Recenze | Čtyři v tom 2 jsou jako návyková droga – s každým dílem roste chuť

Žánr docusoap v Česku začíná nabírat na síle. Zejména kvůli několika posledním projektům České televize. Sám jsem sledoval svatební seriál Navždy spolu, který přesně splňoval požadavky žánru. Zábavný, přesto reálný a mnohdy hořký náhled na život párů chystajících se vstoupit do svazku manželského. Druhá řada docusoap Čtyři v tom splňuje všechny požadavky na moderní a svěží pořad, který zaujme zejména mladé diváky.

Čtyři v tom II (foto: Česká televize)

Čtyři v tom II (foto: Česká televize)

Velkou oporu mají tvůrci zejména na sociálních sítích, což je přirozené. Komunita mladých maminek je na facebooku velmi aktivní a pořad díky tomu získává velmi silnou diváckou interakci.
Seriál Čtyři v tom leží na bedrech kreativní producentky ČT Aleny Müllerové, v jejíž produkci vznikala i série Navždy spolu.
Téma je přitažlivé samo o sobě. Svatby i narození potomka mají zásadní dopady na životy aktérů. Tvůrci v čele s režisérkou Markétou Ekrt Válkovou a scénáristkou Irenou Hejdovou to vzali za správný konec. Ze seriálu je cítit evidentní snaha vybrat hrdinky z různých sociálních skupin a odlišným backgroundem.
Televizní producentka Kamila nehodlá dítěti obětovat kariéru a už od začátku vše s partnerem plánuje tak, aby se mohla ihned vrátit do práce. Moc dobře si uvědomuje, že ji někteří diváci mohou za její „krkavčí“ přístup odsoudit, ale do pořadu se přihlásila možná právě proto. Chce ostatním ukázat alternativu, která je také možná. Péče o dítě tak dopadá zejména na bedra jejího partnera Martina, který se rozhodl zůstat na „otcovské dovolené“.

Čtyři v tom II. Martin a Kamila (foto: ČT)

Čtyři v tom II. – Martin a Kamila (foto: ČT, David Raub)

Sedmadvacetiletá Kristýna je lesba a těhotenství s kamarádem neplánovala. Na výchovu a porod zůstala sama a tvůrci ji do pořadu chtěli, protože z ní cítili velké odhodlání a chuť se se vším poprat. Do domácnosti s dvěma psy a kočkami malý syn Eliáš zapadl na první dobrou a mladá maminka sama vytvořila velkou spokojenou rodinu.

Čtyři v tom II - Kristýna (foto: ČT)

Čtyři v tom II – Kristýna (foto: ČT, David Raub)

Čtyřiadvacetiletá Veronika a její manžel Martin přijeli na konkurz do seriálu s dvouletou těžce nemocnou dcerou Amálkou. V jednom z dílů vypráví, jak strašně touží po dalším dítěti a zejména po normálních rodičovských starostech. Vzhledem k tomu, že starost o postiženou Amálku je vysilující, věří, že ji zdravý potomek její úděl může ulehčit a nabít ji novou energií a radostí. Přesto zdůrazňuje, že milovaná Amálka je pro ni stejně důležitá.

Čtyři v tom II

Čtyři v tom II. – Martin a Veronika (foto: ČT, David Raub)

Bára je nejmladší účastnice Čtyř v tom. Studentka střední školy nastoupila na rizikové těhotenství a se svým partnerem Mílou zajišťují sérii nejhumornější vložku. Nadhled a humor nechybí nikomu z účastníků druhé řady. Ale tato mladičká dvojice kraluje. Kombinuje roztomilou životní nezkušenost s teenagerovským přemýšlením a svěžestí.

Čtyři v tom II. -

Čtyři v tom II. – Míla a Bára (foto: ČT, David Raub)

Seriál vznikal 9 měsíců a je pochopitelné, že si všichni účastníci vytvořili se štábem kamarádský či téměř „rodinný“ vztah. Atmosféra na natáčení byla podle všech skvělá a není důvod tomu nevěřit. Z obrazovky je to poznat. Dokonce i záběry home videí, z kamer, které měli všichni účastníci k dispozici, jsou přirozeně natočené. Podle režisérky byl spíš problém vytřídit množství skvělých záběrů a situací tak, aby se do plánovaných šesti dílů vešly.

