Nepřehlédněte

Recenze | KLIP

Troufám si tvrdit, že takový film jste v českých kinech od revoluce v běžné distribuci určitě neviděli. “KIDS nového milénia” zní podtitul v tiskových informacích. KLIP podle mne Kids v mnohém předčí. Radikální film chladnokrevně zachycující život dospívající dívky v současném Srbsku provokuje nejen explicitními sexuálními záběry, ale především pokládá otázku, jak moc ovlivňují nastupující generaci digitální revoluce a proměny tradičních hodnot.

Klip (r: Maja Milos)

Už úvodní scéna ukazuje co vlastně celou dobu budeme sledovat. Nevázaný život teenagerů v současném Bělehradě. Bohužel se tradiční hodnoty dětí bortí napříč celým světem. A notnou dávku popudu tomu dávají i současná média, mobilní telefony a sociální sítě.

Film si s sebou nese stigma či naopak lákavý přívěšek. Mezi diváky se hodně rychle rozkřiklo, že je to vlastně pornofilm, který se Srbům podařilo propašovat do běžné distribuce:) Není tomu tak. Sexuálně explicitní scény mají ve filmu své místo, svou váhu. Navíc ve 100 minutové stopáži činí dohromady přibližně 12 minut.

Klip (R: Maja Milos)

Režisérka Maja Milos je ale velmi zručná filmařka. Přestože vidíte penis, dokonce i ejakulaci na břicho hlavní hrdinky, stejně je to jaksi “umělečtější”, než by si leckdo mohl u takových záběrů představit. Především je ale důležité, jak se hlavní hrdinové v těchto scénách chovají. Kdy k “tomu” dochází a jaký to má dopad pro hlavní hrdinku Jasnu.

Klip (r: Maja Milos)

Realita života srbské mládeže je o dost drsnější než by se mohlo zdát. Neplatí zdaleka to, co vidíme v amerických seriálech z prostředí školních lavic. V Bělehradě jsou to jen samé noční pařby, sex, důraz na vlastní prožitky (možno číst i jako sobeckost).

Pohled kolegy:

Příběhy bělehradských teenagerů jsou v mnohém šokující. Ale ne zcela. To, co jsem viděl na plátně, se děje i v Praze kolem nás. Konfrontován se svými přáteli ve věku od 18 do 22 let vidím na vlastní oči, jak se společnost nenápadně, ale o to rychleji proměňuje. Nejen ale kolem teenagerů. Přikovaní k mobilu jsou i někteří moji vrstevníci ve věku kolem třicítky i čtyřicítky. Sdílení zážitků skrz moderní komunikační kanály odosobňují běžnou komunikaci. Stírají stud a balancují na hraně normálnosti. Vůbec se nedivím, že život dnešních teenagerů je natolik zkratkovitý a povrchní. Nedá se ale paušalizovat. Znám i výjimky. Potvrzují ale jen pravidlo? Doufám že ne. Klip určitě navštivte. Záběry na ejakulující penis doplňují jen absurditu dnešní razantní otevřenosti, která mnohdy není na místě.
Alex, totalfilm.cz

Klip (r: Maja Milos)

Jistě, takhle se teenageři leckde chovali i před 15 nebo 20 lety. Rozdíl je v tom, že si svoje orgie a šikanování spolužáků nenatáčeli na mobilní telefon a nesdíleli je na facebooku.

Klip (r: Maja Milos)

Režisérka navíc v klipu klade důraz i na kontrast mezi světem dospělých a dospívajících. Ten je velice rozdílný, o to víc drásající a vystupující na povrch. Pokud se v případě Jasniny matky můžeme dojmout nad její snahou udržet rodinu pohromadě a postarat se o svého nemocného manžela, tak se naproti tomu  musíme pozastavit nad nezměrnou sobeckostí její dcery Jasny.

Klip (r: Maja Milos)

Šokující je také průběh a povrchnost vztahu Jasny (Isidora Simijonovic) k jejímu chlapci (pokud se tak tohle machistické monstrum dá nazvat) Djolemu (Vukasin Jasnic).

Milenecký vztah zde začíná vlastně tím nejodtažitějším způsobem intimity – felací na záchodě. Aby se pak přes další epizodky dostal na konci filmu ke scéně v koupelně, kde spolu tito dva rozervanci konečně hovoří o něčem jiném než o tom, jak si užít. Jejich vztah má vlastně obrácenou gradaci.

Klip (r: Maja Milos)

Nedá se říci, že by KLIP nějakým způsobem reflektoval dědictví války v bývalé Jugoslávii. Důraz režisérka klade především na vykreslení současných představ teenagerů o tom, jak fungují vztahy. Jejich pokřivení v souvislosti s využíváním moderních informačních technologií, velký vliv hudebních klipů s hrdiny ve značkových oblečcích, opulentních vilách a nablýskaných autech. To je meta, kterou bělehradští teenageři uznávají.

Klip (r: Maja Milos)

To vše dokresluje současný agresivní srbský pop, jež je stejně povrchní a sexuálně explicitní jako vše co celou generaci určuje.
Přestože je KLIP vlastně slepencem různých šokujících scének a smutných vhledů do nitra Jasniny rodiny, nepostrádá gradaci.
Tak si i Jasna na konci filmu uvědomí, že s ní není něco v pořádku. Přesto to nestačí a v bahně zůstává. Chce to? Nebo jí nic jiného nezbývá?

Martin Staněk, totalfilm.cz
Foto/Video: Totalfilm.cz/Artcam © 2012
Film není vhodný pro mládež do 18 let. 

Klip
PREMIÉRA: 30. SRPNA (Artcam)
Drama
Srbsko, 2012, 100 min
Režie: Maja Milos
Hrají: Isidora Simijonovic, Vukasin Jasnic, Sanja Mikitisin
Ceny: ROTTERDAM 2012 

Kromě běžné distribuce je nyní po omezenou dobu dvou týdnu snímek KLIP k dispozici zdarma předplatitelům na Voyo.cz.

Režisérka Maja Miloš o svém debutu

O filmu: KLIP je intimní, temný příběh, který vychází z velmi drsného prostředí. Protíná se v něm krutá realita s milostnými scénami, lhostejností mladých a sociálními problémy současného Srbska.

Maja Milos (Foto: FFF)

O natáčení: Byl to daleko komplikovanější proces, než jaký jsem znala z natáčení svých předchozích krátkých filmů a dokumentů. Svou roli v tom sehrál i velmi mladý věk a herecká nezkušenost všech představitelů. Strávila jsem s tím filmem tři roky. Před dvěma roky jsme uspořádali casting a během následujících čtyřech měsíců, než začalo samotné natáčení, jsme se od těch mladých mnohé dozvěděli. Pak už šlo natáčení překvapivě dobře a to i přes to, jak náročné scény museli všichni zvládnout. (…) Natočit film je v Srbsku těžké v podstatě pro kohokoli. V šedesátých a sedmdesátých letech byla srbská kinematografie na velmi dobré úrovni, ale pak tuto éru vystřídala průměrnost. Teď se situace opět pomalu mění a to jak díky oživující se státní podpoře, tak digitálním technologiím.

O generačním konfliktu: Moje dětství nebylo zrovna radostné – probíhala válka. Dnešní společnost je ovlivněna jak ztrátou hodnot, tak totální apatií. Starší generace je velmi konzervativní a mladí lidé proti tomu logicky rebelují často právě v rovině milostných vztahů. Tato jejich temná vášeň hraničí s agresivitou. Chování dospívajících v mém filmu je nepředpovídatelé stejně jako je tomu ve skutečnosti. Nejprve jsem napsala příběh o osmnáctiletých, ale po krátkém výzkumu jsem věkovou hranici rapidně snížila. Mluvila jsem se stovkou mladých lidí, a tak osmdesát procent z nich mělo zkušenost s doma natáčeným a online přenášeným sexem. A to se týkalo dětí mezi čtrnácti až
šestnácti lety.

  1. […] ji společnost vyzkoušela už několikrát, poprvé při uvedení srbského snímku KLIP,  dále u filmů Epizoda ze života sběrače železa (Danis Tanovič, 2013)  Parchanti spí […]

    Reagovat na tento komentář
  2. […] https://www.totalfilm.cz/2012/09/recenze-klip/ Radikální film chladnokrevně zachycující život dospívající dívky v současném Srbsku […]

    Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.