Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

ČEKÁME VE ČTVRTEK VEČER: TRAILER FILMU PAST OD M. NIGHT SHYAMALANA S JOSHEM HARTNETTEM

Recenze | Catherine Frot je největší lahůdkou Z PREZIDENTSKÉ KUCHYNĚ

Několik předpremiér nabídl na podzim Festival francouzského filmu. Jeden z největších ohlasů vzbudila francouzská komedie Z PREZIDENTSKÉ KUCHYNĚ, která je právě v distribuci.
Příběh kuchařky, kterou pro její nekonvenčnost a profesionalitu oslovil Elysejský palác je studií domácí francouzské kuchyně, ale také byrokracie, absurdních nařízení, nezapomenutelných zážitků i zklamání.

Film je to opravdu kouzelný, stárnoucí prezident Mitterrand objevuje za pomoci kuchařky Hortense (Catherine Front) taje pravé francouzské domácí kuchyně. Hortense ale v prezidentském paláci naráží na řadu bariér. Tu největší představuje byrokratická a intrikářská mašinérie. Ta nakonec bude důvodem pro její zásadní životní rozhodnutí. Ne vše dopadne tak, jak si Hortense přeje. Jejím největším přáním je vařit výborně pro prezidenta a mít adekvátní podmínky pro svou práci.

Získá skvělého pomocníka Nicolase (Arthur Dupont) z hlavní kuchyně. Tu vede nepříjemný šéfkuchař (Brice Furnier), který na prezidentovu osobní kuchařku nahlíží s velkým despektem. Občas ji hází klacky pod nohy, ale Hortense si s tím vždy nějak poradí. Její přirozená grácie a síla slábne ve chvíli, kdy se musí postavit úřednické mašinérii. Ta je totiž velký soupeř i pro silnou ženu. Sestavu doplňuje  Hippolyte Girardot v roli hlavního číšníka.

Z prezidentské kuchyně (foto: Film Europe)

Z prezidentské kuchyně (foto: Film Europe)

Velkou devizou tohoto filmu je především Catherine Frot v roli vynikající prezidentovy kuchařky. Ztvárňuje skutečný předobraz Mitterandovy kuchařky Danièle Delpeuch. Scenáristu Étienna Comara zaujala její kniha. Nebyla o slavné šéfkuchařce, ale obyčejné, geniální kuchařce. Jako skromnou, vtipnou, avšak tvrdou a rozhodnou ženu ji také hraje Catherine Frot. Svou skvělou kreací to dotáhla až na nominaci na Césara. Ovšem Emannuelle Riva z Hanekeho lásky byla přece jen letos silnější kalibr. Přesto patří Frotové výkon k těm nejlepším zážitkům roku 2012. Catherine Frot má sama o sobě velké charisma.

Z prezidentské kuchyně (foto: Film Europe)

Z prezidentské kuchyně (foto: Film Europe)

Dobrý scénář a především koncepce filmu jí navíc výrazně pomáhají. Z PREZIDENTSKÉ KUCHYNĚ nenabízí jen jednu dějovou linii. Krom vyprávění o dobách v prezidentské kuchyni prozrazuje i Hortensinu současnost. Po skončení angažmá v Elyssejském paláci totiž odjela vařit na vědeckou základnu v Antarktidě. Návštěvy na Antarktidě prostupují celým filmem a oboustranně působí jako příjemné osvěžení. Nemá to ale prvoplanový smysl. Na konci se totiž i Hortense dočká zaslouženého uznání. Jak příznačné, že nepřichází od prezidenta, ale obyčejných chlapů, kteří jsou daleko od svých rodin…

Z prezidentské kuchyně (foto: Film Europe)

Z prezidentské kuchyně (foto: Film Europe)

Skvěle zrežírováno Christianem Vincentem, výborný casting, humor, dojetí i drama. Přesto z kina odcházíte s příjemným a lehkým pocitem.
A ještě doporučení: před návštěvou kina se najezte. Kamera si ty lahůdky vyloženě užívá…

-AC-, Totalfilm.cz
Foto/Video: Film Europe © 2012, 2013

Z prezidentské kuchyněicon_csfd
Les Saveurs du Palais
Životopisný / Komedie
Francie, 2012, 95 min

Režie: Christian Vincent
Kamera: Laurent Dailland
Hrají: Catherine Frot, Hippolyte Girardot, Jean d’Ormesson, Arly Jover, Philippe Uchan, Arthur Dupont, Brice Fournier, Déborah Révy

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast