ČT představila dětský kanál ČT: D a kulturní kanál ČT ART – začnou vysílat 31. srpna

Česká televize dnes na Kavčích horách představila název i koncepci svého dětského kanálu, který byl doposud pracovně nazýván ČT3. ČT:D (Déčko). Kanál nabídne dětem rozmanitou programovou skladbu včetně dramatických pořadů, dokumentů, zpravodajství, life-stylu. Televize překvapila oznámením o vzniku dalšího kanálu zaměřeného na kulturu ČT ART. Oba kanály začnou vysílat 31. srpna 2013

čtd logo

Dětský kanál byl součástí kandidátského projektu generálního ředitele ČT Petra Dvořáka. V říjnu 2012 ČT koncepci představila radě ČT. V tuto chvíli se projektový tým připravuje na spuštění dětského kanálu (31. 8. 2013).

ČT zvažovala několik termínů spuštění. Ve hře byl i 1. červen, Mezinárodní den dětí.
Nový kanál bude cílit na dvě základní divácké skupiny 4-8 a 8-12 let. Kanál bude vysílat od 6:00 – 20:00 hodin. Nový kanál televize zkráceně nazývá “Déčko” (ČT:D).

02
Petr Koliha prozradil, že svým programem chce ČT:D zaujmout, bavit a zároveň vzdělávat. Kanál také přebírá některé stávající programové formáty z ostatních kanálů ČT. Některé z nich budou zmodernizovány. ČT chce prostřednictvím vysílání nové stanice zkoumat i propojení diváků s novými médii. Děti jsou zvyklé na sociálních sítích komunikovat a ČT toho chce využít.
Jednou z novinek bude i dětské zpravodajství. Tyto dětské zprávy jsou například v BBC standardní výbavou. Dvě pětiminutové relace bude připravovat redakce zpravodajství a budou obsahovat i sport a předpověď počasí. Připravovat pořady pro “Déčko” bude i redakce sportu. Kanál nebude obsahovat spotovou reklamu a product placement.

03
Dětský kanál bude vysílat i lifestylové pořady (CO FRČÍ?) nebo dokumenty BBC. Nabídne tedy rozmanitou skladbu podobnou plnoformátové televizi.

Generální ředitel ČT také představil novou koncepci kulturního vysílání v ČT. Televize chce vytvořit samostatný kulturní kanál. Ten umožní prezentovat kulturu i v hlavním vysílacím čase. Televize zvolila označení ČT ART. ART bude vysílat na stejné frekvenci jako ČT:D.
„Vysílání kulturních pořadů patří k jedné ze základních funkcí veřejnoprávního média. Zřízením vlastního kanálu získává kultura poprvé v historii České televize ucelený a pravidelný prostor v hlavním vysílacím čase,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.

04
Ve 20 hodin skončí vysílání kanál ČT:D a začne vysílat ČT Art. Cílovým řešením do budoucna je najít dva svébytné kanály tak, aby oba kanály měly svou vlastní plnohodnotnou frekvenci. Zásadní prezentace kultury zůstává i nadále na kanále ČT2.

kanály čt
Vysílací schéma ARTU otevírají Události v kultuře, následovat budou přenosy z divadel, opery, pořady o výtvarném umění. Všechny stávající kulturní magazíny, které byly dosud v okrajových časech se dostávají do prime-timu.
Milan Fridrich vysvětlil, že na Artu se například objeví i artové filmy s titulky. Stěžejní pořady na které jsou diváci zvyklí, zůstanou i nadále na dosavadních programových okruzích ČT1 nebo ČT2.

05

06

07

Programové schéma kulturního kanálu ČT art vzniká v úzkém kruhu odborníků České televize, kteří své záměry diskutují se zástupci odborné veřejnosti i ministerstva kultury.

připravil: totalfilm.cz

  1. Pavel Waltr 22.2.2013, 07:55

    Určitě lepší než odpadní kanály Novy

    Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.