Recenze | Jackson nezklamal, HOBIT nás velkolepě vrací do Středozemě

Tolkien vydal svého legendárního HOBITA už v září roku 1937. Vlastně není s podivem, že plnohodnotná filmová verze vznikla až po 75 letech. Příběh je to rozsáhle epický a trikově náročný, podobně jako Pán prstenů, který mu filmově předcházel. Na rozdíl od trilogie Pán prstenů je předlohou hobití trilogie pouze kniha jediná. Po zhlédnutí prvního dílu Jacksonova Hobita se k roztažení knihy do třech částí už nestavím tak skepticky.

HOBIT: NEOČEKÁVANÁ CESTA (foto: Warner Bros)

Peter Jackson na knihách Tolkiena vyrostl, podobně jako třeba já. A nezůstal jim nic dlužen. V případě Hobita se drží předlohy zuby nehty a nepopustí uzdu své představivosti. A pokud ano, stojí to za to (v případě vtipné scény se zlobry mám dokonce pocit, že ji film předčí).
Místy se ale zdá, že pomyslné nůžky ve střižně spaly až příliš tvrdě. Film díky tomu působí místy utahaně.
Hobit sice přichází až po Pánovi prstenů, ale dějově mu předchází. Bilbo Pytlík se na své neočekávané dobrodružství po boku Gandalfa a trpaslíků vydává 60 let před Frodovým dobrodružstvím s prstenem. I když i zde prsten hraje svou nemalou roli.

HOBIT: NEOČEKÁVANÁ CESTA (foto: Warner Bros)

V jisté podzemní noře bydlel jeden Hobit… vypráví Tolkien. Ano, Bilbo Pytlík si žije ve svém vyšperkovaném domově v Hobitíně. Jeho pohodlný život naruší příchod čaroděje Gandalfa Šedého, který má pro nic netušícího Hobita velmi dobrodružné plány. V jeho příbytku se tak objeví 13 trpaslíků, včetně jejich vůdce, vznešeného  Thorina Pavézy. Bilbo se tak po jejich boku vydává na neuvěřitelnou výpravu za trpasličím pokladem, s cílem navrátit trpaslíkům jejich vlast, ukradenou drakem Šmakem.

HOBIT: NEOČEKÁVANÁ CESTA (foto: Warner Bros)

Při své cestě potká fanouškům  Středozemě známé postavy. Kromě Elronda, krále Elfů se znovu setkáte se Sarumanem, Galadriel a dalšími postavami z trilogie o prstenu.
Jackson věděl, že my všichni, kteří jsme hltali Pána prstenů a užívali si každý rozmáchlý záběr Středozemě , se do ní zase velmi rádi vrátíme. A přizpůsobil tomu způsob vyprávění.

Zásadní rozdíl ve filmové řeči a způsobu vyprávění mezi Pánem prstenů  a Hobitem nenajdete.
Kromě 3D se na filmu neprojevuje žádný zásadnější technický rozdíl, který by ho od série staré přes 10 let více odlišoval. Mluví se samozřejmě o způsobu snímání.

Formát High Frame Rate nebo také 48 fps je v souvislosti s Hobitem velmi diskutovaný. Za normálních okolností se filmy snímkují rychlostí 24 políček za sekundu. Zde jich je dvojnásobek.

HOBIT: NEOČEKÁVANÁ CESTA (foto: Warner Bros)

Ale v našich kinech bude mít tuto verzi možnost posoudit pouze hrstka diváků v jednom z multikin v Praze. Což je pro nás zřejmě dobře, protože nezvyklost a absurdní čistota obrazu nebyla přijata už na testovacích projekcích moc příznivě.

HOBIT: NEOČEKÁVANÁ CESTA (foto: WARNER BROS)

Každopádně i 3D je podle mého soudu zbytečné. Rozhodně patří stereoskopická verze Hobita k těm zdařilejším. Myslím si ale, že Jacksonovo zpracování tuhle moderní berličku nepotřebuje. Úžasně rozmáchlá kamera, kterou už z jeho filmů známe tu má své nezastupitelné místo.

