomto případě dal režisérovi vytknout.

To co fungovalo v jedničce, funguje i zde

Ivan Trojan s Jiřím Dvořákem jako anděl Petronel a čert Uriáš jsou stejně dobří jako v prvním díle. Ne-li lepší. Jejich humor a parťáctví uzrálo. Tvůrci si byli totiž velmi dobře vědomi, co fungovalo v prvním díle. Byla to právě ústřední dvojice. A na ní stojí i dvojka. Scenáristku Lucii Konášovou vystřídal Marek Epstein. Změna autora z plátna není na první pohled cítit. A to je dobře.
Režisér Strach přesně věděl, co po autorovi chtít a jak sám podotýkal v rozhovorech, otálel s pokračováním tak dlouho právě proto, že chtěl perfektní scenář. Nebyly to vůbec plané řeči.

Anděl Páně 2 (foto: Marlene Film Production, ČT)

Anděl Páně 2 (foto: Marlene Film Production, ČT)

Katolické i dospělácké vtípky

Režisér po natočení jedničky litoval, že ho posléze napadaly další katolické vtípky, ale nebylo už možné je použít. Ve dvojce se s Epsteinem doslova vyřádili. Dokonce je tu i humor pro dospělé, velmi chytře napsaný, protože ho většina dětí nerozklíčuje – naštěstí, protože vtip s tuhnoucími křídly je už lehce na hraně, ale pro dospělé funguje jako skvělé osvěžení.

Na svatého Mikuláše, hoďte párky do guláše!
Párky už mi neberte, děti už mě ne****!

Výborné obsazení

Krom nebeských postav (Bartoška, Issová, Hádek, Huba, Bohdalová) jsou skvělé i ty pozemské. Šikovná Anička Čtvrtníková jako Anežka spolu se svou maminkou (Vica Kerekes) potěšily. Novinkou je obsazení zlodějského tria Taclík – Majer – Liška. Geniální je především Marek Taclík a jeho andělský smích. Rovněž negativní postavou je tentokrát netypicky Bolek Polívka v roli velkokrejčíře. Jeho nadávka „U sta jáhelníků!“ sice nemá takové grády jako třeba hlášky Trautenberka, ale i tak podobně funguje jako sebekarikatura.

Soutěž s Andělem Páně 2 od středy

Anděl Páně 2 (foto: Marlene Film Production)

Anděl Páně 2 (foto: Marlene Film Production)

Na plátně jsou ale k vidění i další velké české i slovenské herecké hvězdy v malých rolích (zmíněná Jiřina Bohdalová, M. Labuda a další). Role o dvou větách tu vytvářejí skutečné herecké hvězdy. To se neděje příliš často a vypovídá to o přátelství a důvěře dotyčných směrem k tvůrcům.

Skvělá výprava a hudba

Hudebně se doprovod dvojky výrazně změnil. Miloše Boka vystřídal Ondřej Brzobohatý. Soundtrack není lepší ani horší, je jiný. Odlehčenější, více prvoplánový.
Výprava je skvělá. Lokace se často střídají. Na plátně jsme neobjevili žádné chyby, rušení. Tvůrci pohlídali vše co bylo třeba. Kostýmy jsou funkční, ale střídmé. Žádné zbytečné kudrlinky, na plátně je jen to, co je nezbytně nutné, aby fungovala pohádková atmosféra.

Trojka už zřejmě nevznikne, režisér i oba hlavní herci ji v žertu podmínili milionovou návštěvností. Milion diváků je zřejmě za dnešního stavu návštěvnosti českých filmů utopie, ale 500 tisíc diváků je meta, na kterou bychom si v redakci vsadili (kdyby nějaká sázková kancelář vypsala dobrý kurz). Tak držíme palce!

 • Režie - 100%
  100
 • Scénář - 90%
  90
 • Herci - 95%
  95
 • Kamera - 90%
  90
 • Hudba - 90%
  90
 • Výprava - 95%
  95
 • Kostýmy - 90%
  90

Anděl Páně 2 (2016)

Bylo by to na sto procent. Ale filmy na stovku točí asi jen Pán Bůh. :) Tak pardon...

95 %
Dagmar Šimková a redakceicon_csfd
foto/video: Marlene Film Production, Česká televize, Totalfilm.cz, Falcon © 2016

Anděl Páně 2
Anjel Pána 2
Pohádka / Komedie / Rodinný / Fantasy
Česko, 2016, 99 min
Premiéra: 1. 12. 2016 Falcon

Režie: Jiří Strach
Předloha: Božena Němcová (kniha)
Scénář: Marek Epstein, Jiří Strach
Producenti: Svatka Peschková, Šárka Cimbálová
Kamera: Martin Šec
Hudba: Ondřej Brzobohatý
Hrají: Ivan Trojan, Jiří Dvořák, Vica Kerekes, Anna Čtvrtníčková, Jiří Bartoška, Bolek Polívka, Vojtěch Dyk, Pavel Liška, Stanislav Majer, Viktor Antonio, Marek Taclík, Marián Labuda st., Jiřina Bohdalová, Josef Abrhám, Aňa Geislerová, Veronika Žilková, Martin Huba, Petr Čtvrtníček, Gabriela Osvaldová, Klára Issová, Michal Horáček, Matěj Hádek, Lucie Bílá, Jaroslav Plesl, Alena Mihulová, Viktor Preiss, Roman Luknár, Jiří Pecha, Zdeněk Dušek, Matyáš Svoboda, Karel Smyczek, Charlotte Ella Gottová, Renata Rychlá, Lenka Barilíková, Karel Vávrovec, Jiří Fero Burda, František Polívka, Zdena Sajfertová, Juraj Timko, Andrea Elsnerová
Střih: Jan Matlach
Zvuk: Radim Hladík ml.
Masky: Andrea McDonaldová
Kostýmy: Katarína Holá

andel-pane-2-plakat

 1. Byla jsem na pohádce dnes a mohu říct,že jsem nadšená. Herecký výkon pana Dvořáka a pana Trojana byl naprosto úchvatný.

  Reagovat na tento komentář
 2. A kdy bude anděl pane 2v telce? Dekuji

  Reagovat na tento komentář
 3. Anděl Páně 2 je opravdu BOŽÍ , nové pohádky co jsme viděli o vánocích- děs a běs .
  Viděla jsem film az 27.12. a mohu říct ,že jsem moc ráda, že u nás jěště někdo umí udělat tak úžasnou věc s krásnou hudbou !GRATULUJI Jiřímu Strachovi a vsem co se na filmu podíleli a pánové Trojan a Dvořák ? no jsou zkrátka JEDNIČKY
  děkuji Jitka B.

  Reagovat na tento komentář
 4. Dobrý večer,

  viděl jsem, zas taková pecka to není….neříkám, že je to špatný… ale chybí mi tam větší herecká řemeslnost… větší srdíčko…..herci udělali svoji práci…ale ´´Pyšná prinzezna´´ Popelka´´ to rozhodně není. Prostě je to moc přiblížený dnešku a komerce.. Nepřiblížilo se to ani pohádce ´´Dvanáct měsíčku´´ 2012 od Janáka, bohužel.. Rozhodně znovu bych nešel.

  Ale zase to nechci příliš hanět…viděl jsem daleko horší…akorát paní Bílá mi tam nějak neseděla… Takže se zavřeným okem, palec nahoru.

  Reagovat na tento komentář
 5. Jsem věřící, navíc katolík a musím říct, že sledovat ten film jako věřící bylo pro mne utrpení. Vůbec nejde jen o pouhé a nevinné humorné podání věcí náboženských, ale přímo o karikaturu nám nejposvátnějších postav a křesťanské tématiky. To co je na této pohádce od počátku špatně je relativismus a podbízení se dnešní společnosti, kdy dobro není dobro a zlo není zlo. Dobro je podle této pohádky cosi hloupé, naivní a neschopné, zatímco zlo má to kouzlo, akci a hlavně nám tolik blízkou „lidskost“. Bohužel i výsměch svatým postavám jde za hranu toho co lze považovat za milý humor. Nemáme brát přeci jméno Boží nadarmo a v této pohádce se to takovými místy jen hemží. Tato pohádka je pouhým znesvětštěním a karikaturou katolické zbožnosti. Smutné na tom je, že na svět jí pomohl režisér, který se prezentuje svojí katolickou vírou. Během filmu jsem se ale několikrát cítil nejen znechucen, ale i přímo popuzen rouhačským vyzněním některých scén. Tato pohádka totiž pouze přispěla k ještě větší propasti mezi námi věřícími a ostatními, kteří Boha ještě nenašli a nemohou uvěřit něčemu takovému co je prezentováno na příklad v tomto filmu a to se jim tedy vůbec nedivím, protože tohle není křesťanství, ale jen jeho pouhá karikatura.

  Reagovat na tento komentář
  • Chtělo by se trochu povznést nad víru. :-) Ve všech pohádkách by se dalo říci, že jsou postavy karikatury – čerti nebo světci. Abyste nebyl jako ten poustevník z “ Hrátek s čertem.“ Nikdo sned není tak neinteligentní a ví, že jde o pohádku a ne o životopis svatých. :-) Myslím, že kvalitní český humor miluje i Bůh a umí si udělat legraci sám ze sebe. Neboť vlastně, když vymyslel všechno, vymyslel i humor.

   Reagovat na tento komentář
  • Jsem také věřící, katolík a na pohádku jsem se podíval s chutí. Věřím, že i ten Nejvyšší má smysl pro humor. A použitý humor byl neurážející, jemný a na naši dobu i inteligentní. Prosím pana Zdeňka, usmějte se na svět. Jako věřící lidé musíme odrážet daleko sofistikovanější a zákeřnější názory. S přáním klidných svátků Vánočních 2016 Jaroslav

   Reagovat na tento komentář
   • Každý máme subjektivně nastavené hranice asi někde jinde. Nemám nic proti tomu si udělat legraci sám ze sebe a nás běžných věřících, hříšných a nedokonalých lidí. I já rád se zasměji tomu co je vtipné, ale u tohoto filmu to vážně nešlo a vzpomínka na něj je pro mne smutným důkazem povrchnosti a všudypřítomné relativizace naší moderní doby. Je správné poukazovat humorem na to co je v jakékoli společnosti vnímáno jako nešvar či neřád, ale pokud věříte a uctíváte Boha jako nejvýše dokonalého, milujícího a nás všechny přesahujícího Boha stvořitele, tak by ani ve Vaší víře neměl být prostor pro karikaturu někoho takového. Nemyslíte?

    Reagovat na tento komentář
 6. Užásná pohádka,klidně půjdu znovu.

  Reagovat na tento komentář
 7. Panu Strachovi se podarilo zaradit Andela pane 1 a 2 mezi perly ceskych andelsko-certovskych pohadek ( Hratky s certem, S certy nejsou zerty..)…videli jsme dnes s detmi ( kluci 6, 11 a 14..opravdu v malicku vsechny americke animaky) a slovy prostredniho z nich: “ to byl jeden z nejkrasnejsich filmu jake jsem kdy videl“…a my dospeli jsme tez nadseni!!!..jen tak dal…smele vzhuru do Trojky..

  Reagovat na tento komentář
 8. […] článekRecenze | Anděl Páně 2 je skvělý film, Strach by měl některé kolegy školit  (function() { var cx = '013336721061254678910:7tr01b1x__o'; var gcse = […]

  Reagovat na tento komentář
 9. Už abych měla tuto pohádku na DVD dcera u Anděla páně ráda žehlí, takže bude všechno prádlo krásně a rychle vyžehlené. No a já v klídku aspoň 100x shlédnu tuto dvojku stejně jako před lety jedničku. Už se mooooc těším.

  Reagovat na tento komentář
 10. Byli jsme v neděli a byla to pecka. Opravdu povedený předvánoční film pro dospělé i děti. Akorát by to chtělo vidět ještě jednou, aby člověk stihl pochytat všechny detaily, je tam spousta krásných záběrů, kostýmů a pěkných písniček. A k tomu všemu tam neustále poletuje sníh :-) prostě pohádka jak má být!

  Reagovat na tento komentář
 11. Taky jsme už viděli. A je to vážně skvělé. Moc gratuluju všem tvůrcům i panu Strachovi. Podařilo se něco neskutečného. Moc nám to udělalo celé rodině radost!

  Reagovat na tento komentář
 12. Petr Král 29.11.2016, 22:51

  Ono to bude asi vážně dobrý. To je čtvrtá dobrá recenze, co dnes čtu.

  Reagovat na tento komentář
 13. Tereza Kolacková 29.11.2016, 21:58

  Pohádka je boží, viděla jsem na předpremiéře a půjdu ještě jednou

  Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.