Recenze | Babovřesky jako reklamní nosič – jinak standardní Troška, bohužel

Pokaždé když distributor nepořádá novinářskou projekci, zavání to průšvihem. Pravda, jsou tu i čestné výjimky typu Skyfall. Ten film skutečně reklamu nepotřeboval. Byl totiž dobrý.
Režisér Troška má s novináři nepříjemnou zkušenost. Nemají jeho tvorbu příliš v oblibě. Vzpomínám si na dobu nedávnou, kdy jsem své okolí přesvědčoval, že Troška má velký potenciál. Přesvědčil jsem je – filmem, který většina lidí ani nezná – Poklad hraběte Chamaré.
Neznáte? Neskutečně atmosférický temný film se skvělými hereckými výkony a Troškovou brilantní režií. Před lety jsem také poslouchal rozhovor režiséra s redaktorkou Českého rozhlasu. Sám Troška řekl, že by rád točil podobné filmy, problém ale je, že by na ně nikdo nepřišel.

Babovřesky (foto: Falcon)

Babovřesky (foto: Falcon)

Nemohu se ale ubránit přesvědčení že vkus divákům prostě ordinují sami tvůrci. Faktem je, že zde před lety proběhl Troškův pokus natočit něco jiného než lidovou komedii, ale dopadl neslavně. Producenta Pomejeho dokonce tento neslavný pokus téměř zničil. Ale to už je jiná písnička.

Babovřesky mají ubohoučkou zápletku, která ztěží vystačí na 30 minut sitcomu natož, aby táhla celovečerní film. A tak nám film nabízí všeho “Trošku”.

Babovřesky (foto: Falcon)

Babovřesky (foto: Falcon)

Komunální humor, při kterém je vám neskonale trapně za tvůrce i herce. Jeho vrchol nastává při záměně farářova jména Šoustal za Šukala, několika kopancích do koulí, sejmutím drbny dveřmi a hláškou “Odposlech přerušen!”, vypouštěním nepravděpodobných vět “Ty, vole!” z úst sedmdesátiletých babiček atd.
Navíc se vtipy opakují ve filmu pořád dokola, jako rozbitá přeskakující deska.

Babovřesky (foto: Falcon)

Babovřesky (foto: Falcon)

Obsazení nevalné, Veronika Žilková utržená ze řetězu, které zdatně sekunduje Pavel Kikinčuk. Lukáš Langmajer s Lucií Vondráčkovou jako obvykle nijací. “Tetě Kateřině” Janě Synkové zřejmě už je také jedno kde se objeví a pomyslnou třešničkou na dortu je cikánka Lucie Bílé, která “úspěšně prošla i sedmou třídou”. Ansámbl doplňuje vskutku lidový výběr obličejů dam, jejichž jména neznáme, ale obličeje ano, většinou z reklam na polévku.

Babovřesky (foto: Falcon)

Babovřesky (foto: Falcon)

Pokud by se Kameňáky daly přežít jako snůška tu méně, tu více podařených sebraných vtipů, Babovřesky obsahují tak málo originálních fórů, že by se z nich dal sestříhat maximálně 30 vteřinový trailer.
Naštěstí i trailer vypuštěný tvůrci už je dostatečným varováním před návštěvou kina.

Babovřesky (foto: Falcon)

Babovřesky (foto: Falcon)

Troška sám, v rozhovoru pro MF Dnes prohlásil, že kina chtějí po divácích nehorázné vstupné. Má pravdu. V případě Babovřesk to ale platí dvojnásob. Film je natolik prošpikovaný product placementem, že překonává i dva dosavadní PP vítěze minulého roku, filmy Láska je láska a Líbáš jako ďábel.
Produkty nejsou do filmu zakomponovány, ale přímo z něj trčí. I bez 3D :)

Babovřesky (foto: Falcon)

Babovřesky (foto: Falcon)

Minerálky, dorty, rádio, tiskoviny a další. Na Nově po vás už další peníze nechtějí, když vám servírují reklamy, obalené Ordinací v nějaké zahradě…
Takže, až producenti budou rozdávat lístky zdarma, můžou herce oblékat i do triček s nápisem Horský pramen. Do té doby by měli zachovat alespoň částečnou shovívavost k platícím divákům.

Babovřesky (foto: Falcon)

Babovřesky (foto: Falcon)

Zdeňku Troško, navrhuji natočit v budoucnu film s kvalitním scénářem a nechat na divácích, zda ho přijmou, i když nebude “lidový”. Pokud by totiž Babovřesky byly lidové, chápal bych napříště toto označení jako sprosté slovo.

hodnocení 20
-AC-, Totalfilm.cz
Foto/Video: Falcon © 2013

Babovřeskyicon_csfd
Komedie
Česko, 2013, 133 min

Režie: Zdeněk Troška
Scénář: Zdeněk Troška
Hudba: Karel Vágner
Hrají: Lukáš Langmajer, Veronika Žilková, Jana Synková, Lucie Vondráčková, Pavel Kikinčuk, Jan Dolanský, Miro Noga, Jitka Sedláčková, Lucie Bílá, Jiří Pecha, Jan Kuželka, Lubomír Kostelka, Norbert Lichý, Jindřiška Kikinčuková, Jana Altmannová, Radek Zima, Martin Matejka

babovresky-nahled

 

 1. jaroslav Kostal 26.1.2015, 00:40

  Babovresky3 děj fijmu
  Několik devčat otěhotní.Mistní opilec nosí na brilích vánoční ozdoby.Prijede polský farář zabije pavouky a pozdravi ho liška.Objevi se režízer se štábem a zmizi.
  Stařenky se navliknou do neoprenu zmlati holí žraloka a projdou mořem do rybnika
  Nechapete děj ? O ten ale v deliriu Troškens přeci nejde

  Reagovat na tento komentář
 2. Totální chujovina. Odešel jsem od toho po 40 minutách. Přiblblé prvoplánové lascivní vtipy. Ubohé zápletky. Nesoudný Troška s obhajováním tzv. lidového humoru, s kterým to nemá nic společného. Herecké výkony k blití. Křeč typu “Trhala fialky dynamitem”. Pouštěl bych to zločincům za trest.

  Reagovat na tento komentář
 3. bože, bože, kdo mohl stvořit takovou hovadinu

  Reagovat na tento komentář
 4. vojtěška 22.3.2014, 13:59

  asi nejhorší film za posledních sto let

  Reagovat na tento komentář
 5. něco tak ubohého jsem moc dlouho neviděl…nedalo se dodívat do konce

  Reagovat na tento komentář
 6. Tak jsem viděla a už nikdy více!

  Reagovat na tento komentář
 7. Byla jsem na předpremiéře a dost jsem si to užila…Holt každý má jiné gusto. Vtipy byly dobré a nemyslím si že herci byli špatní. Holt to není zrovna intelektuální, ale to snad od toho nikdo nečeká ne? Na oddech dobrý

  Reagovat na tento komentář
 8. Lituju Jihočechy. Dobrá reklama :-)

  Reagovat na tento komentář
 9. Pavel Waltr 16.2.2013, 10:46

  Vždycky si říkám, kdo na ty jeho filmy chodí… Spíš asi lidi z města co mají radost, že se můžou smát vidlákům

  Reagovat na tento komentář
 10. Tereza Makovickova 16.2.2013, 09:27

  Tak tohle je dostatečně odstrašující recenze. Mimochodem, fakt jsem se po bavila.

  Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.