Ve středu v Praze začíná DAS FILMFEST, příští týden bude v Brně

Ve středu 16. října bude v kině Lucerna zahájen už 8. ročník festivalu německy mluvených filmů DAS FILMFEST. Skrze filmové plátno budou moci diváci v úvodním filmu festivalu nahlédnout do soudní síně, kde probíhá proces s nacistickým pohlavárem a být svědky toho, jak Hannah Arendt formuje svou kontroverzní teorii o banalitě zla. Až do 20. října v kinech Lucerna a Atlas nabídne DAS FILMFEST bezmála tři desítky snímků reprezentujících to nejlepší z aktuální filmové tvorby Německa, Rakouska a Švýcarska.

Hannah Arendt (foto: Das FilmFest)

Hannah Arendt (foto: Das FilmFest)

Hlavní festivalová sekce Generace Y uvede snímky přinášející výpověď o radostech i strastech života generace narozené v 80. a 90 letech, sekce DAS FILMFEST SPEZIAL představí snímky, které svým zpracováním či tématem vynikají nad ostatní, DIE DOKU již tradičně uvede výběr z aktuální dokumentární tvorby a sekce nadace DEFA přinese archivní perly z řad filmových adaptací literárních děl a festivalovou atmosféru podtrhne i přítomnost řady hostů.

Následně se festival na pět dní, od 23. do 27. října, přesune do brněnského kina Art. Vstupenky na festivalové snímky jsou již v prodeji ve všech festivalových kinech a jejich portálech za jednotnou cenu 90 Kč. Všechny filmy jsou uváděny s českými titulky, většina snímků je opatřena i anglickými titulky.

Jakub Lhář (foto: Das FilmFest)

Jakub Lhář (foto: Das FilmFest)

Úvodní festivalový den přinese ještě jednu výpověď z doby vlády nacismu a to prostřednictvím archivního snímku Jakub Lhář. Hlavní role v příběhu o naději odehrávajícím se uprostřed ghetta se s úspěchem zhostil Vlastimil Brodský. Jakub lhář je jediným snímkem společnosti DEFA, který uspěl v nominacích na Oscara.

TIP TOTAL FILMU: DVA ŽIVOTY

Německý kandidát na Oscara® vrací na plátna mimo jiné i legendární Liv Ullmannovou a je hereckým koncertem Juliane Köhlerové. Na diváka dopadá tíseň studené války a ačkoliv se na plátně mimo jiné odehrává i špionážní zápletka, jde především o velmi silné rodinné drama s vynikajícími herci.

Dva životy (foto: Das FilmFest)

Dva životy (foto: Das FilmFest)

Katrin žije spokojeně se svou rodinou v Norsku. Když padne Berlínská zeď, otřese to ale i jejím životem. Zdá se, že se prozradí její tajemství: jako dcera Norky a německého vojáka byla ještě jako dítě zavlečena do Německa. S přáním najít svou pravou matku se rozhodla opustit DDR a uprchla zpět do Norska.

Dva životy

Dva životy

Když ale přichází mladý právník, vyšetřující nacistické zločiny spáchané na dětech z „lebensborn”, jak se program nazýval, a prosí o její výpověď, začíná se stále silněji mísit pravda se lží – až Katrin nedokáže dále skrývat svou identitu.

hodnocení 80

Dva životy jsou strhujícím příběhem ženy, která se pokouší zachránit svou rodinu i sebe samou před vlastní minulostí.

Dva životy (Liv Ullmannová)

Dva životy (Liv Ullmannová)

Chybět nebude ani dokumentární tvorba, v tomto případě zaměřená na život jednoho z nejvýznamnějších švýcarských tvůrců 20. století. Plných šest let pracoval režisér Erich Schmid na filmu Přesné oko Maxe Billa a jeho portrét z oblasti umění, estetiky a politiky osloví všechny, kteří chtějí životní dílo Maxe Billa chápat v kontextu s jeho životem.

Přesné oko Maxe Billa (foto: Das FilmFest)

Přesné oko Maxe Billa (foto: Das FilmFest)

První festivalovou pozvánkou do života generace Y bude snímek Za všechno můžou ostatní. Tento pevně spletený příběh viny a vykoupení sleduje osudy násilnického mladého zločince a jeho oběti, kteří se potkají tváří v tvář.

Za všechno můžou ostatní (foto: Das FilmFest)

Za všechno můžou ostatní (foto: Das FilmFest)

Mladé generaci bude patřit i program následujícího dne, který zahájí film o nástrahách dospívání Stříbrný les a nezávislá moderní lovestory Love Steaks.

Love steaks (foto: Das FilmFest)

Love steaks (foto: Das FilmFest)

Jedním z nejveselejších snímků festivalu je bláznivá roadmovie Noční křik, plná nočních honiček, ukradených aut a hysterických rodičů. Zklidnění pak nabídne film o lásce a o umění z prostředí vídeňského uměleckohistorického muzea Museum Hours. ­­

Museum Hours (foto: Das FilmFest)

Museum Hours (foto: Das FilmFest)

Čtvrteční večer přinese hned dva oscarové kandidáty – švýcarsko-německo-rakouský dokument More than Honey a německo-norské drama Dva životy.

Dva životy (foto: Das FilmFest)

Dva životy (foto: Das FilmFest)

Cenami ověnčený film přináší mrazivou výpověď o zvůli a moci totalitních tajných služeb, o snaze uniknout vlastní minulosti a také o síle rodinných pout.

More than Honey (foto: Das FilmFest)

More than Honey (foto: Das FilmFest)

Na to, jak zatočit se zlovůlí moci má vlastní recept známý šprýmař Till Enšpígl, který putuje zemí, pohybuje se z jedné mezní situace do druhé, aniž by přitom ztrácel náladu, drzost či styl. Drzost a bezstarostná nálada je vlastní také hlavním protagonistům netradičního dokumentu S chutí do toho! Ten se s humorem snaží nabourat vžité společenské představy o tom, že práce šlechtí.

Till Enšpígl (foto: Das FilmFest)

Till Enšpígl (foto: Das FilmFest)

Víkendový program doplní přítomnost vzácných festivalových hostů z řad režisérů a filmových tvůrců a také originální blok krátkých filmů 300’ Shorts. U příležitosti uvedení snímku Hannah Arendt se v prostorách Goethe-Institutu koná výstava Hannah Arendt: Důvěra v lidství, která, stejně jako pražská část festivalu, potrvá až do neděle 20. října.

Více na www.dasfilmfest.cz či www.facebook.com/dasfilmfest.
Hlavními pořadateli festivalu jsou tradičně Goethe-Institut, Rakouské kulturní fórum v Praze a Velvyslanectví Švýcarské konfederace v Praze.

připravil: totalfilm.cz
zdroj: S. Marková, Smart Communications
foto/video: Das Filmfest © 2013

Plakát Das Filmfest 2013

Článek jsme oštítkovali takto:

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.