Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

ÚPLNĚ PRVNÍ OCHUTNÁVKA Z POKRAČOVÁNÍ VELEÚSPĚŠNÉHO VYŠEHRADU JE TADY. NATÁČENÍ PRÁVĚ ZAČALO.

Recenze | CESTA DO LESA

Volné pokračování Cesty z města vypráví o lesácích a zemědělcích, kteří čelí roztahovačnosti měst, také o prospěšnosti lidské činnosti v přírodě i nesmyslnosti ekologického militarismu.
Kdyby nic jiného, tak minimálně kamera, kterou tentokrát vzal do ruky přímo režisér Tomáš Vorel je skvostná! Ale v Cestě do lesa se toho najde mnohem víc.

Cesta do lesa (foto: AEROFILMS)

Protože: záběry plné nádherných barev, odlesků světla a nápadité kamery jsou velmi krásné a téměř povznášející. Dokonce i ty s lesní mechanizací jsou natočeny nápaditě. Je evidentní, že by se Vorel uživil i v profesi kameramana.
Přestože se nic fatálního v celém filmu neděje, kupodivu to všechno nějak drží pohromadě. Role myslivce Ludvy Tomáši Vorlovi juniorovi překvapivě velmi sedí. Přestože jeho herectví není dokonalé.

Cesta do lesa (foto: AEROFILMS)

V tomto případě je velmi uvěřitelný a celému filmu velmi prospívá. Totéž se dá říci o jeho partnerce Anně Linhartové, která místy velmi přehrává, ale nevadí to.
Naproti tomu Tomáš Hanák s Bárou Schlesinger jsou oproti Cestě z města v pokračování spíše okrajovými postavami. Zato Bolek Polívka s Evou Holubovou excelují jako rodiče Ludvy. Stejně tak jeho nadřízený v lese Jiří Schmitzer. (Ten mimochodem stále více přípomíná svého otce Jiřího Sováka.)
Děj je opravu mírně problematický, krom lesáků a zemědělců vypráví o „přírodních lidech“ prosazujících za každou cenu alternativní styl života v souladu s přírodou, i ti jsou zde zásadní a v opozici k lesákům a zemědělcům.

Na jedné straně stojí Anyna (Anna Linhartová), která je svou ekofanatičností protivná snad všem lidem ve svém okolí, kromě Ludvy, který si k ní postupně najde cestu a zkrotí ji. Druhou výraznou dějovou linkou je vyšinutost její matky Markéty (Bára Schlesinger). Ta rozsiřuje přírodní drogy a pořádá „omamné“ dýchánky uprostřed vesnice. Díky tomuto jejímu poměrně nezodpovědnému chování končí na polici, u soudu a velká pokuta je příčinou hrozícího prodeje statku a odchodu celé rodiny do města.

Cesta do lesa (foto: AEROFILMS)

Jak jsem psal výše, děj není přiliš hutný a místy je problematický, záměrně nepíšu o špatném scénáři. Ten totiž špatný není, je „Vorlovský“ a buď specifičnost jeho filmů přijmete nebo ne. V Cestě do lesa na vás čeká spousta vtipných dialogů, které potěší. Perlí především Schmitzer a pochopitelně Polívka s Holubovou.

Cesta do lesa (foto: AEROFILMS)

Z kina jsem odcházel osvěžen, příjemně pobaven a těším se, až si Cestu do lesa pustím doma na Blu-ray disku, protože technická část snímku je na české poměry velmi nadstandardní. Chválil jsem kameru, pochválit si zaslouží i zvuk a hudba.
Vorlovi se povedlo film výborně obsadit a možná i zapříčinit, že diváci budou v posledních pěkných podzimních dnech prchat z měst do lesa.

Cesta do lesa (foto: AEROFILMS)

Protože reklama na les je to skvostná. Nutno také srovnat s Cestou do města, což byl spíše guláš samostatných scének. V tomto pokračování se povedlo Vorlovi vyrobit kompaktní film a mírně se odchýlit od své specifičnosti, která se ne zcela protíná s filmařským mainstreamem. Není to volovina, je to „Vorlovina“.

-AC- , totalfilm.cz
Foto/Video: Aerofilms © 2012

CESTA DO LESA

PREMIÉRA: 4. října 2012 (AEROFILMS)
Komedie / Romantický
Česko, 2012, 110 min

Režie: Tomáš Vorel st.
Hudba: Michal Vích, Petr Piňos
Hrají: Tomáš Vorel ml., Anna Linhartová, Tomáš Hanák, Bolek Polívka, Eva Holubová, Jiří Schmitzer, Marie Štípková, Milan Šteindler, Barbora Nimcová-Schlesinger, Vojta Vovesný, David Vávra, Tomáš Vaněk, Václav Marhoul, Ján Slovák, Radomil Uhlíř, Michaela Rumpíková, Jiří Hruška

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast