Steve Jobs, zakladatel firmy Apple, dnes nejhodnotnější značky na světě. Inovátor, vizionář a mentor. Tolik základní informace. Zbytek nám měl prozradit film jOBS s Ashtonem Kutcherem v hlavní roli. Bohužel to nějak nezvládl. Pokud si přečtete článek se stručnou biografií na přebalu knihy o Jobsovi, dozvíte se stejné množství informací, jako po zhlédnutí filmu – ani o píď navíc.
Opět další možný a očekávaný hit, který své šance neproměnil ve filmové a divácké body. Ashton Kutcher se dle výkonu na plátně snažil, seč mu síly stačily. Otázkou je, jak silný ten jeho talent vlastně je. V některých okamžicích působí velmi přirozeně. Tu a tam se ale objeví scéna, která žene jeho herectví na dřeň.
Příčinou může být scénář, který je velmi nudný a špatný. Jednotlivé časové skoky jsou příliš překotné a násilné. Pokud někdo nečetl knihu nebo si alespoň nepřečte základní data o Stevu Jobsovi na wikipedii, bude chvílemi docela tápat.
Stěžejní momenty, kde se opravdu má dít něco převratného, jsou vykresleny poměrně nudně. Scénárista ani režisér si s nimi moc práce nedali. Celý náhled na Steva Jobse je povrchní. Způsob režisérova vyprávění je staromódní. Filmařsky tenhle film nejen nepřináší nic nového, ale neplní ani základní standardy. Lepší filmy dnes točí HBO pro televizi. Některé scény navíc působí jako nechtěná parodie. Momenty, kdy Jobs v podání Kutchera mentoruje, působí směšně, protože Kutcher ve filmu fyzicky vůbec nestárne. Je evidentní, že si herec nastudoval i Jobsovu typickou houpavou chůzi.
Ve chvílích, kdy ho kamera zabírá ve velkých celcích, vypadá legračně. A o to vypravěčům asi nešlo. Film neodpovídá na základní otázky, které fanouška Applu nebo pouhého filmového diváka v souvislosti s Jobsem zajímají. Jakým způsobem ovlivnil Jobs celý obor a své konkurenty? Co se dělo po jeho návratu do Applu po roce 2000?
Za naprosto neuvěřitelné, nadbytečné a špatné považuji půlhodinové babrání se kolem modelu počítače Apple II nebo prvního Macintoshe. Celý svět nyní firmu Apple zná především díky jejich inovaci na poli mobilních telefonů. O tom ale film jobs není.
Pokud na konání Steva Jobse bylo něco vizionářského a inovativního, film to absolutně neukazuje. Dostatečně to nezdůrazňuje.Vítězoslavný záběr na hotové šasi počítače nikoho neohromí. Doprovodná hudba a způsob, kterým jsou na plátně všichni v transu ale napovídá, že se děje něco významného. To ale ve filmu opravdu nestačí. Nefunguje to. Abych byl ale spravedlivý. Snímek pouze nevykresluje Jobse jako neomylného génia. Ukazuje i jeho stinné stránky. To, jak odporně se dokáže chovat ke svým přátelům a zaměstnancům i vlastní rodině.
Vše je bohužel vyobrazeno stejně povrchně a překotně jako všechno ostatní, včetně vedlejších postav. Co na tom, že v závěrečných titulcích vidíme, že se mimo jiné obsazovalo i podle podobnosti s jejich reálnými předobrazy.
Režisér Joshua Michael Stern jen potvrzuje, že je absolutně nevýraznou postavou současného filmu. Pokud u jakéhokoliv dalšího titulu objevím jeho jméno, obloukem se mu vyhnu.
Na srovnávání s The Social Network rovnou zapomeňte. Takové počínání by bylo téměř rouhání.
Pozitivní na tom všem je, že scénárista The Social Network Aaron Sorkin v tuto chvíli píše jiný film o Jobsovi. Doufejme, že podstatně lepší.
-MS-, totalfilm.cz
Foto/Video: Bontonfilm © 2013