Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

KVIFF 2024: PŘIJEDE VIGGO MORTENSEN, CLIVE OWEN, STEVEN SODERBERGH NEBO DANIEL BRÜHL. PODROBNOSTI ZDE.

Recenze | Sviňáka zdobí výtečný McAvoy

John S. Baird natočil černou komedii podle předlohy Irvina Welshe. Ano, toho Welshe, který má na svědomí vynikající Trainspotting.
Nejedná se o šokující zjevení jako bezmála dvacetiletý film Dannyho Boyla. To, co ale předloha opět přináší je očekávaná šílená jízda bez kapky nudy.

Sviňák (foto: HCE)

Sviňák (foto: HCE)

James McAvoy hraje nechutného hajzlíka, nutno distributora pochválit za český název, který tohoto bezskrupulózního skotského policistu definuje.

Sviňák (foto: HCE)

Sviňák (foto: HCE)

Přitom je tento antihrdina díky představiteli vlastně okouzlující. Pije, šňupe kokain jako o závod, dělá si legraci z kolegů, manipuluje jimi pro svou zábavu. A to je jen náznak „prasáren“, které Bruce Robertson páchá.

Čistá krimikomedie to ale není. Tu a tam probleskne psychologická nota a akcent, který nás uvádí do kontextu prapůvodu Bruceova chování. Vzápětí tyto momenty střídají opět gagy, z nichž minimálně ten s kopírkou je nezapomenutelný.

Sviňák (foto: HCE)

Sviňák (foto: HCE)

Zkorumpovaný policista už ale nestojí pevně na nohou, svět se kolem něj začíná točit šílenou rychlostí a Bruce se začíná hroutit. Dokonce tak moc, že jeho život vygraduje v děsivé a zároveň ujeté finále.

Sviňák (foto: HCE)

Sviňák (foto: HCE)

Scénář je spletitý, střih stejně šílený jako hudba, která záměrně nezapadá do celého konceptu. Režisér ale pevně drží otěže a daří se mu. Celé je to šíleně sexisticko-mačisticko-šovinisticko-prasácké. Prostě takový adventní film pro lidi, kteří Vánoce moc nemusí.
Pach whiskey, cigár a týden nemytý skotský policista s charismatem McAvoye. To musíte vidět.

hodnocení 70

-MS-, totalfilm.cz
foto/video: HCE © 2013

Sviňákicon_csfd
Filth
Komedie / Krimi / Drama
Velká Británie, 2013, 97 min

Režie: Jon S. Baird
Předloha: Irvine Welsh (kniha)
Scénář: Jon S. Baird
Kamera: Matthew Jensen
Hudba: Clint Mansell
Hrají: James McAvoy, Jamie Bell, Alan Cumming, Imogen Poots, Rupert Friend, Tony Curran, Gary Lewis, Martin Compston, Irvine Welsh, Shauna Macdonald, Emun Elliott, Kate Dickie, Shirley Henderson, Jim Broadbent, Eddie Marsan, Ron Donachie, Pollyanna McIntosh, Iain De Caestecker, Jonathan Watson

Prasák_poster_A1_LR-page-001

 

 

 

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast