Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

NECHCE SE VÁM ČÍST? RECENZI NA FURIOSU SI MŮŽETE POSLECHNOUT V RÁMCI NAŠEHO PODCASTU ZDE.

Recenze | ČERNOBÍLÝ SVĚT

Černobílý svět se odehrává v Mississippi, v jednom z nejdůležitějších a nejvýbušnějších období historie Spojených států – ocitáme se na přelomu padesátých a šedesátých let, kdy společnost procházela řadou proměn. Černí byli sluhy bílých a jednalo se s nimi jako s kusem hadru. Veškerá práva byla na straně bílých.

Příběh třech žen, které spojuje tajný spisovatelský projekt, snažící se změnit zažitá společenská pravidla tohoto jižanského státu.
Eugenia „Skeeter“ Phelanová  právě dokončila školu a je rozhodnuta začít se živit psaním. Na rozdíl od dívek, v jejichž společnosti ve městě Jackson v Mississippi vyrostla, touží Skeeter po kariéře a je zcela smířena s tím, že manželství a děti budou muset nějaký čas počkat. To se setkává s velkým odporem jak u jejích vdaných kamarádek, tak především u její matky. Když se jí podaří získat práci v místních novinách, požádá o pomoc Aibileen, služku své nejlepší kamarádky, a následně začíná na popud nakladatele pracovat na tajném spisovatelském projektu.


Aibileen Clarková strávila celý život jako služebná v domech bílých lidí v Jacksonu. Vychovala pro své zaměstnavatele 17 dětí a jednoho vlastního syna, který tragicky a zcela zbytečně zemřel během nehody. Aibileen, zarmoucená ztrátou svého jediného dítěte, je velkou oporou jak víra, tak její nejlepší kamarádka Minny. Když jí do života vstoupí Skeeter, Aibileen zjišťuje, že je poprvé v životě ochotna se s někým podělit o své zážitky a zkušenosti – ačkoliv tento zdánlivě prostý čin s sebou nese velká rizika.

 

Přímočará Minny Jacksonová je třiatřicetiletá služebná, která má pověst nejlepší kuchařky v Mississippi. Pracuje pro Hilly Holbrookovou (Bryce Dallas Howard), ale následkem vzdoru je z práce vyhozena a nucena vydat se na periferii Jacksonu, kde pracuje pro osamělou Celii Footeovou (Jessica Chastain). Minny je Aibileenina nejlepší kamarádka a pomáhala jí vyrovnat se se ztrátou jediného syna. Ačkoliv je silná a nezávislá, je Minny současně velice rozumná a také zdravě skeptická, co se Skeeteřina projektu týče.

Skvělé obsazení i scénář pomohl režisérovi Tatu Taylorovi natočit citlivý a místy pro českého diváka šokující snímek, co bylo v 60. letech ve Státech ještě vůbec možné. „Zvláštní záchod pro barevné služky“ je pouze vrcholem ledovce společenských hodnot, které by se snad hodnotami nazývat ani nezasloužily.
Režisér evidentně nešel po velikášském zobrazení temnější stránky historie USA, ale scénář jde spíš po osudech jednotlivých postav, na kterých nám ukazuje absurditu celého systému. Snobské, nudící se paničky ala „Stepford“, za které ale teplo domova tvoří někdo úplně jiný.
Vhodně byl zvolen způsob. Vypravěčkami jsou samotné ženy. Černé služky, zarmoucené, znavené životem, přesto stále silné a odhodlané.
Mírně mi ve scénáři vadila určitá šablonovitost. Pominu-li krádež prstenu a tedy jedno provinění na „černé“ straně,  „bílí“ jsou téměř do jednoho zlí, směšní a špatní a „černým“ se jen ubližuje. Trochu to působí jako propaganda, ale není to zásadní.

Musím vynést téměř do nebes výkony Violy Davis (Aibileen), herečky, která byla mimo jiné nominována na Oscara, cenu SAG a na Zlatý globus za svou roli paní Millerové ve filmu Pochyby. Davis je přesně ten typ herečky, který hraje jen tím, že „je“. Její postava si získá vaše sympatie, stejně jako OCTAVIA SPENCER (Minny),  která za tuto roli získala včera Zlatý glóbus za nejlepší herečku ve vedlejší roli.

Čerstvě oceněná Octavia Spencer

EMMA STONE (Skeeter), kterou jste mohli zaznamenat nedávno v Bláznivé zatracené lásce se nenechala zahanbit. Hraje uvěřitelně, její postava není kladná ad absurdum a fandíte jí.
Velmi mne zaujala herečka BRYCE DALLAS HOWARD (Hilly), o níž určitě ještě uslyšíme. I když je její postava krajně nesympatická a představuje v Černobílém světě koncentrované zlo, její role je zásadní a dodává příběhu i filmu potřebnou šťávu.
Snímek má na to jak je dlouhý neskutečný spád, dynamiku, vtip a v několika momentech se mi draly do očí i slzy a myslím, že nejsem zrovna filmová plačka:).

SKVĚLÁ ADAPTACE

Černobílý svět nemá nic společného s filmy typu Čas Zabíjet nebo jinými detektivkami na rasové téma či politicko-propagandistickými dramaty, je to především příběh. Skvěle zrežírovaný, výborně zahraný a tudíž dokonale odvyprávěný. Což není u adaptací úspěšných novel pravidlem, spíše naopak.

(Alex, totalfilm.cz)

ČERNOBÍLÝ SVĚT / THE HELP
Premiéra: 26. ledna 2012 / FALCON
Drama
USA/Indie/Spojené arabské emiráty, 2011, 146 min
Režie: Tate Taylor
Hudba: Thomas Newman
Hrají: Emma Stone, Viola Davis, Bryce Dallas Howard, Jessica Chastain, Octavia Spencer, Mike Vogel, Allison Janney, Sissy Spacek, Chris Lowell, Kathryn Stockett, Aunjanue Ellis, Cicely Tyson, Anna Camp, Brian Kerwin, Dana Ivey, David Oyelowo, Leslie Jordan, Tarra Riggs, Mary Steenburgen

(c) Knižní klub

Nakladatelství Knižní klub vydává u příležitosti uvedení snímku do kin již druhé vydání tohoto celosvětově úspěšného románu.

Krátký úryvek:
„Aibileen, mám pro vás překvapení. Rozhodli jsme se s panem Leefoltem, že budete mít vlastní toaletu.“ Paní Leefoltová plácne rukama a vystrčí na mě bradu. „Je tamhle v garáži.“
„Ano, paní.“ Ona si snad myslí, že jsem tu celou tu dobu nebyla?
„Takže odteď nepoužívejte koupelnu pro hosty, ale tu dole. Není to výborné?“
„Ano, paní.“ Dál žehlím. Pořád tam stojí a kouká na mě.
„Takže budete používat tu v garáži, jasné?“
Nedívám se na ni. Nesnažím se dělat potíže, ale už mi přece řekla všechno, co chtěla.
„Nechcete si vzít papír a jít to tam vyzkoušet?“
„Já teď zrovna nepotřebuju.“
Paní Leefoltová na sobě má spoustu makeupu. Má ten žlutej makeup i na rtech, takže skoro není vidět, jestli vůbec má nějakou pusu. Řeknu to, co ode mě chce slyšet: „Odteď budu používat koupelnu pro barevný. A pak půjdu a vydezinfikuju i tu pro bílý.“
„No, žádný spěch. Udělejte to, až budete mít čas.“
Ale jak tam stojí a hraje si s prstýnkem, je vidět, že chce, abych to udělala hned.
Pomalu odložím žehličku a cítím, jak mi to hořký semínko narůstá v hrudníku. Nevím, co jí říct. Jen vím, že to neřeknu. A vím, že ona taky neřekne to, co mi chce říct, a děje se tu něco zvláštního, protože nikdo nic neříká a stejně mezi náma probíhá rozhovor.

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast