KOVÁŘ Z PODLESÍ – Jak vznikal drak (fotky a video)

16. května 2013 vstoupí do kin nová česká původní pohádka Kovář z Podlesí scenáristy a režiséra Pavla Göbla. Na městečko Podlesí a jeho okolí uvržena kletba, kterou může zlomit Toník, synovec místního kováře. A jak? Tím, že zbaví kraj zlých bab, v něž se kdysi proměnily dobré víly. Z jejich spárů musí zachránit milovanou Bětku a současně zbavit Podlesí draka. Toník je sirotek, který vyrůstá u svérázného strýce kováře. A protože kovář je jednak válečný invalida a jednak trošku lenoch, proměnil Toník jeho kovárnu v dílnu plnou vynálezů a k jejich obsluze vycvičil dva hlodavce – křečka a veverku.

Kovář z podlesí (foto: Bontonfilm)

Kovář z podlesí (foto: Bontonfilm)

Tvůrci této pohádky, v níž je všechno tak trochu jinak, se pokusili zkombinovat tři, na první pohled nesourodé technologie – v pohádce hrají herecké hvězdy společně s klasickými loutkami (pan Křeček a pan Veverka) a s postavou Draka, která je vytvořená počítačovou 3D animací.

„S překvapením jsme  zjistili, že většina dětí dnes netuší, co že loutky jsou. Přesto, že se jedná o klasické loutky, snímané metodou pookénkové animace, jsou díky moderním technologiím propojeny s hranými scénami velmi přirozeným a uvěřitelným způsobem.  A také drak je opravdu velmi vydařený a vzhledově srovnatelný s těmi “zahraničními”, i když charakterem je zcela český,“ říká producentka Kateřina Špůrová.

Kovář z podlesí (foto: Bontonfilm)

Kovář z podlesí (foto: Bontonfilm)

O náročnou trikovou část, jíž vévodí samozřejmě Drak, ale v níž  kouzlem více než tří stovek triků je hlavní to, že přirozeně a nenápadně zapadají do vyprávění příběhu, se postaral Boris Masník a studio UPP. Boris Masník, trikový supervizor filmu, o Drakovi říká: Náš Drak se nevylíhl v jeskyni, ale v počítačovém studiu. Nevznikl z univerzálních dračích předloh, ale z atypického modelu, který z hlíny vytvořil výtvarník filmu, F. A. Skála. Jeho základem byl 3D model, díky kterému Drak dostal základní tvar a kostru, kterou jsme pak mohli počítačově ovládat.

Kovář z podlesí (foto: Bontonfilm)

Kovář z podlesí (foto: Bontonfilm)

Nejdůležitější ale byly povrchy jeho těla, které Drakovi daly velmi specifický charakter. Vycházeli jsme ze z  reálných zdrojů – Drak má břicho, které připomíná břicho hrocha, jeho záda zase vycházejí ze zad ještěrky, je to takové kombinované a křížené “zvířátko”. Drak už není nejmladší, takže má na těle všelijaké vrásky a záhyby. To vše dohromady vytvořilo jeho originální a věrohodnou podobu.”

KOVÁŘ Z PODLESÍ (foto: Richard Špůr)

KOVÁŘ Z PODLESÍ (foto: Richard Špůr)

Právě drakovi propůjčil hlas člen legendárních Plastic People Vratislav Brabence. „Vráťa Brabenec má v této zemi zaručeně nejkrásnější hlas na draka, chlapský a přitom milý, je v něm slyšet životní zkušenost, takže volba byla naprosto jednoznačná, “ tvrdí s nadhledem režisér.

připravil: Totalfilm.cz/Bontonfilm, a.s.
Foto/video: Bontonfilm © 2013

Článek jsme oštítkovali takto:

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.