Angelina Jolie podstoupila preventivně odstranění prsů

Angelina Jolie podstoupila z preventivních důvodů oboustrannou mastektomii, tedy odstranění prsů. Jak Jolie napsala v dnešním vydání listu The New York Times, lékaři odhadli, že z 87 procent jednou onemocní rakovinou prsu. Riziko, že dostane rakovinu vaječníků, je u ní padesátiprocentní. Podobný preventivní zákrok mají v Česku za sebou desítky žen.
Na vysoké riziko vzniku rakoviny upozornily genetické testy, které Jolie před operací podstoupila. Vysoká pravděpodobnost ji přiměla jednat. 

foto: archiv

foto: archiv

“Rozhodla jsem se být aktivní a minimalizovat riziko, jak je to jenom možné,” uvedla sedmatřicetiletá herečka. Zákroky prý byly zahájeny v únoru a skončily v dubnu. “Po tu dobu jsem byla schopná udržet věc v soukromí a pokračovat přitom v práci. Píši o tom teď, protože doufám, že má zkušenost může pomoci jiným. Rakovina je stále slovem, které v lidských srdcích vyvolává strach a hluboký pocit bezmoci. Dnes je ale možné z krevních testů zjistit, jak vysoké je u vás riziko, že rakovinou prsu nebo vaječníků onemocníte, takže můžete něco udělat,” napsala Jolie.

Angelina Jolie: (foto: NBC)

Angelina Jolie: (foto: NBC)

V článku pak detailně popisuje chirurgické zákroky, kterým se podrobila, a probuzení po osmihodinové operaci, po níž si prý připadala jako ve fantastickém filmu, s vývody z prsou. Popsala také, že po devíti týdnech ji čekal další zákrok, při němž jí byla prsa nahrazena implantáty. “V minulých letech se v těchto metodách hodně pokročilo, takže výsledek může být nádherný,” píše Jolie.
Herečka doporučila všem ženám, v jejichž rodině se rakovina vyskytla, aby riziko vzniku nemoci nepodcenily. Podle jejích slov se u ní nyní snížila pravděpodobnost onemocnění rakovinou prsu pod pět procent.

Thriller Salt natáčený také v Praze (foto: archiv)

Thriller Salt natáčený také v Praze (foto: archiv)

Experti oslovení britskou BBC však tvrdí, že takto přesně nelze riziko vzniku nádoru stanovit. “Riziko spojené s geny není jednoduše přesná hodnota jako 87 procent. Závisí na dalších rizikových faktorech,” řekl BBC profesor Gareth Evans z Manchesterského prsního centra. Podle něj se riziko rakoviny prsu pro člověka s genem BRCA 1 zodpovědným za vznik karcinomu pohybuje od 50 do 95 procent.
V Česku jsou genetické testy a následné preventivní zákroky stále častější.
Na soukromých klinikách v České republice může žena za operaci zaplatit i 100.000 korun.

Americká herečka vychovává s Bradem Pittem šest dětí – tři adoptované a tři vlastní. Matkou Jolie byla herečka Marcheline Bertrandová. Zemřela před šesti lety ve věku 56 let na rakovinu vaječníků. Jolie se kdysi zmínila o tom, že předci z matčiny rodiny se nedožívali vysokého věku. Její babička a matka Bertrandové zemřela v 45 letech.
Podle Světové zdravotnické organizace ročně umírá na rakovinu prsu 458.000 osob.

připravil: -AC-, totalfilm.cz

Článek jsme oštítkovali takto:
  1. WOW…Ale hadam jej to pomoze.

    Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.