Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE VIDĚLI TRAILER NA KRIMI THRILLER MIKI NATOČENÝ PODLE PŘÍBĚHU SKUTEČNÉHO ŠÉFA SLOVENSKÉHO PODSVĚTÍ? TADY JE.

Recenze | Babovřesky jako reklamní nosič – jinak standardní Troška, bohužel

Pokaždé když distributor nepořádá novinářskou projekci, zavání to průšvihem. Pravda, jsou tu i čestné výjimky typu Skyfall. Ten film skutečně reklamu nepotřeboval. Byl totiž dobrý.
Režisér Troška má s novináři nepříjemnou zkušenost. Nemají jeho tvorbu příliš v oblibě. Vzpomínám si na dobu nedávnou, kdy jsem své okolí přesvědčoval, že Troška má velký potenciál. Přesvědčil jsem je – filmem, který většina lidí ani nezná – Poklad hraběte Chamaré.
Neznáte? Neskutečně atmosférický temný film se skvělými hereckými výkony a Troškovou brilantní režií. Před lety jsem také poslouchal rozhovor režiséra s redaktorkou Českého rozhlasu. Sám Troška řekl, že by rád točil podobné filmy, problém ale je, že by na ně nikdo nepřišel.

Babovřesky (foto: Falcon)

Babovřesky (foto: Falcon)

Nemohu se ale ubránit přesvědčení že vkus divákům prostě ordinují sami tvůrci. Faktem je, že zde před lety proběhl Troškův pokus natočit něco jiného než lidovou komedii, ale dopadl neslavně. Producenta Pomejeho dokonce tento neslavný pokus téměř zničil. Ale to už je jiná písnička.

Babovřesky mají ubohoučkou zápletku, která ztěží vystačí na 30 minut sitcomu natož, aby táhla celovečerní film. A tak nám film nabízí všeho „Trošku“.

Babovřesky (foto: Falcon)

Babovřesky (foto: Falcon)

Komunální humor, při kterém je vám neskonale trapně za tvůrce i herce. Jeho vrchol nastává při záměně farářova jména Šoustal za Šukala, několika kopancích do koulí, sejmutím drbny dveřmi a hláškou „Odposlech přerušen!“, vypouštěním nepravděpodobných vět „Ty, vole!“ z úst sedmdesátiletých babiček atd.
Navíc se vtipy opakují ve filmu pořád dokola, jako rozbitá přeskakující deska.

Babovřesky (foto: Falcon)

Babovřesky (foto: Falcon)

Obsazení nevalné, Veronika Žilková utržená ze řetězu, které zdatně sekunduje Pavel Kikinčuk. Lukáš Langmajer s Lucií Vondráčkovou jako obvykle nijací. „Tetě Kateřině“ Janě Synkové zřejmě už je také jedno kde se objeví a pomyslnou třešničkou na dortu je cikánka Lucie Bílé, která „úspěšně prošla i sedmou třídou“. Ansámbl doplňuje vskutku lidový výběr obličejů dam, jejichž jména neznáme, ale obličeje ano, většinou z reklam na polévku.

Babovřesky (foto: Falcon)

Babovřesky (foto: Falcon)

Pokud by se Kameňáky daly přežít jako snůška tu méně, tu více podařených sebraných vtipů, Babovřesky obsahují tak málo originálních fórů, že by se z nich dal sestříhat maximálně 30 vteřinový trailer.
Naštěstí i trailer vypuštěný tvůrci už je dostatečným varováním před návštěvou kina.

Babovřesky (foto: Falcon)

Babovřesky (foto: Falcon)

Troška sám, v rozhovoru pro MF Dnes prohlásil, že kina chtějí po divácích nehorázné vstupné. Má pravdu. V případě Babovřesk to ale platí dvojnásob. Film je natolik prošpikovaný product placementem, že překonává i dva dosavadní PP vítěze minulého roku, filmy Láska je láska a Líbáš jako ďábel.
Produkty nejsou do filmu zakomponovány, ale přímo z něj trčí. I bez 3D :)

Babovřesky (foto: Falcon)

Babovřesky (foto: Falcon)

Minerálky, dorty, rádio, tiskoviny a další. Na Nově po vás už další peníze nechtějí, když vám servírují reklamy, obalené Ordinací v nějaké zahradě…
Takže, až producenti budou rozdávat lístky zdarma, můžou herce oblékat i do triček s nápisem Horský pramen. Do té doby by měli zachovat alespoň částečnou shovívavost k platícím divákům.

Babovřesky (foto: Falcon)

Babovřesky (foto: Falcon)

Zdeňku Troško, navrhuji natočit v budoucnu film s kvalitním scénářem a nechat na divácích, zda ho přijmou, i když nebude „lidový“. Pokud by totiž Babovřesky byly lidové, chápal bych napříště toto označení jako sprosté slovo.

hodnocení 20
-AC-, Totalfilm.cz
Foto/Video: Falcon © 2013

Babovřeskyicon_csfd
Komedie
Česko, 2013, 133 min

Režie: Zdeněk Troška
Scénář: Zdeněk Troška
Hudba: Karel Vágner
Hrají: Lukáš Langmajer, Veronika Žilková, Jana Synková, Lucie Vondráčková, Pavel Kikinčuk, Jan Dolanský, Miro Noga, Jitka Sedláčková, Lucie Bílá, Jiří Pecha, Jan Kuželka, Lubomír Kostelka, Norbert Lichý, Jindřiška Kikinčuková, Jana Altmannová, Radek Zima, Martin Matejka

babovresky-nahled

 

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast