Jubilejní 20. FEBIOFEST odtajnil první hvězdu – přijede Geraldine Chaplinová

Na dnešní tiskové konferenci odtajnilo vedení festivalu prvního hvězdného hosta. Je jím slavná herečka Geraldine Chaplinová. Festival mimo jiné uvede i její nejnovější filmy CO KDYBYCHOM ŽILI SPOLEČNĚ? a NIC NÁS NEROZDĚLÍ, které už se objevily v české distribuci. Další hosty FEBIOFEST oznámí na další tiskové konferenci na konci února, kde také odtajní svůj kompletní program. Jubilejní 20. ročník MFF Praha – Febiofest proběhne od 14. do 22. března v Praze. Následně se uskuteční regionálních ozvěny, které letos doznaly velkého rozšíření.

Logo Febiofestu

Logo Febiofestu

Diváci se mohou těšit také na návraty filmařů, oceněných v uplynulých dvaceti letech Kristiánem za přínos světové kinematografii ve speciální sekci, nebo velkou retrospektivu finského filmu, a také novou soutěžní sekci věnovanou středometrážním filmům nebo rozšířená sekce balkánských filmů RYTMY BALKÁNU, kterou si vyžádali diváci.

Febiofest proběhne opět v Cinestaru Anděl, který je hlavním stánkem festivalu už 9 let. Filmy poběží ve všech 12 sálech multiplexu. K Cinestaru letos přibývá Malostranská beseda, jejíž prostory Febiofest využije pro koncerty, promítání i společenské akce. Oblíbený Febiofest Music Festival se bude opět konat v garážích Cinestaru Anděl. Regionální ozvěny 20. Febiofestu proběhnou ve 12 městech ČR a zasáhnou všechny kraje České republiky (s výjimkou Středočeského kraje, který cca 180 plánovanými filmy zásobí přímo Praha).

V soutěži Nová Evropa uděluje Grand Prix opět 33členná porota diváků!

Geraldine Chaplinová (foto:MFF Praha - Febiofest)

Geraldine Chaplinová (foto:MFF Praha – Febiofest)

Geraldine Chaplinová (*1944), americká herečka, původně baletní tanečnice, dcera Charlese Chaplina a po matce také vnučka dramatika Eugena O’Neilla u filmu začínala už jako dítě v nezapomenutelných dílech svého otce Světla ramp a Král v New Yorku. Posléze se stala klíčovou tváří ve filmech režisérů jako David Lean (Doktor Živago), Robert Altman (Nashville, Svatba), Pedro Almodóvar (Mluv s ní), Alan Resnais (Život je román) a Carlos Saura (Peppermint frappé, Doupě, Anna a vlci, Eliso, můj živote atd.). Carlos Saura byl také jejím manželem. Mezi její další známé role patří např. role francouzské královny ze snímku Tři mušketýři. V roce 1992 si v životopisném snímku Chaplin o svém otci Charlesovi zahrála postavu  vlastní babičky. Stále velmi často natáčí, diváci Febiofestu ji uvidí v nových filmech Co kdybychom žili společně?, Nic nás nerozdělí a Americano.

Nový film režisérky Miry Fornay Můj pes Killer získal 1. února hlavní cenu Tiger Award v soutěži 42. ročníku MFF v Rotterdamu. Děj dramatického příběhu ze současnosti, zabývající se kontroverzním tématem xenofobie a rasismu, je zasazen do kraje na moravsko-slovenském pomezí a je vyprávěný výsostně moderním jazykem současného autorského filmu. Čeští diváci film uvidí v české premiéře na Febiofestu v soutěžní sekci Nová Evropa, v kinech bude mít Můj pes Killer premiéru 11. dubna díky CinemArtu.

V soutěži se Můj pes Killer utká s celovečerním debutem osmnáctiletého (!) Matěje Chlupáčka Bez doteku. Film vypráví o dospívající Jolaně, která je předmětem sexuální touhy svého nevlastního otce. Problémy v rodině nedokáže řešit, ztrácí schopnost komunikace i se svými kamarády a stále více se propadá do uzavřeného světa svých představ.

Bližší informace o dalším programu a podrobný servis přineseme 27. února, kdy bude odtajněn kompletní program a další podrobnosti. Tak jako v loňském roce přineseme recenze z distribučních předpremiér, které na Febiofestu proběhnou. Kompletní seznam článků o Febiofestu najdete ve speciální záložce na našem webu.

Vstupné po celé republice se nezvyšuje. Lístek na film bude stát 89,- Kč.

připravil: -MS-, totalfilm.cz / MFF Praha Febiofest
foto: MFF Praha Febiofest, video: YouTube Kanál Totalfilm.cz

Článek jsme oštítkovali takto:

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.