V Praze včera začal festival MEZIPATRA

Ve čtvrtek 10. listopadu začal v pražském kině Lucerna další ročník queer festivalu Mezipatra. Tématem 12. ročníku je CESTOVÁNÍ V ČASE. V úterý skončila jeho brněnská část. Přehlídka je zaměřena především na snímky s motivem homosexuality, případně jiných menšinových identit a životních stylů. Letos organizátoři vybírali snímky, které přibližují vnímání sexuality v minulosti, nebo se prostřednictvím žánru sci-fi dívají do budoucnosti.

Šest osobností světového filmu přijede v následujících dnech do Prahy na filmový festival Mezipatra. Pražská část programu začala 10. listopadu v kině Lucerna a poběží až do 16. listopadu. Své snímky vedle hlavního festivalového hosta Todda Haynese, přijede uvést trojice filmařek.

Americká režisérka Alexandra Roxo, která v mezinárodní premiéře uvede film Mary a Marie, britská filmařka Kanchi Wichmann s filmem Nepouštěj mě a režisérka Sabine Bernardi, která představí svůj film Romeo a Romeo. Odborné festivalové porotě bude předsedat kritiky uznávaný režisér a scénárista Tom Kalin. Jejím členem bude také filmový kritik časopisu Variety Boyd van Hoeij.

Nepouštěj mě

„Jsme pyšní, že festival přivítá tolik významné a již etablované filmové osobnosti jako jsou Todd Haynes a Tom Kalin. Dokazuje to mimo jiné, že festival je již zavedenou kulturní akcí, které má smysl se účastnit. Zároveň jsme ale rádi, že přivítáme debutující filmaře a filmařky, kteří tak dostanou prostor svá díla prezentovat v mezinárodním kontextu,“ vysvětluje ředitel festivalu Aleš Rumpel.

Tom Kalin  e videoumělec, profesor filmu na newyorské Columbia University a filmový scenárista, režisér a producent, jehož tvorba byla a je zasazená v podvratnosti a přelomovosti vlny New Queer Cinema. Jeho filmy a videa jsou ve stálé sbírce ve Whitney Museu, v Centru Georgese Pompidou a MoMA. Kalinův celovečerní debut Swoon byl zařazen do žebříčku stovky nejlepších amerických nezávislých filmů vyhlášeným Britským filmovým institutem. Oba celovečerní filmy, které natočil a které poběží v pražských kinech, provokativně a expresivně vyprávějí příběhy fascinujících lidských monster. Mezipatra v Praze také představí výstavu Toma Kalina Třetí známé hnízdo, kde bude k vidění autorský výběr z videí a krátkých filmů z let 1991-99.

Romeo a Romeo

Britská režisérka Kanchi Wichmann osobně uvede svůj snímek Nepouštěj mě. Liza a Sally žijí obklopené přáteli, queer hudebním undergroundem a svou subkulturou, která se protlouká z noci do noci alkoholem a drogami zbarvenými večírky. Autentický vhled do mladé scény současného Londýna s brutální upřímností, svěžestí, humorem a přesným soundtrackem (Micachu, Peggy Sue).

Mary a Marie

V mezinárodní premiéře představí svůj hravý poetický a vášnivý snímek Mary a Marie režisérka Alexandra Roxo. Americká fotografka a filmařka žijící v Brooklynu ztvárnila zároveň postavu Marie, jednu ze sester, které se po smrti matky vracejí do domu svého dětství na léto sladké nostalgie. Svět dospělosti, noční život gay barů v Kolíně nad Rýnem objevuje ve snímku Romeo a Romeo chlapec, který se narodil jako dívka. Drzá komedie, která je zároveň citlivým vhledem do transgender dospívání, je celovečerním debutem režisérky Sabine Bernardi.

Článek jsme oštítkovali takto:

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.