Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

ÚPLNĚ PRVNÍ OCHUTNÁVKA Z POKRAČOVÁNÍ VELEÚSPĚŠNÉHO VYŠEHRADU JE TADY. NATÁČENÍ PRÁVĚ ZAČALO.

V Praze včera začal festival MEZIPATRA

Ve čtvrtek 10. listopadu začal v pražském kině Lucerna další ročník queer festivalu Mezipatra. Tématem 12. ročníku je CESTOVÁNÍ V ČASE. V úterý skončila jeho brněnská část. Přehlídka je zaměřena především na snímky s motivem homosexuality, případně jiných menšinových identit a životních stylů. Letos organizátoři vybírali snímky, které přibližují vnímání sexuality v minulosti, nebo se prostřednictvím žánru sci-fi dívají do budoucnosti.

Šest osobností světového filmu přijede v následujících dnech do Prahy na filmový festival Mezipatra. Pražská část programu začala 10. listopadu v kině Lucerna a poběží až do 16. listopadu. Své snímky vedle hlavního festivalového hosta Todda Haynese, přijede uvést trojice filmařek.

Americká režisérka Alexandra Roxo, která v mezinárodní premiéře uvede film Mary a Marie, britská filmařka Kanchi Wichmann s filmem Nepouštěj mě a režisérka Sabine Bernardi, která představí svůj film Romeo a Romeo. Odborné festivalové porotě bude předsedat kritiky uznávaný režisér a scénárista Tom Kalin. Jejím členem bude také filmový kritik časopisu Variety Boyd van Hoeij.

Nepouštěj mě

„Jsme pyšní, že festival přivítá tolik významné a již etablované filmové osobnosti jako jsou Todd Haynes a Tom Kalin. Dokazuje to mimo jiné, že festival je již zavedenou kulturní akcí, které má smysl se účastnit. Zároveň jsme ale rádi, že přivítáme debutující filmaře a filmařky, kteří tak dostanou prostor svá díla prezentovat v mezinárodním kontextu,“ vysvětluje ředitel festivalu Aleš Rumpel.

Tom Kalin  e videoumělec, profesor filmu na newyorské Columbia University a filmový scenárista, režisér a producent, jehož tvorba byla a je zasazená v podvratnosti a přelomovosti vlny New Queer Cinema. Jeho filmy a videa jsou ve stálé sbírce ve Whitney Museu, v Centru Georgese Pompidou a MoMA. Kalinův celovečerní debut Swoon byl zařazen do žebříčku stovky nejlepších amerických nezávislých filmů vyhlášeným Britským filmovým institutem. Oba celovečerní filmy, které natočil a které poběží v pražských kinech, provokativně a expresivně vyprávějí příběhy fascinujících lidských monster. Mezipatra v Praze také představí výstavu Toma Kalina Třetí známé hnízdo, kde bude k vidění autorský výběr z videí a krátkých filmů z let 1991-99.

Romeo a Romeo

Britská režisérka Kanchi Wichmann osobně uvede svůj snímek Nepouštěj mě. Liza a Sally žijí obklopené přáteli, queer hudebním undergroundem a svou subkulturou, která se protlouká z noci do noci alkoholem a drogami zbarvenými večírky. Autentický vhled do mladé scény současného Londýna s brutální upřímností, svěžestí, humorem a přesným soundtrackem (Micachu, Peggy Sue).

Mary a Marie

V mezinárodní premiéře představí svůj hravý poetický a vášnivý snímek Mary a Marie režisérka Alexandra Roxo. Americká fotografka a filmařka žijící v Brooklynu ztvárnila zároveň postavu Marie, jednu ze sester, které se po smrti matky vracejí do domu svého dětství na léto sladké nostalgie. Svět dospělosti, noční život gay barů v Kolíně nad Rýnem objevuje ve snímku Romeo a Romeo chlapec, který se narodil jako dívka. Drzá komedie, která je zároveň citlivým vhledem do transgender dospívání, je celovečerním debutem režisérky Sabine Bernardi.

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast