Recenze | James Franco svým šarmem zachraňuje co se dá – jako MOCNÝ VLÁDCE OZ

Američtí tvůrci většinou úspěšné filmy nenechají dlouho na pokoji. Jistě, našly by se nedotknutelné filmové ikony, které se těžko kopírují. Asi nehrozí, že by na remaky čekaly takové tituly jako Titanic, Avatar nebo třeba Tenkrát na západě. I když ještě nedávno bych mezi tyto tituly zařadil i Čaroděje ze země Oz s legendární Judy Garlandovou a dvěma Oscary®.

Mocný vládce "OZ" (foto: Falcon)

Mocný vládce “OZ” (foto: Falcon)

Faktem je, že je tu ale několik dost zásadních změn. Zlá čarodějnice ze západu zůstává, jsou tu ale její dvě další sestry. Dohromady tedy tři kouzelnice: Theodora (Mila Kunis), Evanora (Rachel Weisz) a Glinda (Michelle Williams). Místo Dorotky se do země Oz přenese z Kansasu díky tornádu dosti pochybný pouťový kouzelník Oscar Diggs (James Franco).

Oscar si mimochodem zkráceně nechává říkat “Oz”. V pohádkové zemi je už očekáván. Ale nadšený z toho není. Postavit se totiž má zlé čarodějnici. Postupem času, ale zjišťuje, že je vše tak trochu jinak.

Mocný vládce "OZ" (foto: Falcon)

Mocný vládce “OZ” (foto: Falcon)

Prvních 20 minut se odehrává v černobílém, neširokoúhlém formátu filmů počátků kinematografie. Má to své kouzlo a do děje to patří. Mimochodem roztomilým odkazem na první filmové trikové kouzelníky film také vyvrcholí. Ale víc nebudu prozrazovat.
Scénář není nejhorší, ale místy působí unyle.

Mocný vládce "OZ" (foto: Falcon)

Mocný vládce “OZ” (foto: Falcon)

První hodina filmu odsviští v tak rychlém tempu, v jakém vtrhne do Kansasu tornádo. Bohužel pak se snímek zpomaluje, až se před velmi slušným vyvrcholením téměř zastaví.

Mocný vládce "OZ" (foto: Falcon)

Mocný vládce “OZ” (foto: Falcon)

Vizuálně je film opravdu povedenou záležitostí. 3D je tu velmi opodstatněné a má téměř avatarovskou plasticitu. Svět Oz je pohádkově fantastický. Úžasná je porcelánová vesnička, včetně křehké holčičky ze stejného materiálu.
Obsazení není špatné. Tradičně nejslabší jsou vyloženě kladné postavy k nimž naštěstí sám Oscar (Oz) nepatří.

Mocný vládce "OZ" (foto: Falcon)

Mocný vládce “OZ” (foto: Falcon)

James Franco hraje Oscara jako namyšleného pochybného floutka. A užívá si to. Pomáhá mu jeho charisma i vhodně užitý thymolinový úsměv. Když je centrem dění on sám – film neztrácí tempo. Bohužel ve filmu je nespočet slabších a utahanějších míst, které kazí celkový dojem.

Mocný vládce "OZ" (foto: Falcon)

Mocný vládce “OZ” (foto: Falcon)

V každém případě je Mocný vládce Oz z těch lepších pohádkových fantasy, které nenadchnou, ale rozhodně ani neurazí.
Zbytečně zdlouhavý ale milý film.

hodnocení 60

-MS-, Totalfilm.cz
Foto: Falcon © 2013, Video: YouTube kanál Totalfilmu

Mocný vládce Ozicon_csfd
Oz: The Great and Powerful
Fantasy / Akční / Dobrodružný
USA, 2013, 125 min
Premiéra: 7. března 2013 (Falcon)

Režie: Sam Raimi
Scénář: Mitchell Kapner, David Lindsay-Abaire
Kamera: Peter Deming
Hudba: Danny Elfman
Hrají: James Franco, Mila Kunis, Rachel Weisz, Michelle Williams, Abigail Spencer, Joey King, Zach Braff, Bruce Campbell, Bill Cobbs, Martin Klebba, Ted Raimi, Tony Cox, Tim Holmes

Bez názvu-3

 1. […] světy (USA, 2013) Nevytěžené téma. Skvělý nápad a nakonec jen plácnutí do vody. 12. Mocný vládce Oz (USA, 2013) Tentýž případ. Film zachraňuje jen hlavní představitel. 13. Osamělý jezdec […]

  Reagovat na tento komentář
 2. Nerozumím logice vašeho hodnocení. Jak můžete této velkolepé podívané dát 60%, zatímco Spring Breakers mají 80%?

  Reagovat na tento komentář
  • TOTAL FILM 26.3.2013, 08:38

   Martin Staněk:
   Spring breakers mají podle mého názoru o několik řádů lepší scénář. Máte pravdu, že Mocný vládce Oz je velkolepá podívaná, ale jak jsem napsal, bohužel z mého pohledu strašně zdlouhavá.
   Snad je ale z textu jasné, že film nezatracuji a že ho vlastně doporučuji, přes nespočet chyb a zbytečností, které obsahuje.
   Spring breakers dostaly 70% (ne 80). Hodnocení je vždy subjektivní, navíc recenzi na SB jsem nepsal já.
   Podíval jsem se na csfd.cz, zda jsem mezi filmovými recenzenty v nižším hodnocení Oze v menšině. Nikdo ale nedal vyšší známku.
   http://www.csfd.cz/film/291982-mocny-vladce-oz/recenze/
   Navíc, nenahlížíme na to optikou srovnávání jednotlivých titulů.
   Samozřejmě chápu, že vy máte jiný názor a jsme za něj rádi. Klidně se zde rozepište o tom, kolik procent by si film zasloužil podle vás a co se vám na něm líbilo – nelíbilo.

   Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.