Recenze | Komorníkovi by slušela kratší stopáž, ale Whitaker je bravurní

Příběh smyšleného Komorníka Cecila Gainese je inspirován novinovým článkem skutečného komorníka několika amerických prezidentů. Nový film Lee Danielse není pouhým exkurzem do americké historie. Má i rodinnou linku a především výrazný akcent na černošskou problematiku amerických dějin. Cecile tak zažívá absolutní změnu, která ho z depresivního a krutého světa bavlníkových plantáží posílá do zcela protichůdného světa černého služebnictva.

Komorník (foto: EEAP)

Komorník (foto: EEAP)

Lee Daniels posílá svého hrdinu do zcela odlišného prostředí. V bílých rukavičkách se dostává až do sídla amerických prezidentů a ocitá se v pozadí významných dějinných událostí.

Z bezvýchodného světa chudoby a nespravedlnosti se Cecil ocitá ve Washingtonu, má vlastní dům a milující manželku. Starší syn se pouští do boje za práva černochů a mladší se bez vědomí rodičů chystá do Vietnamu.

Komorník (foto: EEAP)

Komorník (foto: EEAP)

Scénář není špatný. Ale výtky přesto najdu. Jednak by filmu slušela o něco kratší stopáž a menší hollywoodské pozlátko. Zejména některé scény zobrazující nakládání bílých Američanů s jejich černými spoluobčany by mohly být více syrovější. Absurdní nařízení v restauracích a na veřejných místech nebo omezené volební právo jsou jen třešničkou problémů se kterými se tehdejší černošské obyvatelstvo muselo potýkat.

Komorník (foto: EEAP)

Komorník (foto: EEAP)

Významnou dějovou linku tvoří Cecilovy rodinné vztahy. Gainesova rodina má problémy s alkoholem (manželka) a s nepřizpůsobivostí a komplikovaností staršího syna. Zejména rodinná večeře s velmi hustou atmosférou a závěrečnou gradací je zrežírovaná naprosto bravurně.

Komorník (foto: EEAP)

Komorník (foto: EEAP)

Zajímavá je i Cecilova vnitřní rozpolcenost. Jeho přítomnost v Bílém domě ho brzdí v pochopení staršího syna, který otcovu práci “pro bílé” slušně řečeno příliš neoceňuje. Z toho pak v mnoha situacích vychází i otcovsko-synovský rozkol.

Komorník (foto: EEAP)

Komorník (foto: EEAP)

Naprosto skvostní jsou hlavní představitelé. Forest Whitaker je přímo božský. Skvěle mu sekunduje Oprah Winfrey, která roli zvládla s bravurou. Dokonce se mi podařilo zapomenout na fakt, že se dívám na nejslavnější televizní tvář světa. Menší ale nepřehlédnutelnou roli má i Cecilův kolega v podání Cuby Goodinga jr.

Komorník (foto: EEAP)

Komorník (foto: EEAP)

V rolích prezidentů se postupně představují Robin Williams, James Marsden, Liev Schreiber, John Cusack a Alan Rickman. Jejich úloha ve filmu je ale spíš druhořadá. Prezidenti dělají svému komorníkovi pouze nevýznamnou stafáž.

Komorník (foto: EEAP)

Komorník (foto: EEAP)

Je to trochu pohádka. I když založená na skutečných událostech. Velká příkoří, velké změny a nakonec happy end a usmíření na všech frontách. Přijďte se do kina podívat na skvělé herecké výkony hlavních představitelů a případně si doplnit fakta o rasové segregaci.

Martin Staněk, totalfilm.cz
foto/video: EEAP CZ-SK © 2013

Komorníkicon_csfd
The Butler
Drama / Životopisný
USA, 2013, 132 min

Režie: Lee Daniels
Scénář: Lee Daniels, Danny Strong
Kamera: Andrew Dunn
Hudba: Rodrigo Leão
Hrají: Forest Whitaker, John Cusack, Lenny Kravitz, Robin Williams, Alan Rickman, James Marsden, Minka Kelly, Jesse Williams, Liev Schreiber, Cuba Gooding Jr., Nelsan Ellis, Terrence Howard, Jane Fonda, Melissa Leo, Vanessa Redgrave, Mariah Carey, David Oyelowo, David Jensen, Alex Manette, James DuMont, Philippe Radelet

A1_Komornik_nahled

 

  1. […] nevešly další skvělé filmy. Například: Enderova hra, U konce světa, Kapitál, Hon, Komorník, Oldboy, Rozkoš nebo […]

    Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.