Recenze | Krásno není špatné, ale mělo se víc stříhat

Ondřej Sokol není debutant, na divadelním poli je velmi úspěšným režisérem, většinu inscenací si dokonce sám překládá. Na poli filmovém se ale o debut jedná. Jistota a zručnost, kterou projevuje ve své divadelní práci ale na plátně trochu chybí. Stále je ale ve filmu cítit, že Sokol ví, jak na emoce a stavbu situací. Krásno je jezero nedaleko Šumperka a zároveň dějiště stěžejních událostí nového českého filmu. A diváci na film tentokrát sází nejen kvůli popularitě režiséra a hlavního představitele ale i jako spoluproducenti. Krásno je totiž první český film, který byl českými fanoušky spolufinancován (tkzv. crowdfunding).

Krásno (foto: Bontonfilm)

Krásno (foto: Bontonfilm)

Adam (Ondřej Sokol) a Michal (Martin Finger) se po letech vrací do svého rodného města. Do města, ze kterého před dvaceti lety odešli a kde stále dříme několik neuzavřených a nevyřešených záležitostí. Michalova matka je mrtvá a otec právě umírá. Dlouholetí kamarádi chtějí přijít na kloub smrti Michalovy matky. Ta byla před lety nalezena utopená v rybníku Krásno. Michal si je téměř jistý, že v její smrti může mít prsty nová žena jeho otce (Jana Krausová).

Krásno - Ondřej Sokol, Martin Finger (foto: Bontonfilm)

Krásno – Ondřej Sokol, Martin Finger (foto: Bontonfilm)

“Snažili jsme se najít ironický pohled na věci, které komické nejsou. Jde jen o to je umět citlivě zachytit, najít tu správnou optiku, jak je sejmout.”
Ondřej Sokol, režisér a představitel Adama

Na filmu je opravdu vidět Sokolova snaha neudělat z černé krimi komedie prvoplánovou frašku. Sokolův humor je specifický a pokud v kině chcete hledat Partičku, je to zbytečná snaha. Krásno je navíc neuchopitelné v žánru.

Krásno - Jana Krausová (foto: Bontonfilm)

Krásno – Jana Krausová (foto: Bontonfilm)

Komedie se mísí s prvky dramatu a kriminálky. V případě některých scén Jany Krausové dokonce sklouzává v husté psychodrama. To by samo o sobě bylo vlastně velmi  zajímavé a osvěžující. V čem shledávám zásadní problém je rozvleklost. Film si po celou dobu nedrží tempo a místy se nesnesitelně zbržďuje.

Krásno - Ondřej Sokol, Zuzana Stavná (foto: Bontonfilm)

Krásno – Ondřej Sokol, Zuzana Stavná (foto: Bontonfilm)

Sokol sám je mistr v lehkém glosujícím humoru, který zde za pomoci kolegů předvádí ve vrchovaté míře. Některé dialogy, zejména ten o počasí, je velmi vtipný. Navíc, když si uvědomíme, že většina z nás přesně tyto věty občas z pusy vypouští. Z filmu je také cítit srdečný vztah obou postav i jejich představitelů k Šumperku.

Krásno - David Matásek, Markéta Stehlíková (foto: Bontonfilm)

Krásno – David Matásek, Markéta Stehlíková (foto: Bontonfilm)

Malé ospalé město z filmu ční a rozhodně si ho zapamatujete. Z tohoto faktu i atmosféry, která se velmi povedla (kamera Tomáš Sysel a tradičně dobrý soundtrack Jana P. Muchova) má jistě Ondřej Sokol velkou radost.

Krásno - Jaroslav Plesl, Karel Roden (foto: Bontonfilm)

Krásno – Jaroslav Plesl, Karel Roden (foto: Bontonfilm)

Postavy recepčního místního hotelu (David Matásek) spolu s homosexuálními funebráky (Karel Roden a Jaroslav Plesl) mne velmi potěšily. Lehké karikatury, které se všem třem hercům podařilo vytvořit, jsou přesně tím správným kořením, které má černá komedie mít.

Nejtěžší byl asi střih. Bylo těžké zbavit se těch věcí, které se tam prostě nevešly. Vím, kolik to stálo energie, toho vymýšlení, práce, a že ty záběry byly dobré. Ale bylo jich prostě moc.
Ondřej Sokol, režisér

Krásno - Martin Finger, Ondřej Sokol - z natáčení

Krásno – Martin Finger, Ondřej Sokol – z natáčení

Ondřej Sokol svým debutem nezklamal. Příště si jistě lépe pohlídá výsledný střih a ne zcela vyváženou dramaturgii. Na druhou stranu má Krásno několik nezapomenutelných a skvěle vypointovaných scén. Závěr klouže od tragédie k úsměvu a to měl Sokol zřejmě v plánu. Kéž by všechny první pokusy o velký biják dopadaly takhle dobře.

hodnocení 60

Jakub Gutt, totalfilm.cz
foto/video: Bontonfilm © 2014icon_csfd

Krásno
Krimi / Komedie
Česko, 2014, 119 min
Premiéra: 30. ledna 2014 (Bontonfilm)

Režie: Ondřej Sokol
Scénář: Ondřej Sokol, Martin Finger, Petr Vydra
Kamera: Tomáš Sysel
Hudba: Jan P. Muchow
Hrají: Martin Finger, Ondřej Sokol, Jana Pehrová-Krausová, Zuzana Stavná, Ondřej Malý, Michal Pavlata, David Matásek, Karel Roden, Jaroslav Plesl, Nina Divíšková, Vasil Fridrich, Michal Suchánek, Jan Kačer, Andrea Daňková, Jiří Černý, Markéta Stehlíková

Plakát Krásno

 

 

  1. […] abiturientský sraz, navíc nechtěně, a celý je poměrně věrně zaznamenaný v mém filmu Krásno. […]

    Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.