Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

JEŠTĚ NEŽ BUDE RECENZE NA FURIOSU NA WEBU, MŮŽETE SI JI POSLECHNOUT V RÁMCI NAŠEHO PODCASTU ZDE.

Recenze | MILÁČEK

Román Guy De Maupassanta je slušným materiálem pro natočení skvělého, napínavého filmu s mnohovrstevnatými postavami. Bohužel v tomto případě se předloha dostala do rukou nezkušených režisérů a velmi nepřesvědčivého hlavního představitele.

Miláček

George Duroy (Miláček) je velmi chudý mladý muž, vracející se z války v Severní Africe. Žije z „ruky do huby“, má příšerné zaměstnání. Jeho život se ale změní, když potká bývalého kamaráda z války, Forestiera. Bohatý znovu získaný kamarád ho uvede do společnosti, pomůže mu získat nové zaměstnání v novinách. Forestierova manželka mu pomáhá s psaním a postupně ho smetánka přijímá mezi sebe. George začíná roztáčet kolotoč milostných intrik a stává se z něj  nelítostný sobec, mířící k většímu bohatství a postavení.

Uma Thurmann

Předloha je perfektní román, plný dokonalého popisu postav, včetně psychologických profilů aktérů. Bohužel na filmovém plátně je tentokrát obsah doslova zdrcnut do krátkých, mnohdy velmi překotných a pro neznalce předlohy mnohdy nepochopitelných epizod, které v některých momentech přestávají dávat smysl. Maupassant popisuje Miláčka jako velmi inteligentního hajzlíka se zvířecími pudy. Robert Pattinson z něj díky scénáři a velmi nepřesvědčivému výkonu udělal pouze blbečka.

Nejmarkantnějším problémem je ale ona popsaná roztříštěnost a plytkost scénáře. Film režírovali dokonce dva režiséři Declan Donnellan a Nick Ormerod. Ovšem ani režisérské duo na tuto látku nestačilo.

Miláček

Jediným pozitivem jsou herečky. Uma Thurman, Christina Ricci či Kristin Scott Thomas svými výkony naprosto zastínily hlavního představitele. Všechny tři Miláčkovy milenky jsou skvělé a i na malém prostoru vytvořily skvělé kreace.

Christina Ricci

Výkony hereček, krásné kostýmy a hudba ale celkový dojem rozhodně nevylepší. Miláček je jedno z nejhorších zpracování klasiky, které jsme měli poslední dobou možnost vidět na plátnech kin.
Pokud si chcete Miláčka skutečně užít, přečtěte si knihu nebo poslechněte skvělé rozhlasové zpracování Českého rozhlasu z roku 2005 s Janem Šťastným v hlavní roli.

VÁŽNĚ NEVÁŽNĚ: Bývalo zvykem, že britští i američtí herci navštěvovali narozdíl od těch českých občas posilovnu, tak aby nebylo umožněno divákovi pošklebovat se, pokud se svléknou při milostných scénách. Robert Pattinson by měl příště nesvlékat košili a hupsnout rovnou pod deku. Dívčím idolem bude zřejmě díky svojí pohledné tvářičce a mrtvolnému vzhledu v sáze Twilight. Svou tělesnou kondicí se ale zařadil po bok Vojty Kotka v Perfect Days. Propadlý hrudníček a ozdobný tukový prstenec kolem pasu příliš nekoresponduje s představou sexuálního symbolu…

Alex, totalfilm.cz
Foto: (c) Bontonfilm 2012

MILÁČEK (BEL AMI)
PREMIÉRA: 22. BŘEZNA 2012 (BONTONFILM)
FILM je možno shlédnout i v rámci letošního Febiofestu
Drama, Velká Británie / Francie / Itálie, 2012, 120 min
Režie: Declan Donnellan, Nick Ormerod
Hudba: Rachel Portman
Hrají: Robert Pattinson, Uma Thurman, Holliday Grainger, Kristin Scott Thomas, Christina Ricci, Natalia Tena, Colm Meaney, Philip Glenister

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast