Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE SI POSLECHLI NÁŠ PODCAST S REŽISÉREM PETEREM BEBJAKEM? MIMO JINÉ O NOVINCE SMRŠŤ NEBO VEDLEJŠÍ PRODUKT? NAJDETE HO ZDE.

KARLOVY VARY 2013 | Michel Gondry otevře festival svým filmem PĚNA DNÍ

Letošní už 48. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary ozdobí svou účastí také Michel Gondry. V rámci slavnostního zahájení 48. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary uvede významný francouzský režisér osobně svůj nejnovější snímek Pěna dní (L ´ ecume des jours). V hlavních rolích příběhu o schopnosti a odhodlání přinést pro lásku k milované bytosti jakoukoliv oběť se představují Audrey Tautou a Romain Duris.

Pěna dní (foto: KVIFF)

Pěna dní (foto: KVIFF)

Padesátiletý rodák z Versailles Michel Gondry patří k nejoriginálnějším filmařským osobnostem současné světové kinematografie. Podobně jako jeho souputníci – Spike Jonze či David Fincher – se nevydává cestou přímočaře mainstreamové tvorby, ale chce svým divákům nabídnout neotřelý pohled na svět a to jak díky formálním postupům, tak především proto, že jeho hrdinové se vymykají jakémukoliv začlenění a díky tomu je jejich život někdy až bláznivou alternativou k stereotypu tradičních hodnot.  A ještě jedna věc spojuje Gondryho a výše jmenovanými kolegy – podobně jako oni získal filmařskou profesionalitu na desítkách videoklipů nebo reklam a právě tyto „malé“ útvary ho naučily hutnosti vyprávění a přesnému využití všech formálních postupů.

Michel Gondry (foto: KVIFF)

Michel Gondry (foto: KVIFF)

V Gondryho videoklipové filmografii najdeme hudebníky různých stylů. Od Björk, přes Paula McCartneyho, Sheryl Crow až k Radiohead či Lennymu Kravitzovi.

V roce 2001 na sebe upozornil originálním celovečerním debutem Slez ze stromu (Human Nature). Tři roky na to ho pak proslavilo drama Věčný svit neposkvrněné mysli (Eternal Sunshine of the  Spotless Mind) s Jimem Carreym a Kate Winsletovou v hlavních rolích. Kladný ohlas u kritiky i komerční úspěch filmu byly korunovány Oscarem pro nejlepší původní scénář pro spoluautory: Gondryho, Charlieho Kaufmana a Pierra Bismutha.

Gondryho tvrdohlavé hrátky s realitou a její přetváření do příběhů, které nejsou pro lidi bez fantazie, pokračovalo i ve filmu Nauka o snech (The Science of Sleep; 2006) nebo komedii Prosíme, přetočte (Be Kind Rewind, 2008) či akční krimikomedii Zelený sršeň (The Green Hornet, 2011).  O tom, že Gondryho filmová poetika navzdory své mimořádnosti i jisté výlučnosti není nepřitažlivá, svědčí nejen tisíce fanoušků jeho díla, ale i to, že do většiny svých filmů získává známé herecké osobnosti z obou stran oceánu.


připravil: totalfilm.cz | KVIFF, Film Servis, Aerofilms

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast