Jeden z filmových vrcholů tohoto roku je tady. Nový příběh mocného Avengera Thora je dalším letošním dárkem pro fanoušky komiksového světa Marvelu. Svalnatý bůh z Asgardu je nucen bojovat za záchranu všech devíti světů, před velmi nebezpečným nepřítelem z dávných dob. Thor: Temný svět navazuje na filmy Thor a Avengers a posouvá postavu Thora i Lokiho směrem k dospělejším scénáristickým metám. Pomstychtivý temný elf Malekith touží nastolit novou vesmírnou nadvládu a uvrhnout kosmos do temnoty. Thor musí nepřítele porazit všemi prostředky a nezbývá než o pomoc poprosit i zrádného bratra Lokiho.
Thor s Lokim spolu bojovali už v úvodním filmu z roku 2011 a vloni i v Avengers, po boku Captaina Americy, Hulka nebo Iron Mana. Thorův nevlastní bratr Loki skončil za své zrádné činy v asgardském vězení. Astrofyzička Jane Fosterová už dva roky čeká na návrat “svého” Thora na Zemi. Nespojil se s ní ani když po boku dalších Avengerů bojoval za záchranu světa v New Yorku.
Tým mladé vědkyně náhle objevuje v Londýně nerovnováhu v gravitaci a bránu do dalších devíti světů. Je tak jen krůček od setkání se svou láskou. Netuší ale, že se nechtěně stává potenciální zbraní v rukou temného Malekitha (Chris Eccleston)…
Nového Thora natočil zkušený televizní režisér Alan Taylor, za sebou má práci na seriálech HBO Impérium: Mafie v Atlantic City nebo Hra o trůny. Především druhý titul může znalým divákům ukazovat vizuální směr, kterým se nový příběh severského boha hromu ubírá.
Narozdíl od předchozího filmu Kennetha Branagha je snímek temnější, není tolik komiksově přímočarý a ukazuje komplikovanější vztahy i příběh než první díl.
Tato změna Thorovi prospěla. Je ale otázkou, zda jste přiznivcem poněkud psychologičtější a temnější módní vlny, která současné komiksové adaptace definuje. Pokud máte rádi klasiku odkazující k osmdesátkovým Supermanům, nebude vám nový drive, který tomu Alan Taylor dal, příliš vyhovovat.
Změna nenastala pouze v celkovém pojetí. Chris Hemsworth (Thor) má konečně přirozenou barvu vlasů, obočí a vousů. Zrzavý a ultra severský look z prvního dílu byl terčem mnoha vtipů internetové komunity. Hemsworthův vzhled není ale nejdůležitější. Ačkoliv kamera v první půli filmu velmi ráda spočine na jeho vypracovaném svalstvu, primát má tentokrát herectví.
Thor dospěl. V některých zásadních momentech svou získanou moudrostí a zkušeností dokonce převyšuje i svého otce Odina (Anthony Hopkins). Hemsworthův part je tentokrát velmi rozsáhlý a po celou dobu ani na okamžik “nesleze” z plátna. Už tradičně vynikající Tom Hidleston zde dostal ještě větší možnost prezentovat Lokiho rozervanost.
Krutost a skepse se mísí s Lokiho láskou k nevlastní matce a nenávistí a pocitu nadřazenosti k otci a opěvovanému bratrovi. Thor: Temný svět není jen výletem do temného světa nebezpečných elfů plného akční zábavy, ale nabízí i komorní chvíle plné emocí a střetu několika silných osobností.
Víc než v jiných marvelovských adaptacích, je zde důležitý casting. Chris Hemsworth je svou fyziognomií i charismatem pro roli Thora doslova zrozený.
Anthony Hopkins: “Natáčeli jsme nedávno jednu noční scénu, ve které jsme s Chrisem na terase. Šel jsem se podívat na monitory na to, co jsme zaznamenali, a říkám režisérovi, že opravdu vypadá jako severský bůh.”
Tom Hiddleston roli Lokiho dodává výrazný vizuální aspekt spolu s tradičním britským herectvím shakespearovského typu. Výsledek jeho práce je strhující. Diváci jsou vlastně rozpolceni stejně jako sám Loki. Nevědí zda ho mají nesnášet nebo s ním sympatizovat.
O kvalitách Anthonyho Hopkinse (Odin) snad nemusím mluvit. Budí zasloužený respekt. Odinovu ženu, královnu Friggu hraje opět výrazná Rene Russo.
Držitelka Oscara Natalie Portman je v tomto příběhu hybatelkou děje, ale paradoxně méně výraznou než v prvním díle. A to i přesto, že většinu času pobývá více v Asgardu než na Zemi.
Vrací se i její kolega Stellan Skarsgård, jehož nahá epizodka u památníku Stonehenge je velmi osvěžující.
Vtip hraje svou důležitou roli i v jiných scénách. Za všechny musím zmínit geniální chvilku, kdy si Thor “suše” své kladivo Mjolnir pověsí na návštěvě na věšák ke kabátům. Mimochodem i samo kladivo prošlo malou evolucí. Je o deset procent větší než v minulém filmu a působí více starodávným dojmem.
Samostatnou kapitolou jsou ve filmu Thor: Temný svět kulisy, výprava a celkový vizuál. Je nepoměrně bohatší než dřív. Podíváme se do několika světů, z nichž nejvýraznější Svartalvheim (domov Elfů) vznikl v sopečné krajině Islandu. Spoustu času strávíme i v samotném Asgardu, který se narozdíl od „jedničky“ mnohem víc odhaluje.
Naprosto skvěle stříhaná a vymyšlená je finálová bojová scéna s propady do ostatních světů. Nebudu ji zde popisovat, ale věřte, že stojí za to. Svou ulítlou absurditou budí místy i pobavený úsměv na tváři. Elfské kosmické lodi trochu připomínají nedávná plavidla generála Zoda v Muži z oceli. Ale čert to vem.
Výraznou roli v celém filmu hraje tentokrát Londýn a v závěru Greenwich, kde se odehrává celé katastrofické finále.
Thor: Temný svět se opravdu povedl. Je emocionálnější, zábavnější, komplikovanější. Prostou větou řečeno: je radost ho sledovat. Vzhůru do kina! PS: Neodcházejte se začátkem titulků!
Martin Staněk, totalfilm.cz
Foto/video: Falcon, © 2013

Thor: Temný svět
Thor: The Dark World
Akční / Dobrodružný / Fantasy
USA, 2013, 111 min
Režie: Alan Taylor
Scénář: Don Payne, Robert Rodat
Kamera: Kramer Morgenthau
Hudba: Brian Tyler
Hrají: Chris Hemsworth, Natalie Portman, Kat Dennings, Tom Hiddleston, Stellan Skarsgård, Idris Elba, Anthony Hopkins, Ray Stevenson, Jaimie Alexander, Tadanobu Asano, Zachary Levi, Christopher Eccleston, Rene Russo, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Benicio Del Toro, Stan Lee, Julian Seager