Čtyři v tom II. - režisérka Markéta Ekrt Válková

Čtyři v tom II. – režisérka Markéta Ekrt Válková (foto: David Cysař)

Ačkoliv děti nemám, zažil jsem při sledování Čtyř v tom nespočet dojemných chvilek, humorných scén, ale i poučných momentů. Sám mám spoustu přátel, které rodinu mají a dovedu si představit, že se mnozí v příbězích Kamily a Martina, Kristýny, Veroniky s Martinem a Báry s Mílou velmi snadno „najdou“. V paměti mi utkvěla zejména scéna z brněnské televize. Kamila si od kolegů nechává do kanceláře nainstalovat dětskou postýlku. Nezkušená budoucí maminka debatuje s kolegou, který už otcovskou zkušenost má. Kamila plánuje, maluje si budoucí měsíce po porodu a kolega jí s klidem a potutelným úsměvem vyvádí z omylu. Kruh se uzavírá. Přichází dítě a všechno, co jste si představovali, může být nakonec úplně jinak…

Projekce Čtyři v tom II.

Projekce Čtyři v tom II. (foto: ČT)

Štáb zvládl natočit všechny čtyři porody. Jeden trval téměř 48 hodin, druhý byl nečekaně dramatický, třetí proběhl císařským řezem a čtvrtý naopak naprosto přirozeně.
To co seriálu přidává další body navíc je opravdu velmi dobře promyšlená dramaturgie a návaznost, hravé dotáčky, veselá grafika a v neposlední řadě i chytlavý song (V. Dyk a L. Krobotová), který doprovází znělku a závěrečné titulky. Důležitý fakt: Přestože má přítomnost kamer vždy vliv na celkový výsledek a ovlivňuje chování aktérů, neměl jsem u sedmičky účinkujících této docusoap ani na okamžik pocit nepřirozenosti nebo jakékoliv „inscenace“.

Není divu, že předchozí série získala tolik příznivců na sociálních sítích. Téma je dobrým tahem i z marketingového hlediska. Jak už bylo řečeno, matky na mateřské dovolené jsou jednou z nejvíce aktivních sociálních skupin na internetu.
Tak či tak je důležitá především kvalita zpracování. Ta je v tomto případě neoddiskutovatelná. Čtyři v tom jsou jako návyková droga. S každým dalším dílem roste chuť vidět víc.

Čtyři v tom II. (foto: ČT)

Čtyři v tom II. (foto: ČT, David Raub)

Dobrou zprávou je informace, že Čtyři v tom v České televizi startují letošní docusoapovou sezónu. Velký úspěch dosavadních projektů přinesl divákům příslib dalších čtyř řad různých pořadů stejného typu, které budou na obrazovkách ČT uvedeny už v průběhu letošní jarní televizní sezóny.

MS, totalfilm.cz
foto/video: Česká televize © 2014
[usr 8]

Čtyři v tom 2
Premiéra: od 23. 2. 2014, každou neděli ve 20:00 na ČT2
Dokumentární, Docusoap
Režie: Markéta Ekrt Válková
Kreativní producentka: Alena Müllerová
Scénář: Irena Hejdová, Markéta Ekrt Válková
Dále spolupracovali: David Cysař, Petr Šoltys, Zuzana Šimůnková, Martin Mareček, Jan Zajíček, Denisa Grimmová, Zdeněk Marek, Katarína Buchanan Geyerová, Marek Doubrava, Vojtěch Dyk, Lenka Krobotová, Ondřej Lácha, Robert Riedl
 1. Pavlína Hulíková 7.3.2014, 18:26

  Ahoj Báro,
  myslím,že by byl na tebe děda Jiří velice pyšný (bratr mého otce ).
  Přeji Vám v životě hodně štěstí:)
  Pavlína

  Reagovat na tento komentář
 2. Poslední dva roky jsem s ČT fakt spokojená a konečně si zaslouží moje peníze. Moc se na další sérii těšíme. Já i manžel:)

  Reagovat na tento komentář
 3. Martina K. 16.2.2014, 20:12

  Jééé. Těším se. První řada byla vynikající a vypadá to opět na zajímavé aktérky a aktéry.

  Reagovat na tento komentář
 4. Proč by měla být matka krkavčí, když se stará otec? Když chodí do práce otec, taky se mu neříká “krkavčí otec”

  Reagovat na tento komentář
 5. Milena Stejskalová 15.2.2014, 18:42

  Zní to dobře. Svatby jsem sledovala a byly super

  Reagovat na tento komentář
 6. Marta Svobodová 15.2.2014, 17:40

  Moc se těším! Jednička byla perfektní. Doufám že bude na i vysílání, protože jsem v Anglii

  Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.