Recenze | Mortal Instruments: Město z kostí není dobrá destinace k návštěvě kina

Clary je obyčejná patnáctiletá dívka, která žije se svou matkou a otčímem v New Yorku. Najednou ale začíná vidět a slyšet to, co ostatní ne. Začíná objevovat svět stínů. Když navíc i nevysvětlitelně zmizí její matka, potkává bojovníky – Lovce stínů, kteří chrání obyvatele před příšerami a monstry. Návratu milované matky stojí v cestě tajemný pohár a jeden padlý strážce usilující o moc.

Mortal Instruments: Město z kostí (foto: Bontonfilm)

Mortal Instruments: Město z kostí (foto: Bontonfilm)

A je tu další pokus stát se náhradou Twilightu. Mortal Instruments: Město z kostí jde ale ještě dál. Evidentně se snaží nahradit nejen teenagerovskou ságu, ale má ambice šlapat na paty Harrymu Potterovi a dalším podobně úspěšným konceptům.
Vzpomínáte na tu šílenou holku (Lily Colins) s hustým obočím, co hrála Sněhurku v nedávné verzi s Julií Roberts?
Bollywoodsky výrazný look jí zůstal. Bohužel nemastnost a neslanost rovněž. Tímhle hereckým “defektem” ale v Mortal Instruments netrpí sama. Zpracování dalšího čtenářského bestselleru má dva velké a výrazné problémy. V hlavních rolích se objevují nevýrazné talenty, kterým chybí především charisma. Tato chybějící  ingredience je přitom v případě teenagerovských ság alfou a omegou úspěchu.

Tak jako u chlapeckých a dívčích kapel není příliš důležité jak jejich členové zpívají, zde není důležité jak herci hrají. Většinou stačí základ. Dorovnají to thymolinové úsměvy, svaly, pěkné obličejíčky, zadky, ňadra a scénář. Ten by měl nejlépe doslovně kopírovat úspěšnou předlohu.

Mortal Instruments: Město z kostí (foto: Bontonfilm)

Mortal Instruments: Město z kostí (foto: Bontonfilm)

Už jsem předchozími větami naznačil, že design herců a jejich schopnosti jsou u Mortal Instruments poněkud druhořadého charakteru. Co se týče předlohy, vyvstává zde další neočekávaný problém. Autorka románu totiž obšlehla co se dalo. Centrála Lovců stínů silně připomíná zámek v Bradavicích.

A to především svými interiéry a místností s knihovnou, ve které se Clary setkává s jakýmsi místním Brumbálem. I ten barák je schován v normální zástavbě uprostřed New Yorku a odhalí se jen “povolaným”.
Clary navíc až do patnácti žije normálním životem a své schopnosti a to, že existuje nějaký nadpřirozený svět objevuje ze dne na den. Ach jo. Další “vyvolená”, která k tomu přišla jako slepá k houslím.

Mortal Instruments: Město z kostí (foto: Bontonfilm)

Mortal Instruments: Město z kostí (foto: Bontonfilm)

Lovci stínů mají podle autorů připomínat mladé rockové hvězdy. Víc se ale podobají pošahaným, potetovaným asociálům, kteří mají mezi sebou i politicky korektní postavičky. Je tu i jeden gay. Ten naštěstí (zatím) nezasahuje do milostného trojúhelníku, který se v jedničce zřejmě teprve rozjíždí. Takže tu máme i Twilight problémeček a hafo materiálku k zápletkám dalších dílů.

Kdo charisma ale má je Jonathan Rhys Meyers, který tu hraje hlavního záporáka. Ten jediný mne dokázal přesvědčit, že mu skutečně o něco jde.

Mortal Instruments: Město z kostí (foto: Bontonfilm)

Mortal Instruments: Město z kostí (foto: Bontonfilm)

Jinak jsou tyto mrtvolně bledé EMO postavičky vážně k smíchu. Kumulace pitomců na metr čtvereční je v tomto dílku asi rekordní. Postavy se tu chovají nelogicky, nikdo nevysvětluje své pohnutky k tomu či onomu. Není tu žádná zvláštní mytologie ani propracovaný funkční svět. Věci se tu dějí a “jsou” prostě jen tak a bez hlubšího významu.