HOBIT: NEOČEKÁVANÁ CESTA (foto: Warner Bros)

Opět se opakují dechberoucí záběry novozélandských hor i planin. Ve 3D to není špatné, ale záběry by obstály i bez třetího rozměru. Problém nastává ve chvíli, kdy je kamera rychlá a v popředí obrazu je nějaký výrazný objekt. V takovém případě, je obraz neukoukatelný. Z vlastní zkušenosti vám tedy doporučuji následující: soustřeďte se na vzdálenější objekt na plátně a celek pak nebudete mít rozmazaný, budete se rozhodně lépe orientovat.

HOBIT: NEOČEKÁVANÁ CESTA (foto: Warner Bros)

Casting byl jistě velmi promyšlený a obsazení herců v rolích trpaslíků je skvostné.  Hereckému ansámblu vévodí pochopitelně představitel Bilba Pytlíka Martin Freeman spolu s Richardem Armitagem (Thorin), který svým charismatem naplňuje charakteristiku respektovaného vůdce. Ian McKellen je pochopitelně v roli Gandalfa ikonou sám o sobě a není třeba k němu cokoliv dodávat. Snad jen to, že svého času přemýšlel o tom, že by v Hobitovi ve svém angažmá nepokračoval.

HOBIT: NEOČEKÁVANÁ CESTA (foto: Warner Bros)

Naštěstí i díky nátlaku fanoušků Pána prstenů se rozhodl roli nakonec vzít. Vrací se i Cate Blanchett jako Galadriel či Hugo Weaving v úloze Elronda. Uvidíme také Elijaha Wooda (Frodo), i když v Neočekávané cestě pouze na začátku.
Jak už jsem předeslal na začátku, v prvním díle Hobita vám určitě nic z knihy nebude chybět. Maximálně přebývat. Počáteční prolog je možná až příliš popisný a zbytečně vysvětlující.

HOBIT: NEOČEKÁVANÁ CESTA (foto: Warner Bros)

Otázkou k diskuzi je, zda se stejné nároky a stejný způsob vyprávění jako u Pána prstenů dá aplikovat na pohádkovější příběh o Hobitově cestě. Nechci se rouhat a vyžadovat potterovské (rozuměj měkčí) zpracování. Vnímám totiž Jacksonův odklon od knižní poetiky Tolkienova vyprávění, která přeci jen není tak temná, jak tu předvádí Jackson.

HOBIT: NEOČEKÁVANÁ CESTA (foto: Warner Bros)

U Rowlingových knih a jejich postupného filmového zpracování se totiž postupně stárlo a konzument tak byl postupně připravován na temnější a spletitější a dospělejší zážitek. To v případě Hobita a Pána prstenů může fungovat stejně. Ale ne v případě filmů, kteří jsme mnozí z nás viděli v době dospívání a teď jako ctihodní mužové a ženy máme vidět Hobita. Možná i s ohledem k tomu nám Jackson neservíruje čistou pohádku, ale zůstává věren žánru fantasy. To vše za doprovodu hudby Howarda Shora, která je do určité míry totožná se soundtrackem trilogie o prstenu.

HOBIT: NEOČEKÁVANÁ CESTA (foto: Warner Bros)

Závěrem pár vět o českém dabingu. V režii Petra Sitára vznikla slušná česká verze. Její kladné přijetí ale u diváků naruší přezpívání už dnes fanoušky milovanou trpasličí píseň MISTY MOUNTAINS, která zcela překladem a neumným přednesem českých dabérů ztratila svoje kouzlo. Stejně tak dabing Gluma mohl být lepší. Obsazení Pavla Rímského do role Sarumana také není příliš vhodné a působí rušivým dojmem.

HOBIT: NEOČEKÁVANÁ CESTA (foto: Warner Bros)

Tyto tři drobnosti trochu narušují bezproblémový zážitek z české verze. Vyzdvihnout musím samozřejmě Petra Pelzera v roli Gandalfa a perfektní Simonu Postlerovou, která zde ztvárňuje Galadriel.
Pokud jste si tedy zamilovali snovou trpasličí píseň nebo chcete slyšet Serkisova Gluma, zvolte titulkovanou verzi.  Ve 3D ji ale promítá pouze pražský Imax.

HOBIT: NEOČEKÁVANÁ CESTA nezůstala dobrému jménu Tolkiena i Jacksona nic dlužna. Režisér nezklamal.  Fanoušek Tolkiena i oscarového® režiséra si přijde na své a celý rok se bude těšit na pokračování, které vejde do kin na den přesně, zase za rok.

autor: AC, totalfilm.cz
foto/video: Warner Bros. © 2012 WARNER BROS. ENTERTAINMENT INC. AND METRO-GOLDWYN-MAYER PICTURES INC. 

Hobit: Neočekávaná cesta
Hobbit: The An Unexpected Journey
Dobrodružný / Fantasy
USA / Nový Zéland, 2012, 166 min

Režie: Peter Jackson
Hudba: Howard Shore
Hrají: Jan Dolanský – Martin Freeman (Bilbo Pytlík), Petr Pelzer – Ian McKellen (Gandalf), David Suchařípa – Richard Armitage (Thorin Pavéza), Vojtěch Hájek – Dean O’Gorman (Fili), Michal Holán – Aidan Turner (Kili), Bohuslav Kalva – John Callen (Oin), Tomáš Borůvka – Peter Hambleton (Gloin), Tomáš Karger – Graham McTavish (Dwalin), Oldřich Vlach – Ken Stott (Balin), Vladimír Kudla – William Kircher (Bifur), Libor Bouček – James Nesbitt (Bofur), Milan Slepička – Stephen Hunter (Bombur) / Jeffrey Thomas (král Thror), Jiří Hromada – Mark Hadlow (Dori), Ladislav Cigánek – Jed Brophy (Nori), Radek Hoppe – Adam Brown (Ori), Vladimír Brabec – Ian Holm (starý Bilbo), Martin Zahálka – Andy Serkis (Glum), Jan Maxián – Elijah Wood (Frodo), Simona Postlerová – Cate Blanchett (Galadriel), Vladislav Beneš – Hugo Weaving (Elrond), Pavel Rímský – Christopher Lee (Saruman), Václav Knop – Sylvester McCoy (Radagast) a další

 

 1. […] https://www.totalfilm.cz/2012/12/recenze-jackson-nezklamal-hobit-nas-velkolepe-vraci-do-stredozeme/ „Hobit” sleduje cestu ústřední postavy Bilbo Pytlíka, který se ocitne na dobrodružné výpravě, jejímž cílem je znovu si nárokovat ztracené trpasličí království Erebor, o které hobity připravil drak Šmak. Díky čaroději Gandalfu Šedému se Bilbo ocitne ve společnosti třinácti trpaslíků v čele s legendárním bojovníkem Thorinem. Jejich cesta je zavede do divočiny, přes tajemné země, kde se to hemží zlobry a skřety, smrtelnými obřími pavouky a kouzelníky. Ačkoli cíl jejich cesty — Osamělá Hora – leží na východě, musí se nejprve dostat z jeskynního systému, kde se Bilbo ztratí a narazí na někoho, kdo mu navždy změní život… na Gluma. Tady, sám s Glumem, na břehu podzemního jezera, skromný Bilbo Pytlík objeví nejen hloubku lstivosti i odvahy, která překvapí i jeho samotného, ale také získá do svého vlastnictví Glumův prsten „miláška”, jenž skýtá nečekané a užitečné možnosti… Jednoduchý, zlatý prsten je spojen s osudem celé Středozemě takovým způsobem, jaký Bilbo nemůže ani tušit. […]

  Reagovat na tento komentář
 2. […] https://www.totalfilm.cz/2012/12/recenze-jackson-nezklamal-hobit-nas-velkolepe-vraci-do-stredozeme/ „Hobit” sleduje cestu ústřední postavy Bilbo Pytlíka, který se ocitne na dobrodružné výpravě, jejímž cílem je znovu si nárokovat ztracené trpasličí království Erebor, o které hobity připravil drak Šmak. Díky čaroději Gandalfu Šedému se Bilbo ocitne ve společnosti třinácti trpaslíků v čele s legendárním bojovníkem Thorinem. Jejich cesta je zavede do divočiny, přes tajemné země, kde se to hemží zlobry a skřety, smrtelnými obřími pavouky a kouzelníky. Ačkoli cíl jejich cesty — Osamělá Hora – leží na východě, musí se nejprve dostat z jeskynního systému, kde se Bilbo ztratí a narazí na někoho, kdo mu navždy změní život… na Gluma. Tady, sám s Glumem, na břehu podzemního jezera, skromný Bilbo Pytlík objeví nejen hloubku lstivosti i odvahy, která překvapí i jeho samotného, ale také získá do svého vlastnictví Glumův prsten „miláška”, jenž skýtá nečekané a užitečné možnosti… Jednoduchý, zlatý prsten je spojen s osudem celé Středozemě takovým způsobem, jaký Bilbo nemůže ani tušit. […]

  Reagovat na tento komentář
 3. […] https://www.totalfilm.cz/2012/12/recenze-jackson-nezklamal-hobit-nas-velkolepe-vraci-do-stredozeme/ „Hobit” sleduje cestu ústřední postavy Bilbo Pytlíka, který se ocitne na dobrodružné výpravě, jejímž cílem je znovu si nárokovat ztracené trpasličí království Erebor, o které hobity připravil drak Šmak. Díky čaroději Gandalfu Šedému se Bilbo ocitne ve společnosti třinácti trpaslíků v čele s legendárním bojovníkem Thorinem. Jejich cesta je zavede do divočiny, přes tajemné země, kde se to hemží zlobry a skřety, smrtelnými obřími pavouky a kouzelníky. Ačkoli cíl jejich cesty — Osamělá Hora – leží na východě, musí se nejprve dostat z jeskynního systému, kde se Bilbo ztratí a narazí na někoho, kdo mu navždy změní život… na Gluma. Tady, sám s Glumem, na břehu podzemního jezera, skromný Bilbo Pytlík objeví nejen hloubku lstivosti i odvahy, která překvapí i jeho samotného, ale také získá do svého vlastnictví Glumův prsten „miláška”, jenž skýtá nečekané a užitečné možnosti… Jednoduchý, zlatý prsten je spojen s osudem celé Středozemě takovým způsobem, jaký Bilbo nemůže ani tušit. […]

  Reagovat na tento komentář
 4. Film byl opravdu super. Úžasný zážitek. Trochu mi to kazil jenom Radagast, a změny oproti kni, které ve filmu byli, ale jinak už se strašně těším na dvojku.

  Reagovat na tento komentář
 5. Film je opravdu epický, Jackson nezklamal a kritikové se mohou jít klouzat, chtěla bych vidět jejich zpracování. Vryl se mi do srdce stejně jako LOTR :)!

  Reagovat na tento komentář
 6. film byl luxusni ale skoda ze musim cekat na dalsi dil
  a dabing nebyl tak hroznej az na sarumana a pisnicku

  Reagovat na tento komentář
 7. Martin Falda 15.12.2012, 18:19

  Konečně někdo píše o tom dabingu!!! Byla to fakt hrůza co se týká té Misty Mountains, ale jinak to šlo.

  Reagovat na tento komentář
 8. Dokonalé, až na naše kino:(

  Reagovat na tento komentář
 9. Kája Hodková 13.12.2012, 19:24

  Já se tak těším! Jdeme o víku

  Reagovat na tento komentář
 10. Ty si Tatar, že neumíš česky?

  Reagovat na tento komentář
 11. Jsem po zážitku a v neděli jdu na titul kovaný verzi! SOUHLAS s touhle recenzi

  Reagovat na tento komentář
 12. Tomáš Kalous 13.12.2012, 10:09

  Tak půlnoční premiéra byla naprosto skvostná a s tou recenzí souhlasím. Místama to bylo trochu pomalejší, ale stojí to za to! Maximálně doporučuju!!!!!

  Reagovat na tento komentář
 13. Marie Vejšová 13.12.2012, 10:01

  uŽ JEN PÁR HODIN!!!!!!!!!

  Reagovat na tento komentář
 14. Jsme s přítelem nateseni jako na HP, ještě že je další série na kterou je možné se tesit

  Reagovat na tento komentář
 15. Tomas klasa 12.12.2012, 00:00

  Diky za varovani pred dabingem, volba jejasna

  Reagovat na tento komentář
 16. Já jsem totálně na jehlách! Nemlžu se dočkat čtvrtka a Imaxu!!! Naštěstí titulky

  Reagovat na tento komentář
 17. Jedna z nejlepších recenzí u nás. Není zbytečně dlouhá a popisná, ale je rozumná – žádné očekávání druhého Pána prstenů, už proto, že předloha sama o sobě je slabší. Těžko tedy bude lepší v ději i samotný film.

  Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.