Dozvíme se i skutečnou pikanterii, že slavný Johann Sebastian Bach byl Lovec stínů také. Ostatně “stíny” nesnáší vážnou hudbu a po prvních tónech se bez výjimky prozradí. Jo a mimochodem, Clary vyfasovala pistoli na zabíjení upírů. Přiložíte a vystřelíte kůl. Jak praktické…

hodnocení 40

Facku bych zasloužil – za to, že jsem byl nespokojen s Percy Jacksonem. Mortal Instruments: Město z kostí je totiž ještě pitomější. 

-AC-, totalfilm.cz
Foto/Video: Bontonfilm © 2013

Mortal Instruments: Město z kostíicon_csfd
Mortal Instruments: City of Bones
Akční / Dobrodružný / Drama / Fantasy / Mysteriózní / Romantický
Kanada, 2013, 130 min
Premiéra: 12. září 2013 – BONTONFILM

Režie: Harald Zwart
Předloha: Cassandra Clare (kniha)
Scénář: Jessica Postigo
Hudba: Atli Örvarsson
Hrají: Lena Headey, Lily Collins, Jonathan Rhys Meyers, Kevin Durand, Robert Sheehan, Jamie Campbell Bower, Jared Harris, Kevin Zegers, Aidan Turner, Jemima West, Stephen R. Hart, Godfrey Gao, CCH Pounder, Robert Maillet, Elyas M’Barek, Harry Van Gorkum, Chris Ratz

Mortal Instruments - plakát-page-001

 

 1. Četla jsem knížky ,viděla film i seriál , pokud mám hodnotit tak seriál vás nejvíce zaujme …. knížky byli úžasné dokud jsem neviděla film … ale jak jsem viděla seriál tak jsem nemohla přestat se dívat a do 2 týdnu jsem viděla všechny díly a čekám na další …. chápu ze v knížkách je všechno popsané jak má být … ale ten seriál když se těšíte na další díl a vlastně nevíte co se tam stane protože je to něco trochu jiného je neuvěřitelně úžasné …. ve filmu mě trvá nezaujal ani jdem herec ale v seriálu j to něco jiného … k když je to seriál tak se všechno udává rychle a ve filmu je to taktéž avšak ne tak přesné …. osobně musím přiznat ze jsem závislá na seriálu i když jsem poprvé četla knížky a pak viděla film ….

  Reagovat na tento komentář
 2. Viděla jsem jak film tak serial, co se týká filmu mrzí mě velmi že nebude pokračování bylo tam něco kouzelného co v seriálu chybí,seriál mi přišel dobrý ale příliš zjednodušený podobá se filmu ale je uspěchaný a nic moc se tam neděje,čekala jsem lepší. Na film se určitě ráda znovu podívám kdykoli ale o seziálu to říci nemohu.

  Reagovat na tento komentář
 3. Take semi to libilo a zajimalo by me pokracovani a ty co to kritizujou By to sami lip nezvladli :)

  Reagovat na tento komentář
 4. ten film je bomba! aj herci sú dobrí :) mňa to baví a dúfam že čím skôr bude mesto z popela.

  Reagovat na tento komentář
 5. Knížka byla naprosto skvělá ale film byl o něco slabší.Ale kdo nejdřív čte knížku a pak se podívá na film musí být vždy trochu zklamaný,neboť si představujeme své hrdiny trochu jinak než tvůrci filmu.Ale v podstatě se mi film líbil jen je škoda že tvůrci neinvestovali do dalšího dílu,ale pustili se do seriálu.Hrozně by mě zajímalo jak by si s tím poradili.Ten kdo psal tuhle recenzi by si měl nejdřív přečíst celou knížku a pak může kritizovat.Kdyby se natočili i další díly dávalo by to větší smysl.

  Reagovat na tento komentář
 6. Ja som videla iba film a podľa mňa ten film bol dobrý je veľa iných filmov čo sú horšie ako toto podľa mňa bol super ….

  Reagovat na tento komentář
 7. Lady Midnight 28.3.2015, 20:46

  Je pravda, že film mi oproti knize nepřišel nejlepší, ale recenze je podle mého názoru velice CHYBNÁ.
  Doporučuji autorovi se na film podívat anglicky, jelikož to je vždy mnohem lepší. Sice jsem film neviděla česky ale v angličtině není zas tak špatný i když má poměrně jinou atmosféru než kniha, ale to je u někoho zanedbávatelné. Jinak všechny knihy od Cassie se mi velice líbily a těším se na další.
  Vale

  Reagovat na tento komentář
 8. Charisme jaké má Jamie Bower je neskutečné četla jsem plno článků a vždy psaly že je skvělý herec a já souhlasym a se mnou určitě i polovina lidské populace. Znám názory stovek lidí a ti se mnou souhlasý. Myslím že kdybych řekla že Jamie patří k nejlepším hercům dneška budete souhlasyt. Na Lily jsem byla zvědavá, po tom co jsem vyděla ten film musím říct že mě ani trochu nezklamala. Navíc jak si někdo může dovolit mluvit o kížce když ji ani nečetl pochybuju že tenhle chlap vůbec ví jakej má kniha přebal. Cassandra Clareová je skvělá spisovatelka a kiha se filmu v mnoha hlavních ohledech vůbec nepodobá. Nebudu psát co všechno mám na srdci ale tomuto recenzentovi vskazuju JDĚTE DO PRDELE!!!!!!!!!!!!

  Reagovat na tento komentář
 9. bude prosim ješte druhy dil mmortal instrument? Rada bych ho videla dekuji

  Reagovat na tento komentář
 10. Fate Sullivan 7.10.2013, 19:24

  Nebudu tu vypisovat vše co mám na jazyku proti téhle nechutné a zkreslující recenzi. Ale to co mě nejvíc mrzí si pro sebe nechávat nebudu. Autor recenze asi nikdy nedržel knihu Mortal Instruments v ruce, natož aby z ní něco četl. Přesto se tu naváží do autorky Cassandry Clare. Film rozhodně nelze srovnávat s knihou, když je tam tak strašně moc neshodností. Například v knize nic o těch “ničivých tónech” na klavír nebylo. Spousta věcí je ve filmu jinak než v knize. Další věc je ta, že autorka do natáčení filmu nemohla skoro mluvit natož tam něco velkého měnit. Takže urážky na její konto jsou opravdu nepatřičné.Za další, označovat gothic vizáž za emo mi přijde dost zavádějící. Gothic s EMO nemá nic společného. Pokud jste nečetli knížku, je jasné, že některé pohnutky postav vám nebudou dávat tak úplně smysl. Ale aby se celá kniha vešla do jednoho filmu, musel by film trvat minimálně pět hodin. Vždy se najde někdo, jako například tady autor recenze, který má pravděpodobně averzi na tetované, černě oděné lidi, ale naštěstí je dost lidí co zhodnotí tento film kladně, hlavně proto že vědí o čem film i kniha je…

  Reagovat na tento komentář
  • Jana Sváb 4.11.2013, 06:27

   Naprosto souhlasím. Z dnešních novinářů a kritiků je mi vážně zle. Podle mě byl film moc pěkný a to jsem ho viděla dřív než jsem četla knihu. Vůbec té vší kritice nerozumím a nejen tady. Kritizovat , že Jamie Bower nemá charizma, tak to je, ale opravdu přes čáru. Ten kluk má neskutečné kouzlo osobnosti a navíc umí hrát.Nejsem žádná pubertačka, jsem ve věku jeho mámy.Na Lilly jsem si musela chvíli zvykat, ale aspon to je typ holky, kterou rozpoznáte mezi tisíci jinými.Autorka mě ted trochu zklamala, jak dává ruce pryč od filmu, ale vyčítat ji , že něco někde obšlehávala? Lidé taky žijí v podobných příbytcích, tak proč ve světě mezi nebem a zemí by je také nemohli mít bytosti podobné. Jak vůbec všichni víte, že takový svět neexistuje? Ještě k autorce. Na film jsem šla jen kvůli Jamiemu a nakonec už čtu čtvrtou její knihu. Spousta lidí jií objevila až po filmu.

   Reagovat na tento komentář
  • Naprostou souhlasím takovéhla paka novinářská nemají čas číst knihy podle , kterých to bylo natočeno , ale chtějí kritizovat film….. když ani nevědí o co tam hlavně jde a to podle mě pochopí jen opravdový člověk , který to četl a který tomu rozumí….

   Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.